Pusdiena

Pusdiena 03.04.2018

Pusdiena

Tiesībsargs atklāj trūkumus atkarīgo bērnu rehabilitācijā nodibinājumā «Solis Piebalgā»

Saūda Arābijas kroņprincis atzīst Izraēlas tiesības uz savu zemi

Saūda Arābijas kroņprincis atzīst Izraēlas tiesības uz savu zemi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Saūda Arābijas kroņprincis Mohammads bin Salmans atzīst Izraēlas tiesības uz savu zemi, tādējādi norādot uz abu pušu attiecību uzlabošanos. Tiesa gan, oficiāli citas Rijādas amatpersonas vēl joprojām nav atzinušas Izraēlu un tās tiesību uz jebkuru teritoriju reģionā. Taču uz iespējamo attiecību uzlabošanos norāda arī citi fakti, ka abas valstis par lielāko savu konkurentu reģionā uzskata Irānu, kā arī abas sadarbojoties ar Savienotajām Valstīm.

Īsumā:

  • Kroņprincis gan norāda, ka tiesības uz savu zemi ir arī palestīniešiem
  • Palestīnieši turpina protestus
  • Izraēlas un Saūda Arābijas attiecību uzlabošanos sekmē Irānas lomas pieaugums

Līdz šim neviena Rijādas amatpersona nebija oficiāli atzinusi Izraēlas tiesības uz savu zemi.

Tiesa gan, bin Salmans intervijā ASV žurnālam „The Atlantic” norādīja, ka tiesības uz savu zemi ir ne tikai ebrejiem, bet ikvienai tautai, to skaitā palestīniešiem.

Tomēr vispirms kroņprincis uzskata, ka ir vajadzīgs panākt pamiera līguma noslēgšanu starp Izraēlu un palestīniešiem, lai būtu stabilitāte un varētu izveidot normālas attiecības.

Tieši Palestīnas un Izraēlas konflikts līdz šim bijis par traucēkli Izraēlas attiecībās ar Saūda Arābiju.

Līdz šim Rijādas nostāja dominēja uzskats, ka konfliktu starp izraēliešiem un palestīniešiem var novērst tikai tad, ja Izraēla atkāpsies no teritorijām, kuras tika okupētas 1967. gadā.

Taču šīs teritorijas palestīnieši uzskata par savas nākotnes teritoriju.

Tāpat ne mazāk svarīgi, ka Saūda Arābija kopš 2002. gada ir bijusi Arābu Miera iniciatīvas atbalstītāja, kas paredz divu valstu risinājumu izraēliešu un palestīniešu konfliktam. Kroņprincis sacīja, ka viņam nav „reliģisku iebildumu” pret izraēliešiem un palestīniešiem, kuri dzīvo kopā. Salamans vienlaikus arī uzskata, ka Izraēlai ir pienākums nodrošināt galvenās islāma svētvietas aizsardzību Jeruzalemē.

Tieši pašlaik Gazas joslā palestīnieši ir sākuši plašus protestus pret Izraēlu, pieprasot „atgriešanās tiesības” uz brīvu pārvietošanos pa Izraēlas teritoriju. Ir arī cietušie sadursmēs starp palestīniešiem un Izraēlas spēkiem, kuri iebilst arī pret ASV vēstniecības atklāšanu Jeruzalemē, tādējādi atzīstot to par jauno Izraēlas galvaspilsētu. Pastāv bažas, ka tas varētu veicināt jaunu konfliktu starp palestīniešu kustību „Hamas” un Izraēlu, jo kopš 2014. gada, spēkā starp abām pusēm ir trausls pamiers.

Tomēr par spīti tam, ka attiecības starp Izraēlu un palestīniešiem ir saasinājušas, ir novērojama attiecību uzlabošanās citā frontē.

Tā saistīta ar iespējamās Irānas kā reģiona konkurentes parādīšanos Tuvajos Austrumos, veicinot Izraēlas un Saūda Arābijas attiecību uzlabošanos.

Tāpat vērā jāņem, ka kopš marta Saūda Arābija atļāvusi Izraēlai izmantot savu gaisa telpu komerciālai aviosatiksmei.

Lai arī Rijāda noliedz, ka būtu uzturējusi komunikāciju ar Izraēlu, Izraēlas amatpersonas pērn novembrī atklāja, ka vairākas slepenas sarunas ir notikušas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti