Tieši šī nu jau atjaunotā bibliotēka, ko smagi sabombardēja arī Balkānu karā, šovakar kļūs par galveno notikumu centru pasākumu virknei, kas atceroties Pirmā Pasaules kara simtgadi, norisināsies vairākās Eiropas valstīs.
Šovakar šeit koncertu ar ļoti rūpīgi izmeklētu programmu sniegs Vīnes filharmoniskais orķestris, un koncertu ar Eiropas Raidorganizāciju apvienību translēs 40 valstu televīzijas un radio kanāli.
Vīnes filharmoniskā orķestra prezidents Klemens Hellsbergs atzīts, ka šis būs ļoti īpašs notikums, kurā mūzikas valodā sapratīsies daudzas valstis un tautas.
„Es esmu absolūti pārliecināts, ka mūzika ir tā valoda, ko ikviens saprot. Lieli mākslinieki mūzikā var izteikt to, ko jūtam, bet nespējam izteikt vārdos. Šajā ziņā mūzika ir daudz spēcīgāks veids, kā izpaust cilvēka dvēseli. Lai par ko arī jūs nerunātu – politiku, ekonomiku, vēsturi, agri vai vēlu tas beidzas ar strīdu, taču mūzika runā bez vārdiem un par to, kā mūs apvienot. Māksla mums ļauj sarunāties daudz augstākā līmenī,” saka Hellsbergs.
Skaņdarbi, kas skanēs koncertā, izraudzīti ar īpašu rūpību, un katram no tiem ir sava loma un nozīme arī vēsturē. Izraudzīti austriešu, vāciešu, franču komponistu darbi. Koncertu iesāks ar Bosnijas himnu, skanēs Jozefa Haidna 1797. gadā sarakstītā Austrijas himna, kas, kā atzīst Hellsbergs, daudzu uzskatos ir visu laiku visskaistākā mūzika, un šoreiz tā būs stīgu kvarteta izpildījumā.
Skanēs Šūberta Berga, Brāmsa Ravēla un Štrausa melodijas, bet viss simboliski noslēgsies ar Eiropas Savienības himnu.
Ja vien cilvēkos būtu mazāk egoisma, arī karam nebūtu vietas, tā uzskata Vīnes orķestra direktors Hellsbergs.
„Visu katastrofu pamatā ir cilvēku daba. Un tas nav jautājums tikai par politiķiem, bet par ikvienu cilvēku, vai viņi ir gatavi cīnīties gan ar savu, gan valsts egoismu, nacionālo egoismu. Tas ir ļoti grūti, jo ir gan ekonomiskās, gan dažādas citas vajadzības, taču, ja nacionālais egoisms ņem virsroku, tad tas var novest pie nākamās katastrofas. Taču es esmu optimists un ceru, ka mani bērni un mani mazbērni turpinās pēdējo desmitgažu mieru,” pauž Hellsbergs.
Pirmo pasaules karu ar dažādiem notikumiem turpinās pieminēt arī visus nākamos mēnešus, izgaismojot tā traģiskās lappuses gan vēstures atstāstos, gan akadēmiskā redzējumā, gan arī kultūrā un mākslā.