Saūda Arābijas blogeris Badavi joprojām ieslodzīts, Saharova balvu saņems viņa sieva

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas Parlamentā trešdien pasniegs ikgadējo Saharova balvu, ko piešķir cīnītājiem par vārda un domas brīvību. Šogad balvu saņem Saūda Arābijas blogeris Raifs Badavi. Diemžēl uz ceremoniju viņš nevarēs ierasties, jo dzimtenē izcieš desmit gadu cietumsodu par sociālu, politisku un reliģisku debašu uzsākšanu savā tīmekļa vietnē, kas tika uzskatītas par islāmu zaimojošām. Eiropas Parlaments aicinājis nekavējoties apžēlot Badavi un pārtraukt vardarbību pret viņu, kas šokējusi daudzus Rietumu pasaulē.

 

Krievu zinātnieka un cilvēktiesību aktīvista Andreja Saharova vārdā nosaukto balvu Eiropas Parlamentā piešķir jau 28 gadus. Saņēmēju vidū ir gan Nelsons Mandela, gan Baltkrievijas žurnālistu asociācija un pasaulē jaunākā Nobela miera prēmijas laureāte Malala Jusufzaja (Malala Yousafzai). Šogad Saharova balvu neklātienē piešķirs 31 gadu vecajam Saūda Arābijas blogerim Raifam Badavi (Raif Badawi), paziņoja Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs:

„Viņš ir mūsu modernās interneta pasaules varonis – cilvēks, kurš cīnās par demokrātiju un vārda brīvību. Bet par to viņam sava valsts piespriedusi vienu no nežēlīgākajiem sodiem – spīdzināšanu. Esmu lūdzis Saūda Arābijas karali nekavējoties apžēlot Badavi kungu, atbrīvot viņu un ļaut ierasties Eiropas Parlamentā saņemt šo balvu.”

Blogeri Raifu Badavi arestēja 2012.gadā par islāma zaimošanu un piesprieda tūkstoš pērienu ar pletni, desmit gadus cietumā un prāvu naudas sodu. Pirmos 50 sitienus viņam publiski izpildīja šā gada janvārī, bet turpmākos atlika starptautiskā nosodījuma un Badavi trauslās veselības dēļ.

Badavi sieva ar trim bērniem radusi patvērumu Kanādā un šovakar balvu saņems viņa vietā. Neilgi pirms tam Ensafa Haidara (Ensaf Haidar) intervijā Eiropas Parlamentam uzsvēra, ka saglabā cerības uz drīzu vīra atbrīvošanu:

„Kad mēs saņēmām šo balvu, es cerēju, ka tas būs tikai dažu dienu jautājums, līdz Raifu atbrīvos. Šī ir liela atzinība, un mēs esam ļoti pagodināti, ka Raifam piešķirta viena no lielākajām balvām Eiropā – Saharova balva. Es ļoti ceru, ka tā pavērs viņam ceļu uz brīvību. Es negribu neko sasteigt, bet es saglabāju cerību. Raifs ir mierpilns cilvēks, viņa centieni ir miermīlīgi, un es ceru, ka drīz viņu atbrīvos.”

Raifa Badavi „noziegumi” Saūda Arābijas varas izpratnē saistās ar viņa radīto mājaslapu „Brīvie Saūda liberāļi” – tiešsaistes platformu diskusijām par politiku un reliģiju. Tajā veltīta kritika valsts reliģiskajām autoritātēm un paustas aizdomas, ka Imama Muhameda ibn Saūda Islāma Universitāte kļuvusi par teroristu perēkli. Badavi blogs pēc viņa aresta ir slēgts, bet kampaņas viņa atbalstam turpinās daudzviet Rietumu pasaulē. „Amnesty International” mājaslapā petīciju Badavi atbrīvošanai parakstījuši vairāk nekā miljons cilvēku. Viņa raksti apkopoti grāmatā „1000 pletnes cirtienu”. Ženēvas Cilvēktiesību un demokrātijas samitā balvu Badavi neklātienē pasniedza Apvienoto Nāciju ''sargsuņa'' „UN Watch” vadītājs Alfrēds Mozess.

„Šis gads cilvēktiesību ziņā nav bijis progresa gads. Tas ir bijis šausmu gads. Un neviens šo šausmu upuris nav saņēmis tik lielu sabiedrības uzmanību kā Raifs Badavi. (..) Tas ir brutāls uzbrukums cilvēkam, kurš vienkārši aicina atklāti diskutēt un izglīto cilvēkus par dažādām iespējām. Saūda Arābijai kā ANO Cilvēktiesību padomes dalībvalstij ir pienākums ievērot cilvēktiesības, bet tie ir tikai vārdi. Saūda Arābija neievēro cilvēktiesības ne attiecībā pret sievietēm, ne tiem, kas apšauba valdošos uzskatus par islāmu,” sacīja Mozess.

Jāpiebilst, ka Saharova balvas finālisti kopā ar Raifu Badavi bija arī Venecuēlas demokrātiskā opozīcijas kustība, kā arī nogalinātais Krievijas opozīcijas politiķis Boriss Ņemcovs. Kandidātus balvai izvirza Eiropas Parlamenta deputāti, pēc tam parlamenta komitejas izvēlas trīs finālistus, bet galīgo lēmumu pieņem Eiropas Parlamenta vadītājs kopā ar politisko grupu priekšsēdētājiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti