Serebreņņikovs tiesā noraida apsūdzības par līdzekļu piesavināšanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Krievijas Mešanskas rajona tiesa sākusi izskatīt lietu pēc būtības par budžeta naudas piesavināšanos caur pazīstamā režisora Kirila Serebreņņikova organizāciju „Septītā studija”. Krievijas medijos šis tiesas process jau nosaukts par vienu no pēdējos gados skaļākajiem. Serebreņņikovs un citi apsūdzētie savu vainu noziegumos noliedz, norādot uz varas iestāžu centieniem apspiest mākslinieku izpausmes brīvību.

Tā dēvētās „Septītās studijas” tiesas process saistīts ar notikumiem, kas sākās pirms septiņiem gadiem. Kā uzskata izmeklētāji, šīs lietas galvenie figuranti ir arī Latvijā labi pazīstamais režisors un „Gogoļa Centra” mākslinieciskais vadītājs Serebreņņikovs, bijušais „Septītās studijas” ģenerāldirektors Jurijs Itins, bijušais „Gogoļa centra” direktors Aleksejs Malobrodskis un Krievijas akadēmiskā jaunatnes teātra direktore Sofija Apfelbauma.

Minētie cilvēki savulaik esot piedalījušies Kultūras ministrijas konkursā par finansējumu teātra projektam „Platforma”, pēc tam šī projekta realizācijai saņēmuši vairāk nekā 133 miljonus rubļu. Taču šī summa esot izmantota negodprātīgi, projekta cenas esot mākslīgi paaugstinātas, un galu galā nauda ir norakstīta caur dažādām firmām un faktiski ir piesavināta. Tāpat apsūdzība uzskata, ka kompānija „Septītā studija” valsts pasūtījumus ir ieguvusi, pateicoties personiskajiem kontaktiem ar Kultūras ministrijas ierēdņiem. Visu šo kriminālo grupu esot vadījis tieši Serebreņņikovs.

Pēc apsūdzības nolasīšanas visi aizdomās turamie paziņojuši, ka izvirzītajām apsūdzībām nepiekrīt. Kā paziņojis Serebreņņikovs, kuram šī bija pirmā atklātā tiesas sēde pēc vairāk nekā gadu ilgā mājas aresta, vārdi viņam esot saprotami, taču ne to jēga. Pēc režisora teiktā, Kultūras ministrijai būtu precīzi jāformulē, kādi pasākumi projekta „Platforma” ietvaros nav tikuši pienācīgi realizēti. Serebreņņikovs arī atgādinājis, ka lēmums par autonomās nekomerciālās organizācijas dibināšanu ir pieņemts tieši ministrijā, turklāt ne vienmēr no valsts paredzētie līdzekļi ir tikuši pārskaitīti laikā. Režisors arī uzsvēris, ka apsūdzības būtību neizprot, jo nekad neko neesot zadzis, bet gan tikai organizējis teātra trupu.

Tiesas sēdē trešdien piedalījušies arī daudzi Serebreņņikova atbalstītāji, kuri uzskata tiesas procesu pret režisoru par mēģinājumu vērsties pret radošo brīvību. Serebreņņikovs iepriekš kritizējis pēdējos gados Krievijā pieaugošo cenzūru, brīdinot par to, ka viss atgriežas pie vispatētiskākajām padomju darbībām.

Nākamā tiesas sēde notiks jau ceturtdien, 8. novembrī, un sagaidāms, ka viss tiesas process, kuru jau sauc par vienu no nozīmīgākajiem pēdējo gadu laikā, varētu turpināties vairākas nedēļas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti