Diplomātiskās pusdienas

Nigēra: nabadzīga un nedroša Rietumāfrikas valsts bez pieejas jūrai

Diplomātiskās pusdienas

Austrija: maza, bagāta valsts, kurai grūti sadzīvot ar savu vēsturi

Fidži Salu Republika - viena no bagātākajām Okeānijas valstīm

Saulaino pludmaļu un regbija lielvalsts Fidži: ko mēs zinām par šo valsti?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas Radio raidījums “Diplomātiskās pusdienas” šoreiz aizved ciemos uz Klusā okeāna salu valsti Fidži, kas nesen Tokijas olimpiskajās spēlēs izcīnīja tieši tādu pašu medaļu komplektu kā Latvija: zeltu un bronzu. Protams, ka tas bija Fidži nacionālajā sporta veidā regbijā, kur vīrieši tika pie zelta, bet sievietes – pie bronzas.

Kad vaicājām Rīgas ielās satiktiem cilvēkiem, ar ko viņiem saistās Fidži vārds, regbiju gan neviens nenosauca. Saulaina sala, okeāns, palmas, kokosrieksti, skaisti cilvēki un dabas katastrofas: šādas atbildes izskanēja visbiežāk.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Fidži Salu Republika atrodas Melanēzijā, tā ir daļa no Okeānijas, neatkarību no Lielbritānijas ieguva 1970. gadā.

Melam Gibsonam paveicās

Fidži ir viena no pasaulē relatīvi nedaudzajām salu arhipelāgu valstīm. Tā sastāv no 332 salām un vairāk nekā 500 saliņām. 110 no šīm salām ir neapdzīvotas. Bet vienā no salām dzīvo slavenais Holivudas aktieris un režisors Mels Gibsons. 2005. gadā viņš par 15 miljoniem dolāru iegādājies 22 kvadrātkilometrus lielo Mago salu.

Ja citas zvaigznes tiecas pirkt salas Karību jūras reģionā un sevišķi jau Bahamu salās, tad Gibsons izvēlējies ko tuvāk savu senču dzimtenei Austrālijai.

Gibsonam paveicās, ka viņš dzīvo tagad, nevis pirms pāris gadsimtiem, kad mēģinājums pārņemt savā kontrolē kādu no Fidži salām varēja beigties daudz bēdīgāk.

Kanibālisms bija būtiska daļa no Fidži pamatiedzīvotāju tradicionālās virtuves līdz pat kristietības ienākšanai tās teritorijā. Balstoties uz arheoloģiskiem atradumiem, tiek uzskatīts, ka cilvēkus Fidži ciltis ir ēdušas vismaz 2500 gadu. Pēdējie, kas esot apēsti Fidži salās, bija kristiešu misionāri. 1871. gadā Fidži karalis aicināja iedzīvotājus vairs neēst savus līdzcilvēkus, jo bija pārgājis kristietībā.

Galvenā eksporta prece ir ūdens

Fidži mūsdienās ir nepilns miljons iedzīvotāju, no kuriem vairāk nekā 80% dzīvo divās salās – Viti Levu un Vanua Levu.

Fidži tiek uzskatīta par vienu no bagātākajām Okeānijas valstīm. Bet viss ir relatīvs. Pēc Pasaules Bankas datiem Fidži iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju ir 4100 eiro. Latvijai šis rādītājs ir 15 000 eiro.

Fidži ir bagāta gan ar dabas resursiem, gan arī ar tūrisma iespējām. Tiek rēķināts, ka valsts gada laikā uzņem gandrīz tikpat daudz tūristu, cik ir tās iedzīvotāju skaits.

Visvairāk tūristu ierodas no ASV, Austrālijas un Jaunzēlandes. To arī var saprast, ja ņem vērā, ka valsts atrodas Klusā okeāna vidū un šīs valstis ir gandrīz vai tuvākie lielākie kaimiņi.

Fidži galvenie dabas resursi ir meži un zivis. Vienlaikus lielākais eksporta produkts ir... ūdens. Jā, Fidži lielākais eksporta produkts ir pudelēs pildīts ūdens, kas tā arī saucas: “Fiji”. Ja kāds nav nogaršojis – tas ir ļoti maigs un patīkams. Lielākais eksporta tirgus ir ASV.

Fidži ir labs piemērs tam, ka ne vienmēr nepieciešamas zelta vai naftas rezerves, vai arī ražot automašīnas, lai valsts kļūtu bagāta. Pietiek ar relatīvi vienkāršu un viegli iegūstamu produktu, pareizo pircēju un ieguldījumiem mārketingā.

Fidži eksportē ūdeni un zivis, bet importē tehnoloģiski sarežģītākus produktus. Ne tikai degvielu, bet arī lidmašīnas, automašīnas un telekomunikāciju torņus.

Fidži ekonomika ir atkarīga no tūrisma nozares ieņēmumiem, bet Covid-19 pandēmija tai bijis ļoti smags trieciens.

Fidži gan var lepoties ar ļoti augstu vakcinācijas līmeni: vismaz vienu Covid-19 vakcīnas devu ir saņēmuši 96% pieaugušo iedzīvotāju. Saskaņā ar valdības lēmumu vakcinācija bija obligāta; par nepakļaušanos varēja atlaist no darba.

Cīņa ar pandēmiju

Par to, kā Fidži veicies cīņā ar Covid-19 pandēmiju, stāsta šīs valsts premjerministrs Frenks Bainimarama, kurš valdības vadītāja postenī darbojas jau kopš 2007. gada.

“Kad mūs sasniedza pirmie baiļu un neziņas viļņi, sejas maskas, elpināšanas aparātus, aizsargmaskas un testēšanas aprīkojumu lielos apjomos iepirka valstis ar lielu tirgu un līdzekļiem lielām piegādēm. Fidži un daudzas citas mazās salu attīstības valstis vairākus izšķirošos mēnešus bija spiestas gaidīt rindas galā.

Kad piegādes ķēdes nostabilizējās, medicīniskais aprīkojums un piegādes atrada ceļu uz visām vietām. Taču dzīvību glābjošo vakcīnu parādīšanās šo nacionālismu no jauna aktualizēja.

Pēc mēnesi ilga slimības uzliesmojuma 2020. gada martā mums gandrīz gadu nebija neviena saslimšanas gadījuma, līdz arī mūsu valstī parādījās lipīgais vīrusa delta variants, izraisot postošu otro vilni.

Mēs uzreiz noteicām masu vakcināciju par vienīgo veidu, kā virzīties uz priekšu. Mēģinājām iegādāties vakcīnas, bet tas mums tika liegts. Paldies Dievam, ka Indija, Austrālija, Jaunzēlande un ASV iesaistījās un palīdzēja nodrošināt mūs ar nepieciešamajām vakcīnām. Kopš tā brīža vismaz vienu devu ir saņēmuši gandrīz visi Fidži iedzīvotāji. Tas nav viegls uzdevums valstij ar 110 apdzīvotām salām.

Šī situācija ir aktualizējusi jautājumu par taisnīgumu veselības aprūpē, turklāt klimata pārmaiņas piešķir šai diskusijai jaunus vektorus. Cikloni un viesuļvētras draud vājināt mūsu esošās veselības aprūpes sistēmas un iznīcināt gadu desmitu laikā sasniegto progresu infrastruktūrā.

Jo drīzāk mēs panāksim taisnīgu piekļuvi veselības aprūpei un resursiem, lai šādu noturīgu veselības sistēmu radītu, jo labāk būs mums visiem. Pandēmija nevar kalpot par modeli nākotnes veselības krīzēm. Tā ir mācība.

Lai novērstu līdzšinējos trūkumus, nav vajadzīgs kaut kāds multilaterāls brīnums – vienkārši ir nepieciešams cienīt mūsu starptautiskās sistēmas dibināšanas principus un palīdzēt visvairāk ievainojamajiem no mums.”

Olimpiskie čempioni

Sporta līdzjutējiem Fidži vārds visvairāk saistās ar tās regbija izlasi. Regbijs ir starp daudzajām ietekmēm un kultūras produktiem, ko izplatīja Lielbritānija savas koloniālās ekspansijas rezultātā.

Fidži gandrīz desmitā daļa valsts iedzīvotāju ir reģistrēti regbija spēlētāji. Tādēļ var droši teikt, ka tas patiešām ir Fidži nacionālais sporta veids. Fidži izlase ir starp desmit spēcīgākajām pasaulē, bet īpaši labus panākumus guvusi lielā regbija mazā brāļa “regbija–7” sacensībās (lielajā regbijā katrā komandā laukumā dodas 15 spēlētāji, bet mazajā regbijā pietiek ar septiņiem).

2016. gadā “regbijs–7” debitēja vasaras olimpisko spēļu programmā, un gan toreiz Riodežaneiro, gan šogad Tokijā zelta medaļas izcīnīja tieši Fidži vīriešu regbija izlase.

Turklāt šovasar Fidži olimpisko spēļu finālā pārspēja savus sīvākos pretiniekus, leģendāro Jaunzēlandes “All Blacks” izlasi.

Jaunzēlandes regbisti ir slaveni ar maoru kara dejas hakas izpildīšanu pirms spēles, bet arī Fidži regbija izlase izpilda ko līdzīgu ar nosaukumu “Cibi” (kopš 2012. gada “mBolay”). Šo deju viņi sāka izpildīt tālajā 1939. gadā, ietekmējoties no “All Blacks” tradīcijas. Komandas kapteinim acīmredzot bija bail doties cīņā pret Jaunzēlandi bez dievu palīdzības.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti