Dienas notikumu apskats

ASV gaidāms spriedums Maiklam Flinnam

Dienas notikumu apskats

Eigims aizturēts lietā par korupciju 4 miljonu eiro vērtos būvniecības iepirkumos

Saūda Arābija nosodījusi ASV Senātu par „iejaukšanos iekšējās lietās”

Saūda Arābija nosoda ASV Senātu par «iejaukšanos iekšējās lietās»

Saūda Arābija pirmdien asi nosodīja ASV Senātu par „iejaukšanos iekšējās lietās”. Senāts pirms dažām dienām pieņēma rezolūciju par militārā atbalsta izbeigšanu Saūda Arābijas karadarbībai Jemenā, kā arī kroņprinci Mohammedu bin Salmanu atzina par atbildīgu par žurnālista Džamala Hašogi slepkavību konsulātā Stambulā. Rijāda brīdina, ka ASV Senāta rīcība var atsaukties uz abu valstu stratēģiskajām attiecībām.

Saūda Arābijas stratēģiskās sabiedrotās Savienoto Valstu Senāta vairākums pirms dažām dienām atbalstīja rezolūciju par ASV militārā atbalsta izbeigšanu Saūda Arābijas vadītajai karadarbībai Jemenā, kur trīs gadu laikā bojā gājuši ap desmit tūkstoši cilvēku. Rezolūciju atbalstīja opozīcijā esošās Demokrātu partijas deputāti, kā arī daži republikāņi, ar ko pietika vairākumam.

ASV prezidenta Donalda Trampa Republikāņu partijas kontrolētais Senāts arī pieņēma rezolūciju, kurā Saūda Arābijas faktisko valdnieku, kroņprinci Mohammedu bin Salmanu uzskata par atbildīgu par žurnālista Džamala Hašogi slepkavību. Viņu nogalināja Saūda Arābijas konsulātā Stambulā, taču Rijāda uzstāj, ka ietekmīgajam kroņprincim ar to nav nekādas saistības.

Kaut balsojumam vairāk simboliska vērtība, tas ir trieciens gan Trampam, kurš iestājies par Saūda Arābijas kroņprinci, gan liecina par to, cik iedragāta ir Rijādas reputācija un ietekme.

Uz ASV Senāta rezolūcijām Saūda Arābija reaģēja pirmdien, tās nosodot kā „klaju iejaukšanos iekšējās lietās”. Saūda Arābijas Ārlietu ministrija paziņojumā brīdināja, ka ar naftas resursiem bagātā karaliste nepacietīs jebkādas „necieņas” izrādīšanu pret tās valdniekiem, kā arī brīdināja par pretreakciju, kas var skart Rijādas stratēģiskās saites ar Vašingtonu.

Pēc Senāta balsojuma ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo piektdien atkārtoti iestājās par abu valstu attiecībām, atsaucoties uz nacionālās drošības interesēm un norādot uz abu kopīgo pretinieku Irānu. Senāta rezolūcijā ir atzīts, ka ASV un Saūda Arābijas attiecības ir svarīgas. Taču Senāts arī aicināja Rijādu ieņemt mērenāku kursu savā ārpolitikā, kas kopš Mohammeda bin Salmana iecelšanas par kroņprinci kļuvusi agresīvāka.

Kopš Hašogi slepkavības rietumvalstīs tiek izvērtētas līdzšinējas attiecības ar Rijādu. Piemēram, Kanādas premjers Džastins Trudo paziņojis, ka tiek izskatītas iespējas anulēt 2014. gadā noslēgto vienošanos ar Saūda Arābiju par simtiem bruņumašīnu piegādi. 15 miljardu Kanādas dolāru jeb 10 miljardu eiro vērts, ieroču piegādes līgums bija lielākais Kanādas vēsturē. Tomēr Trudo arī uzsvēris, ka būs „ārkārtīgi grūti” lauzt iepriekšējās valdības parakstīto līgumu bez milzīgu sodanaudu maksāšanas.

Arī Vācijas kanclere Angela Merkele iepriekš paziņojusi, ka vismaz uz laiku apturēs bruņojuma eksportu uz Saūda Arābiju, savukārt ASV prezidents Tramps pretojies līdzīgiem aicinājumiem.

59 gadus vecais žurnālists Hašogi, Saūda Arābijas kroņprinča kritiķis, kas pēdējā laikā dzīvoja ASV, 2. oktobrī tika nogalināts Saūda Arābijas konsulātā Stambulā. Rijāda paziņojusi, ka slepkavību pastrādāja Saūda Arābijas aģenti, kas rīkojās patvaļīgi un ir aizturēti. Hašogi mirstīgās atliekas tā arī nav atrastas. Tiek uzskatīts, ka tās varētu būt izšķīdinātas ar skābi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti