Sarunas par Sīrijas nākotni saasina ziņas par ķīmisko uzbrukumu

Šodien Briselē notiks augsta līmeņa konference par Sīrijas nākotni, ko rīko Eiropas Savienība, Apvienotās Nācijas, Kuveita, Katara, Vācija un Lielbritānija. Tomēr situāciju saasinājusi ziņa par ķīmisko uzbrukumu, kas vakar noticis Sīrijas ziemeļrietumos, kas vēl neatrodas Sīrijas valdības spēku rokās. Mediķi apgalvo, ka gājuši bojā vismaz 72 cilvēki, to skaitā 11 bērni, bet ievainoti vismaz 550.

Tā kā tas ir bijis uzbrukums no gaisa, tad šobrīd ir aizdomas, ka to veikuši Sīrijas prezidenta Bašira al Asada spēki; Krievija gan jau apgalvojusi, ka vainojami nemiernieki, ziņo "BBC".

Lai vērtētu situāciju, 5.aprīlī sasaukta arī ANO Drošības padomes sēde Ņujorkā.

Kāds ir Sīrijas prezidents, kas, iespējams, pieņēmis lēmumu par ķīmisko ieroču izmantošanu pret savas valsts iedzīvotājiem?

Sīrijas valdības opozicionāri teic, ka cietušie, kuru vidū ir daudz bērnu, cietuši indīgu gāzu uzbrukumā, ko, iespējams, sarīkojuši Sīrijas valdības spēki

"Es personīgi redzēju vairāk nekā 10 nāves gadījumus šī uzbrukuma rezultātā un dzirdēju, ka vairāk nekā 20 cilvēki nomiruši citās slimnīcās. Mirušo skaits pieaugs, tāpēc ka daudzi ir ievainoti.

Pacientu simptomi ir skaidri – smakšana, elpošanas orgāni atsakās darboties, nāk putas pa muti, samaņas zaudēšana, konvulsijas un paralīze. Šie simptomi parasti parādās pēc saskarsmes ar indīgu gāzi," teica Firas al Jundi, Sīrijas valdības opozīcijas pārstāvis veselības jautājumos.

ANO ziņojums liecina, ka ķīmiskie ieroči Sīrijā izmantoti arī iepriekš – Sīrijas prezidenta Bašara a -Asada spēki izmantojuši hlorīna gāzi gan 2014., gan 2015.gadā. Tiesa, to darījuši arī kaujinieki "Daīš" pusē, kas izmantojuši iprītu. Pats Bašars al Asads gan ANO pārmetumus vienmēr noraidījis.

"Neviens nav pierādījis šo videomateriālu un attēlu patiesumu. Viņi tikai pārbaudīja asins un augsnes paraugus, ko delegācija paņēma. Jūs nevarat balstīt savu ziņojumu uz video, uz viltojumiem," vēl 2017. gada janvārī teica Asads.

Asads par Sīrijas līderi sev pašam negaidīti un neplānoti kļuva pēc sava tēva un brāļa priekšlaicīgās nāves. Pagājušā gada ANO ziņojums liecina, ka Bašara al Asada vadībā īstenota “masīva un sistemātiska” vardarbība pret sīriešiem, tai skaitā spīdzināšana un nogalināšana.

Ar Asadu savulaik satikušies arī divi Latvijas politiķi – eiroparlamentārieši Tatjana Ždanoka un Andrejs Mamikins, kura otro tikšanos martā ar Asadu par nepieņemamu nosaucis Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

"Bašars al Asads rokas stiepiena attālumā izskatās ļoti inteliģents, interesants sarunu biedrs, lieliski runā franču, angļu valodā. Izskatās kā ārsts oftalmologs, kurš ir ļoti uzmanīgs pret saviem pacientiem. Manā skatījumā Asads nav Staļins," teica Mamikins.

Tāpat Mamikins apgalvo, ka Asadam ir maigs rokasspiediens.

Savukārt Ždanoka, jautāta, kā Asada it kā maigā un inteliģentā personība iet kopā ar pārmetumiem, kas izskanējuši viņa virzienā par genocīdu pašam pret savu tautu, atbildēja: "Jūs saprotiet – neviens vadītājs Āzijas valstīs nav tīrs."

Vai aiz otrdien notikušā zvērīgā uzbrukuma, izmantojot indīgu gāzi, patiešām stāv Sīrijas al Asada spēki – tas jāpierāda izmeklēšanai. Oficiāli Sīrija tika piespiesta atteikties no ķīmiskajiem ieročiem 2013.gadā.

Ja tiek pierādīta Asada vaina – notikušais jau nodēvēts par kara noziegumu – tad Sīrijas miera sarunās Asada politiskā nākotne rādās daudz melnākās krāsās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti