Sīrijā kopš pusnakts spēkā Krievijas ierosinātās «drošības zonas»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Sestdien, 6.maijā, kopš pusnakts Sīrijā spēkā stājās Krievijas un tās koalīcijas panāktā vienošanās, kas nosaka vairāku drošības zonu izveidi, lai ierobežotu turpmākas sadursmes gan starp Sīrijas valdības spēkiem un nemiernieku kaujiniekiem, gan nepieļautu to, ka sabiedroto spēku uzlidojumos cieš vēl vairāk civiliedzīvotāju.

Sīrijā kopš pusnakts spēkā Krievijas ierosinātās «drošības zonas»
00:00 / 02:35
Lejuplādēt

Par drošības zonu izveidi kara nomāktajā Sīrijā pirms divām dienām Kazahstānas galvaspilsētā Astanā vienojās Krievija, Irāna un Turcija. Maskava un Teherāna šajā gadījumā atbalsta un pārstāv Sīrijas pašreizējo režīma vadītāju Bašaru al Asadu, bet Ankara iestājas par Sīrijas nemiernieku interesēm.

ASV šajās sarunās piedalījās kā novērotāja un atzinīgi novērtēja jebkādus centienus, kuri vērsti uz konflikta un vardarbības mazināšanu Sīrijā, uzsverot, ka svarīgi ir nodrošināt ne tikai humāno palīdzību, bet arī politisku risinājumu šim ieilgušajam konfliktam.

Triju valstu atbalstītā vienošanās paredz izveidot četrus apgabalus jeb tā dēvētās drošības zonas Sīrijā. Tās galvenokārt ir vietas, kur teroristiskā organizācija "Daīš" jeb „Islāma valsts” kontrolē tikai nelielu daļu no valsts teritorijas vai kur tai gandrīz nav ietekmes.

Tāpat šajās zonās būtu jāizveido kontrolpunkti, lai neapbruņojušies civiliedzīvotāji varētu brīvi pārvietoties gan starp valsts pārvaldes iestādēm, gan opozīcijas spēkiem. Kontrolpunkti tiktu pārraudzīti arī no šo trīs galvotāju valstu puses ar iespēju tām nepieciešamības gadījumā piesaistīt kādu trešo pusi.

Lai gan centieni sekmēt situācijas uzlabošanos, it īpaši civiliedzīvotāju apdzīvotajos apgabalos, ir apsveicama, tomēr nav īsti saprotams, kā šī vienošanās atšķiras no visām iepriekšējām, kuras, neskatoties uz cēlajiem mērķiem, ir izrādījušas neveiksmīgas, norāda laikraksts „Washington Post”.

Tajā pašā laikā Krievija, Irāna un Turcija saglabā iespējas veikt visas nepieciešamās darbības, lai cīnītos ar džihādistu kaujiniekiem gan šajās drošības zonās, gan arī ārpus tām.

Tikmēr piektdien, vēl pirms spēkā stājas iecere par drošības zonām, Sīrijas valdības kontrolētie gaisa spēki veikuši uzlidojumus šīm teritorijām, norādījusi Sīrijas novērotāju un cilvēktiesību organizācija.

Kaut arī abas konfliktā iesaistītās puses - Sīrijas valdība un nemiernieki - atbalstīja Krievijas piedāvāto ierosinājumu, vēl ir pāragri vērtēt tā iznākumu. Sīrijas nemierniekus, kuri bieži nonākuši frontes krustugunīs gan no Bašara al Asada armijas un to sabiedroto spēkiem, gan „Islāma valsts”, vairāk interesē, kāpēc šīs drošības zonas attiecas tikai uz atsevišķiem apgabaliem, bet ne uz visu valsts teritoriju.

Konflikts Sīrijā jau ilgst sešus gadus, un līdzšinējie mēģinājumi atjaunot valsts vienotību bijuši neveiksmīgi, bet cīņa pret teroristisko organizāciju "Daīš" jeb „Islāma valsts” prasījusi civiliedzīvotāju dzīvības, kas tiek lēstas jau ap 400 tūkstošiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti