Dienas notikumu apskats

Vēl nevienojas par iespēju ļaut pašvaldībām veidot sociālos uzņēmumus

Dienas notikumu apskats

Ārsti Satversmes tiesā apstrīd pagarināto darba laiku

Sīrijas nemiernieki vaino Asadu ķīmisko ieroču pielietošanā

Sīrijas nemiernieki vaino Asadu ķīmisko ieroču pielietošanā

Sīrijas nemiernieki vaino prezidenta Bašara al Asada režīmu jaunā uzbrukumā, kurā izmantoti ķīmiskie ieroči. Pēc viņu sniegtās informācijas nemiernieku kontrolētajā Idlibas provinces daļā ar indīgu gāzi nosmacēti vismaz 58 cilvēki, tostarp vismaz 11 bērni. 

Informāciju par notikušo izplatījusi Lielbritānijā bāzētā organizācija “Sīrijas cilvēktiesību observatorija”. Organizācijai pieejamā informācija liecina, ka upuri pēc Sīrijas vai Krievijas iznīcinātāju uzlidojuma Hān Šeihūnā sākuši rīstīties un viņiem no mutes nākušas putas.

Vēlāk esot mestas arī raķetes uz slimnīcām, kurās nogādāti ievainotie, tā norādījuši aktīvisti. 

“Cilvēktiesību observatorija” gan nespēja precizēt, konkrēti uz kuras ķīmiskas vielas pielietošanu krīt aizdomas. Ja notikušais tiks apstiprināts, tas ieies vēsturē kā viens no nāvējošākajiem aizliegto ieroču izmantošanas gadījumiem sešus gadus ilgajā Sīrijas pilsoņu karā.

Aculiecinieki ārvalstu medijiem atklājuši baisu ainu. Fotogrāfs Huseins Kajals, kurs strādā opozīciju atbalstošā Idlibas mediju centrā, aģentūrai AFP stāstījis, ka pirmās eksplozijas sākušās agri no rīta un, nokļūstot notikuma vietā, viņš redzējis gulošus cilvēkus, kuri nav spējuši kustēties, viņu vidū daudzi ir bijuši bērni, kas bijuši ceļā uz skolu. Daudzi bijuši acīmredzami saindējusies. Aģentūras AFP ziņo, ka cietuši arī glābšanas grupas „Baltās ķiveres” pārstāvji, kas brīvprātīgi strādā kara zonā.

Par notikušā apstākļiem gan joprojām ir daudz neskaidrību, taču zināms, ka Idlibas provinci kontrolē nemiernieku alianse, kas ir Krievijas un Sīrijas uzlidojumu pastāvīgs mērķis. Sīrijas valdības armija savu vainu kategoriski noliegusi. Arī Krievijas Aizsardzības ministrija noliedz savu saistību notikušajā. 

Bet Sīrijas opozīcija uzbrukumā vaino Asada valdību un pieprasa ANO nekavējoši sasaukt Drošības padomes ārkārtas sēdi, izmeklēt šo gadījumu un, ja ANO nerīkosies, tad tas tiks saprasts kā atbalsta vēstījums režīmam.

ANO Drošības padomi aicina sasaukt arī Francija, kas atbalsta Sīrijas valdības opozīciju.

Ķīmisko ieroču izmantošanā Asada režīms vainots vairākkārt, taču viņa spēki šo informāciju noliedz un apgalvo, ka šos ieročus patiesībā pielietojuši džihādisti pēc militāro bāzu pārņemšanas.

Tiek uzskatīts, ka Sīrijas armijai bija pieejams ievērojams skaits zarīna, hlora un iprīta ķīmisko ieroču, kas ir starptautiski aizliegti. Pēc pirmajām apsūdzībām par to pielietošanu 2013.gadā tikta panākta vienošanās ar Krievijas un ASV starpniecību par visu Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanu, tomēr ir gandrīz neiespējami pārbaudīt, vai tik tiešām tas ir pilnībā izdarīts.  

Šīs ziņas no Sīrijas pienāk tiki dienu pirms starptautiskas donoru konferences Briselē, kurā gatavojas piedalīties ap 70 valstu un organizāciju delegācijas. Rīkotāja ir Eiropas Savienība, ANO, kā arī Vācija, Norvēģija, Katara, Lielbritānija un Kuveita. Līdztekus finanšu palīdzībai, valstis bija iecerējušas pievērsīsies arī Sīrijas politiskajai nākotnei, iespējai sarīkot Sīrijā jaunas vēlēšanas un izveidot jaunu valdību bez prezidenta Bašara al Asada.

Eiropas Savienības ārlietu ministri, tiekoties sanāksmē Luksemburgā, vienojās, ka Asads nedrīkstētu piedalīties Sīrijas nākotnes veidošanā. Bet vairākas pasaules valstis, piemēram, Krievija un Irāna joprojām atbalsta Asadu.

Līdzīga konference aizvadītajā gadā Londonā Sīrijas atbalstam valstis galvoja 11 miljardus dolāru, kas bijusi līdz šim lielākā summa, kāda apsolīta vienas dienas laikā. Tomēr, kā pēcāk norādīja starptautiskās palīdzības organizācijas, joprojām no solītā saņemta tikai daļa, un joprojām ir milzu grūtības gan ar humāno palīdzību, gan citām vajadzībām, kas nepieciešamas kara sagrautajai valstij. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti