Pusdiena

Skeptiski vērtē Krievijas propagandas kanālu pārcelšanu uz apmaksājamo mediju paketēm

Pusdiena

Lai kļūtu par OECD dalībvalsti, Latvijai vēl jānokārto dažas formalitātes

Ieslodzītā ukraiņu pilote Nadija Savčenko svin savu 35. dzimšanas dienu

Savčenko apmaiņa pret krievu izlūkiem «iestrēgusi»

Trešdien, 11.maijā, savu 35. dzimšanas dienu svin Krievijā notiesātā un ieslodzītā ukraiņu pilote Nadežda Savčenko. Šajās dienās arī kārtējo reizi aktualizējušās diskusijas par viņas iespējamo apmaiņu pret diviem Krievijas izlūkdienesta karavīriem. Advokāti gan par šādu iespēju izsakās visai skeptiski, jo process pašlaik ir faktiski apstājies.

Kopš Savčenko notiesāšanas Krievijā par nelegālu Krievijas robežas šķērsošanu un divu krievu žurnālistu nogalināšanu ir pagājis pusotrs mēnesis. Šajā laikā ukraiņu amatpersonas ne reizi vien ir pieprasījušas Krievijai izdot Savčenko Ukrainai vai apmainīt viņu pret diviem Krievijas galvenās izlūkošanas pārvaldes karavīriem, kas aizturēti un tiek tiesāti Ukrainā.

18. aprīlī Kijevas rajona tiesa piesprieda Jevgēņijam Jerofejevam un Aleksandram Aleksejevam 14 gadus cietumā, atzīstot viņus par vainīgiem agresīva kara īstenošanā pret Ukrainu, terora aktu rīkošanā un teroristisko organizāciju atbalstīšanā. Šim spriedumam jāstājas spēkā 23. maijā.

Kā intervijā „Radio Svoboda” pastāstījusi Jerofejeva advokāte Oksana Sokolovska, sākotnēji bija izskanējusi informācija, ka ieslodzīto apmaiņa varētu notikt jau maija brīvdienās, taču tas nav noticis. Sokolovska norāda, ka pašlaik gan Krievija, gan Ukraina ir ieturējušas pauzi sarunās par ieslodzīto apmaiņu.

Pēc advokātes vārdiem, Savčenko lietā spriedums ir pasludināts un netiks pārsūdzēts, bet Jerofejeva un Aleksandrova lietās process turpinās un puses, iespējams, gaida sprieduma stāšanos spēkā. Sokolovska norāda, ka tiesas procesu Ukrainā arī uzskata par nelikumīgu un sprieduma nepārsūdzēšana arī nozīmēs to, ka to nevarēs apstrīdēt ne citās tiesu instancēs, ne Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Tāpēc jautājums par apelāciju joprojām ir aktuāls, un tas tikai liecinot par to, ka apmaiņa var arī nenotikt.

Advokāte arī norādījusi, ka Krievija un Ukraina savulaik esot panākušas vienošanos par ieslodzīto apmaiņu caur apžēlošanas procedūru, taču ne Ukrainas, ne Krievijas prezidenti šādus soļus nav spēruši, turklāt ne viena ne otra valsts arī neatzīst, un, visticamāk, neatzīs arī turpmāk savu pilsoņu tiesas prāvas.

Tieši tāpēc krievu karavīru aizstāvība patur sev tiesības līdz 20. maijam izlemt, kā rīkoties ar apelācijas iesniegšanu.

Tikmēr Savčenko advokāts Marks Feigins atzinis, ka viņa rīcībā nav informācijas par to, ka ieslodzīto apmaiņas sarunas būtu pārtrauktas vai apturētas.

Aģentūrai „Ukrinform” Feigins pavēstījis, ka augstākajā politiskajā līmenī vienošanās ir, taču tagad ir nepieciešams šo jautājumu pārcelt arī strikti juridiskajā plāksnē. Cits advokāts Nikolajs Polozovs norāda, ka pašlaik no Ukrainas ir nepieciešams saņemt visas oficiālās garantijas par sprieduma izpildi un šie dokumenti ir jānosūta Krievijas tiesai, pretējā gadījumā, viņas apmaiņa nebūs iespējama.

Bijušais Savčenko advokāts Viktors Čevguzs, no kura pakalpojumiem Savčenko savulaik atteicās, arī aicina ar ieslodzīto apmaiņu nesteigties. "Ja Ukraina ir sniegusi garantijas, ka Savčenko izcietīs spriedumu dzimtenē, bet pēc atgriešanās viņu apžēlos un atbrīvos, tad sanāks, ka Ukraina ir pārkāpusi ieslodzīto apmaiņas konvenciju. Tas var kalpot par šķērsli citu politieslodzīto – Seņcova, Koļčenko un citu atbrīvošanai," komentēja Čevguzs.

Tikmēr vienkāršie ukraiņi ir atsaukušies advokātu aicinājumam un sūta Savčenko dzimšanas dienā vēstules un citu sūtījumus. Arī advokāti cer ar savu aizstāvamo tikties jau trešdien, 11.maijā, Novočerkeskas izmeklēšanas izolatorā, kā arī runāt ar tā vadību par to, kā virzās uz priekšu ieslodzīto apmaiņas procedūra.

Ziņots, ka Krievijas tiesa martā Savčenko piesprieda 22 gadus cietumā, atzīstot par vainīgu izvirzītajās apsūdzībās par saistību ar divu Krievijas valsts televīzijas žurnālistu nāvi apšaudē Ukrainas austrumos. Savčenko apsūdzības kategoriski noliedz kā safabricējumus un uzstāj, ka prokremliskie kaujinieki viņu nolaupīja Ukrainas austrumos un piespiedu kārtā pārveda uz Krieviju.

Porošenko 19.aprīlī pavēstīja, ka ir panākta vienošanās starp viņu un Putinu par Savčenko apmaiņu, pretī atdodot Ukrainā notiesātos Krievijas karavīrus Aleksandrovu un Jerofejevu. Kremlis gan šīs runas komentēja atturīgi, sakot, ka Savčenko apmaiņa ir apspriesta, taču neko nesakot par sarunu rezultātiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti