Saūda Arābijā ar nāvi soda 47 cilvēkus; to vidū pazīstamu garīdznieku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Saūda Arābijā sestdien ar nāvi sodīti 47 cilvēki. Viņi bija apsūdzēti par terorismu. Nāvessods izpildīts arī šiītu garīdzniekam šeiham Nimram al Nimram, kurš bija pazīstams ar aso kritiku pret sunnītu karalistes valdību un 2011.gadā atbalstīja pret Saūda Arābijas valdību vērstos protestus valsts austrumos.

Saūda Arābijas galvenā reģionālā sāncense Irāna iepriekš brīdinājusi, ka nāvessoda izpilde al Nimram Saūda Arābijai maksās dārgi.

Lielākā daļa no 47 cilvēkiem, kam Saūda Arābijas valdība sestdien izpildīja nāvessodu, bija iesaistīti teroristiskās kustības ''Al-Qaida'' organizētajos uzbrukumos laikā no 2003. līdz 2006.gadā, paziņoja valsts iekšlietu ministrija. No 47 cilvēkiem, kam izpildīts nāvessods, viens bija Čadas, un viens - Ēģiptes valstspiederīgais, bet pārējie no Saūda Arābijas. Tiek ziņots, ka starp tiem, kam izpildīts nāvessods, ir arī sunnīti.

Iekšlietu ministrijas paziņojumā norādīts, ka noziegumi, par kuriem bija apsūdzēti notiesātie, iekļāva gan dalību uzbrukumos, gan džihādistu ideoloģijas atbalstīšanu.

Ziņu aģentūra "Reuters" norāda, ka nāvessoda izpilde uzreiz 47 cilvēkiem, kā iemeslu minot drošības apsvērumus, ir lielākais masu nāvessods Saūda Arābijā par šādām apsūdzībām kopš 1980.gada.

Aizvadītajā 2015.gadā sunnītu valdītā Saūda Arābija piedzīvojusi vairākus spridzināšanās uzbrukumus un apšaudes, ko sarīkoja džihādistu kaujinieki, kas atbalsta radikālo organizāciju „Islāma valsts.” Uzbrukumos bojā gāja vairāki desmiti cilvēku, un tas licis valdībai izjust spiedienu spert stingrus soļus.

Starp tiem, kam izpildīts nāvessods, ir arī pazīstams šiītu garīdznieks, 55 gadus vecais Nimrs al Nimrs. Viņš bija pazīstamas ar aso kritiku pret konservatīvās sunnītu karalistes valdību, to apsūdzot par diskrimināciju pret šiītu minoritāti.

Nimru arestēja 2012.gadā, apsūdzot par musināšanu uz naidu starp kopienām. Nimrs bija uzņēmies vadošu lomu protestos pret valdību, kas izcēlās Saūda Arābijas austrumos 2011.gadā uz tā dēvētā Arābu pavasara protestu viļņa fona. Kopumā šiīti sastāda aptuveni 15% no Saūda Arābijas iedzīvotāju skaita, bet valsts austrumu reģionos ir vairākumā.

Saūda Arābijas armija protestus apspieda, daudzi šiīti tika arestēti. Kad Nimrs tika arestēts, arī tas izraisīja vairāku dienu ilgus nemierus.

Šiītu vadītā Irāna iepriekš brīdinājusi Saūda Arābiju, ka nāvessoda izpildīšana Nimram tai „dārgi izmaksās.” Nāvessods garīdzniekam varētu izsaukt jaunus protestus gan šīītu apdzīvotajos reģionos Saūda Arābijā, gan citviet reģionā.

Saūda Arābijas valdība noliedz, ka diskriminē šiītu minoritāti, un vaino Irānu par nemieru izraisīšanu.

Saūda Arābijā 2015.gadā tika izpildīti vairāk nekā 150 nāvessodi. Bet starptautiskā cilvēktiesību organizācija "Amnesty International" Nimra notiesāšanu uz nāvi nosaukusi par Saūda Arābijas monarhijas centieniem apklusināt visas kritiķu balsis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti