Panorāma

EK prezidente atzīst kļūdas vakcīnu programmā

Panorāma

Nosoda vardarbību pret protestētājiem Mjanmā

Baltkrievijā represē režīma kritiķus, opozīcija paziņo par jaunu stratēģiju

Septiņi protesta mēneši Baltkrievijā: represijas pret režīma kritiķiem un opozīcijas jaunā stratēģija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kopš pagājušā gada augusta aizturēti vairāk nekā 32 000 cilvēku, aptuveni 900 iedzīvotājiem piešķirts aizdomās turētā statuss kādā krimināllietā, fiksēti ap 400 spīdzināšanas gadījumu, par kuriem ziņojusi Apvienotā Nāciju Organizācija, varasiestāžu vardarbības dēļ miruši astoņi aktīvisti. Tāda ir Baltkrievijas statistika, kur protesti pret pastāvošo varu nerimst jau septīto mēnesi. Arī represijas turpinās. Piemēram, šonedēļ tiesas priekšā stājas divas žurnālistes. 

Divām Polijas finansētās satelīttelevīzijas “Belsat” žurnālistēm – Katarinai Andrejevai un Darjai Čultsovai – izvirzītas apsūdzības par sabiedrisku pasākumu organizēšanu, kuru mērķis bijis jaukt pilsonisko kārtību. Sievietes aizturēja jau pagājušā gada 15. novembrī. Toreiz viņas dokumentēja piemiņas pasākumu, kas bija veltīts protestētājam Ramanam Bandarenkam. Vīrietis zaudēja dzīvību no piekaušanas laikā gūtiem ievainojumiem, un žurnālistes savās reportāžās pauda, ka uzbrucēji bijuši saistīti ar pašreizējā prezidenta Aleksandra Lukašenko režīmu. Viņas aizstāvējās, ka tikai pildījušas savus darba pienākumus. 

“Belsat” darbinieces nav vienīgās mediju pārstāves, pret kurām varasiestādes vērsušās. Baltkrievu žurnāliste Hanna Ļubakova skaidroja: “Šobrīd ir vismaz desmit žurnālistu, kuriem draud kriminālapsūdzības un daudzi gadi cietumā. Savukārt pagājušajā gadā aizturēti tika aptuveni pieci simti žurnālistu. Gandrīz simt no viņiem izcieta administratīvos sodus, kas nozīmē, ka viņi kādu laiku pavadīja aizturēšanas izolatorā.”

Šonedēļ Baltkrievijas opozīcija arī nākusi klajā ar jaunu stratēģiju, lai panāktu politiskās pārmaiņas valstī. Proti, no marta plānots visā valstī atsākt plašus protestus dažādos formātos. Tāpat plānā ir vairāk strādāt pie tā, lai opozīcijas pusē pārnāk tie, kuri līdz šim šaubījušies, tajā skaitā no varas struktūrām. 

“Tas nevar būt mūžīgi, ka Lukašenko kontrolē situāciju ar spēka struktūru palīdzību. Viss atkarīgs no resursiem un no laika rituma. Cilvēki jau ir parādījuši, ka nepiekrīt viņam, un vēlas, lai viņš aizietu. Tāpēc iedzīvotāji, opozīcija un pilsoniskā sabiedrība, veido alternatīvas struktūras, kurām būs liela nozīme, kad šis autoritārais režīms tiks iznīcināts,” norādīja Ļubakova.

Opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas komandas jaunā stratēģija arī paredz opozicionāru un pašreizējās varas tikšanos, tomēr pagaidām nekādu indikāciju, ka tāda tiešām varētu notikt, nav. 

Ceturtdien un piektdien Baltkrievijā ieplānota Visas Baltkrievijas tautas sapulce, kas sasaukta pirmo reizi kopš 2016. gada un kurā Lukašenko paziņos par dažādām reformām. Ar to autoritārais vadītājs cer atgūt iedzīvotāju uzticību un parādīt, ka ir gatavs dialogam ar sabiedrību. Tomēr opozīcijas līdere Cihanouska norādījusi, ka sarunās par Baltkrievijas nākotni netiek pārstāvēti visi viedokļi, bet gan tikai režīma atbalstītāju skatupunkts. 

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš 9. augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Cihanousku.

Eiropas Savienība (ES) noteikusi sankcijas pret personām, kas atbildīgas par Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu un protestu vardarbīgu apspiešanu, kā arī paziņojusi, ka neuzskata Lukašenko par leģitīmu prezidentu.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijā ielās izgāja simtiem tūkstošiem cilvēku. Vairāki protestētāji tika nogalināti, simtiem ievainoti un tūkstošiem aizturēti. Protesti turpinās joprojām, bet daudz mazākos mērogos, un daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti