Serbu radikāļu līderis negrasās pats atgriezties Hāgas tribunālā

Bijušais serbu radikāļu līderis Vojeslavs Šešeļs paziņojis, ka brīvprātīgi neatgriezīsies Starptautiskajā kara noziegumu tribunālā Hāgā. Pašlaik viņam ir atļauts atgriezties Serbijā uz ārstēšanos. 

Šešeļa izdošana Hāgai ir iespējama tikai tad, ja pavēli par viņa arestu un izdošanu dos pašreizējais Valsts prezidents un premjerministrs, kuri abi ir Vojeslava Šešeļa bijušie partijas biedri.  

Bijušais serbu radikāļu līderis Vojeslavs Šešeļs brīvprātīgi padevās ANO bijušās Dienvidslāvijas jautājumu tribunālam 2003.gadā. Tiesa bija viņu apsūdzējusi serbu brīvprātīgo vadīšanā  deviņdesmitajos gados Horvātijas un Bosnijas karā, kuru laikā vajāja un nogalināja gan horvātus, gan musulmaņus, gan citu ne serbu kopienas pārstāvjus.

Četrus gadus vēlāk Šešeļs stājās tiesas priekšā un process ilga līdz 2012.gadam. Tās laikā Šešeļs noliedza visas viņam izvirzītās apsūdzības, tostarp slepkavībā, spīdzināšanā, nežēlīgā attieksmē pret cilvēkiem, kā arī ciematu izpostīšanā. Lai arī process pret viņu ir noslēdzies, galīgais spriedums tā arī joprojām nav pasludināts.

Pagājušā gada decembrī Vojeslavam Šešeļam tika veikta vēža operācija un pagājušajā nedēļā viņam atļauts atgriezties Serbijā uz ārstēšanos ar noteikumu, ka viņš atgriezīsies Hāgā pēc pirmā pieprasījuma.

Serbijas varas iestādes no savas puses garantēja, ka Šešeļs tiks nogādāts atpakaļ tribunālā, bet uzturēšanās laikā Serbijā viņam tiks liegti kontakti ar citām viņa lietā iesaistītajām personām.

Taču, atgriežoties dzimtenē, Šešeļs paziņojis, ka brīvprātīgi Nīderlandē viņš neatgriezīsies un uz starptautiskā tribunāla prasībām nereaģēs.

Pēc viņa vārdiem, ja būs nepieciešams, lai viņš atgrieztos Hāgā uz sprieduma nolasīšanu, viņš no sākuma būs jānotver, turklāt pašreizējam prezidentam Tomislavam Nikoličam un premjerministram Aleksandram Bučičam būs jāizdod gan viņa aresta orderis, gan jāpanāk viņa izdošana.

Šie paziņojumi varētu arī nelikties neparasti, ja vien Nikoličs un Bučičs savulaik nebūtu bijuši Šešeļa Radikālās partijas biedri un tuvākie līdzgaitnieki. Vien 2008.gadā abi politiķi izstājās no Radikālās partijas un izveidoja proeiropeisko SNS partiju.

Savus bijušos partijas biedrus un tagadējos valsts vadītājus Vojeslavs Šešeļs nosaucis par nodevējiem, taču, lai gan agrāk viņš esot draudējis viņiem atriebties, tagad tam neesot nepieciešamības. Šešeļs paziņojis, ka viņš patiesi izbaudītu, ja viņu arestētu pēc aresta ordera, ko izdevuši Nikoličs un Bučičs, kuri paši savulaik ir līdzdarbojušies kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci.

Savukārt, runājot par saviem nākotnes plāniem, Šešeļs paziņojis, ka joprojām nav atteicies no „Lielās Serbijas” idejas, tāpēc arī gatavojoties atdzīvināt Serbijas Radikālo partiju. Taču šoreiz tas tikšot darīts ar mērķi pretoties nodevīgajam valdošajam režīmam un jebkādiem mēģinājumiem iekļaut Serbiju Eiropas Savienībā un NATO.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti