Saūda Arābijā nepilngadīgos par noziegumiem vairs nesodīs ar nāvessodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Saūda Arābijā vairs nedrīkstēs sodīt ar nāvi par noziegumiem, kurus ir pastrādājuši nepilngadīgie. Šis lēmums ir daļa no reformām, kuras pēdējos gados ir izvērsis karalistes ultrakonservatīvais režīms.

Saūda Arābijā nepilngadīgos par noziegumiem vairs nesodīs ar nāvessodu
00:00 / 03:03
Lejuplādēt
Starptautiskā sabiedrība gadiem ir vainojusi Saūda Arābiju sistemātiskos cilvēktiesību pārkāpumos. Taču pēdējā laikā ultrakonservatīvā karaliste kroņprinča un faktiskā vadītāja Muhammeda bin Selmāna vadībā ir izvērsusi reformas, kuru mērķis ir modernizēt valsti un padarīt to atvērtāku pasaulei. Tikai pirms dažiem gadiem Saūda Arābijā atcēla aizliegumu sievietēm vadīt transportlīdzekļus.

 

Saūda Arābijas Cilvēktiesību komisija, atsaucoties uz karaļa Selmāna izdotu dekrētu, svētdien paziņoja, ka valstī vairs nepiespriedīs nāvessodu cilvēkiem, kuri savus noziegumus ir pastrādājuši laikā, kad vēl nebija pilngadīgi. Saūda Arābijā par nepilngadīgām uzskata personas, kuras nav sasniegušas 18 gadu vecumu.

Cilvēktiesību komisijas vadītājs Avads Alavads to nodēvēja par ļoti nozīmīgu lēmumu. "Dekrēts palīdzēs mums radīt daudz mūsdienīgāku krimināllikumu un apliecinās karalistes apņemšanos turpināt būtiskas reformas visos mūsu valsts sektoros. Mēs esam pārliecināti, ka Saūda Arābija sasniegs savu mērķi – uzlabot dzīves kvalitāti visiem saviem pilsoņiem un pastāvīgajiem iedzīvotājiem," teikts Alavada paziņojumā.

Nav zināms, kad valdnieka dekrēts stāsies spēkā, bet sagaidāms, ka tas izglābs dzīvību vismaz sešiem notiesātajiem, kuriem bija piespriests nāvessods.

Viņus apsūdzēja par dalību protestos pret valdību tā dēvētā "arābu pavasara" laikā 2011. gadā. Viņi toreiz bija nepilngadīgi. ANO cilvēktiesību eksperti pērn vērsās pie Saūda Arābijas ar lūgumu neizpildīt nāvessodu šīm personām.

Ar šo lēmumu Saūda Arābija beidzot izpildīs pašas parakstīto un ratificēto ANO Bērnu tiesību konvenciju. Starptautiskā vienošanās nosaka, ka nāvessodu nevajadzētu piemērot par noziegumiem, kurus ir izdarījuši nepilngadīgie.

Saūda Arābija ir viena no vadošajām valstīm pasaulēs pēc izpildīto nāvessodu daudzuma. Vairāk nāvessodu izpilda tikai Ķīnā un Irānā.

Saūda Arābijā nāvessodu parasti piespriež personām, kuras atzīst par vainīgām terorismā, slepkavībā, izvarošanā, bruņotā laupīšanā un narkotiku kontrabandā.

2019. gadā Saūda Arābijā nāvessodu izpildīja 187 personām, kas bija lielākais skaits kopš 1995. gada, kad ar nāvi sodīja 195 cilvēkus. Šogad tur nāvessods ir izpildīts vismaz 12 cilvēkiem.

Aizvadītajā nedēļā Saūda Arābijas Cilvēktiesību komisija arī paziņoja, ka notiesātos vairs nesodīs ar pēršanu. Turpmāk šo daudz kritizēto miesassodu aizstās ar naudas sodu vai cietumsodu.

Kroņprinča Muhammeda bin Selmāna mērķtiecīgi kopto reformatora tēlu pamatīgi aptraipīja 2018. gadā Saūda Arābijas konsulātā Stambulā pastrādātā režīma kritiķa žurnālista Džamala Hašogi brutālā slepkavība. Valstī joprojām notiek nežēlīga izrēķināšanās ar tiem, kuri kritizē valdību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti