Saūda Arābijā 5 cilvēkiem piespriests nāvessods par žurnālista Hašogi slepkavību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Tiesa Saūda Arābijā piespriedusi pieciem cilvēkiem nāvessodu par žurnālista Džamala Hašogi slepkavību 2018. gadā Saūda Arābijas konsulātā Stambulā, pirmdien paziņojusi prokuratūra.

Vēl trim cilvēkiem tiesa piespriedusi kopumā 24 gadus cietumā par "nozieguma piesegšanu", atklāja prokuratūra.

ASV dzīvojušais laikraksta "The Washington Post" līdzstrādnieks Hašogi, kurš kritizēja Saūda Arābijas režīmu, pagājušā gada 2. oktobrī tika nogalināts Saūda Arābijas konsulātā Stambulā, kur viņš bija ieradies, lai saņemtu laulībām ar Turcijas pilsoni Hatidži Džengizu nepieciešamos dokumentus.

Saūda Arābijā 5 cilvēkiem piespriests nāvessods par žurnālista Hašogi slepkavību
00:00 / 02:48
Lejuplādēt

Saūda Arābija sākotnēji noliedza, ka tai būtu jebkas zināms par to, kas noticis ar Hašogi, bet vēlāk apgalvoja, ka 59 gadus vecais žurnālists konsulātā Stambulā zaudējis dzīvību dūru cīņā, līdz visbeidzot atzina, ka žurnālists nogalināts ar iepriekšēju nodomu pastrādātā slepkavībā.

Spriedumu var pārsūdzēt, un līdz tam brīdim notiesāto identitātes netikšot atklātas.

Atbrīvoti arī divi bijušie augstu stāvoši ietekmīgā kroņprinča Mohammeda bin Salmana padomnieki - bijušais Saūda Arābijas izlūkdienesta priekšnieka vietnieks Ahmeds al Asiri un tuvs kroņprinča padomnieks Saūds al Kahtani.

Turcija drīz pēc Hašogi slepkavības paziņoja, ka abus tur aizdomās par tās plānošanu. Saūda Arābija toreiz abus oficiāli atbrīvoja no amata, un pret viņiem sāka izmeklēšanu. Tomēr galu galā abus atbrīvoja - „nepietiekamu pierādījumu dēļ”, paziņoja prokuratūra.

Vairāk nekā gadu pēc Hašogi slepkavības daudz jautājumu palikuši neatbildēti. Tostarp joprojām nav atrastas viņa mirstīgās atliekas. Iepriekš tika ziņots, ka Saūda Arābijas aģenti valdības kritiķa ķermeni sadalījuši un izšķīdinājuši skābē.

Neatbildēti jautājumi ir arī par kroņprinča bin Salmana lomu noziegumā. Viņš pats kategoriski noraidījis jebkādu saistību ar noziegumu, kaut oktobrī paziņoja, ka par to uzņemas „pilnu atbildību kā Saūda Arābijas līderis”. 

Saūda Arābijas tiesas spriedumu pirmdien asi kritizēja Apvienoto Nāciju īpašā ziņotāja Agnese Kalamāra, kas izmeklēja Hašogi slepkavību. Nodēvējot tiesas prāvu par izsmieklu, viņa uzsvēra – „tie, kas pastrādāja slepkavību, ir notiesāti uz nāvi. [Slepkavības] plānotāji [..] ir uz brīvām kājām.”

Iepriekš vasarā, komentējot viņas vadītās izmeklēšanas rezultātus, Kalamāra secināja, ka Hašogi nāve bija „ārpustiesas nāvessods”, un ir gana pierādījumu, lai izmeklētu Sauda Arābijas augstāko amatpersonu, tostarp kroņprinča saistību ar to.

Arī Turcija pirmdien kritizēja un apšaubīja Saūda Arābijas tiesas spriedumu, paziņojot, ka tas ir tālu no taisnīguma. Ankara norādīja, ka joprojām nav atbildes uz tādiem jautājumiem kā Hašogi mirstīgo atlieku atrašanās vieta.

Spriedumu kritizē arī starptautiskās cilvēktiesību grupas. „Reportieri bez robežām” teica, kas tas „sabradā” tiesiskumu. „Amnesty International” paziņoja, ka spriedums ir mēģinājums attaisnot atbildīgos, un nenodrošina „ne taisnīgumu, ne patiesības atklāšanu”.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti