Saūda Arābijas sievietes cīnās par tiesībām vadīt auto

Saūda Arābijas sievietes turpina cīņu par savām tiesībām vadīt automašīnas. Sestdien ieplānota plaša protesta akcija, kuras laikā sievietes plānojušas sēsties pie stūres, taču varas iestādes ir brīdinājušas par neiecietīgu vēršanos pret iespējamām protestētājām.

Saūda Arābija ir viena no konservatīvākajām arābu valstīm, kurā sievietēm joprojām ir jāvalkā visu ķermeni aizsedzošs apģērbs, bet strādāt, ceļot vai precēties sievietes drīkst tikai ar vīrieša atļauju. Viens no pretrunīgāk vērtētajiem ir aizliegums sievietēm sēsties pie automašīnas stūres. 1990. gadā varas iestādes aizturēja gandrīz 50 sievietes, kuras bija paudušas savu protestu pret pastāvošo aizliegumu. Vēlāk šīs personas zaudēja darbu. Arī 2011. gadā līdzīgā veidā tika aizturēti vairāki desmiti sieviešu, piespiežot viņas parakstīt apņemšanos vairs nekad nesēsties pie stūres.

Šogad kampaņa sieviešu tiesību aizstāvībai atkal uzņēmusi apgriezienus, un 26. oktobris sākotnēji tika noteikts par dienu, kad īstenot atklātas braukšanas kampaņu. Lai arī akcijas rīkotāji bija solījuši nerīkot masveida protestu, jo jebkāda veida publiska pulcēšanās Saūda Arābijā ir aizliegtas, jebkura sieviete tika aicināta tomēr sēsties pie stūres un izbraukt ielās. Taču varas iestādes uz šādiem plāniem reaģējušas ļoti asi, paziņojot, ka jebkura sieviete, kas šodien tiks pieķerta pie automašīnas stūres, tiks bargi sodīta. Vairākas no kampaņas aktīvistēm pēdējo dienu laikā pat saņēmušas telefoniskus un elektroniskus draudus. Varas iestādes solījušas sodīt arī tos, kuri šādu iniciatīvu atbalsta.

Taču, kā norāda rietumu prese - atšķirībā no 1990. un 2011. gada arī pašu valstsvīru attieksme pret braukšanas aizliegumu sievietēm vairs nav tik viennozīmīga. Šajā nedēļā aptuveni 100 konservatīvāko reliģisko līderu vērsās Karaliskajā tiesā, nosodot uzsākto kampaņu, nosaucot to par sieviešu sazvērestību un apdraudējumu valstij. Taču kampaņas dalībnieki ir iesnieguši 17 tūkstošu cilvēku parakstītu petīciju, kurā pieprasa vai nu atļaut sievietēm braukt ar auto, vai arī sniegt paskaidrojumus, kāpēc tieši aizliegumam būtu jāpaliek spēkā. Kā liecina sabiedriskās domas aptaujas, aizlieguma atcelšanu atbalsta arvien lielāka sabiedrības daļa, tostarp vīrieši. Par attieksmes maiņu liecina arī tas, ka desmitiem sieviešu ir ievietojušas internetā videoierakstus ar sevi, braucot pie stūres, taču neviena no viņām nav tikusi arestēta. Vēl 2011. gadā arests būtu garantēts.

Saūda Arābijas varas iestāžu vēršanos pret sieviešu tiesību aizstāvības aktīvistēm nosodījušas vairākas cilvēktiesību aizsardzības organizācijas, piemēram, „Amnesty International" un „Human Rights Watch", kuras aicinājušas izbeigt diskrimināciju. „Amnesty International" paziņojumā norādīts, ka īstenotā iebiedēšanas taktika neatbilst mūsdienu pasaules standartiem, kā arī pamatīgi iedragā Saūda Arābijas reputāciju pasaulē. Arī ANO Cilvēktiesību Padome ir aicinājusi izbeigt sieviešu diskrimināciju, kā arī citus tiesību pārkāpumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti