Sākusies vēsturiska Obamas un Dzjiņpina tikšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Kalifornijā ASV prezidents Baraks Obama sācis divu dienu tikšanos ar savu Ķīnas kolēģi Sji Dzjiņpinu. Šī ir pirmā abu politiķu tikšanās, kopš Sji šā gada martā tika apstiprināts Ķīnas prezidenta amatā. Pasaules divu lielāko ekonomiku vadītāji pārrunā plašu jautājumu loku, starp tiem arī nepatīkamas tēmas. Tomēr abu līderu izteikumi liecina, ka viņi vēlas atrast kopsaucēju.

Kopš Sji Dzjiņpins martā oficiāli ieņēma Ķīnas prezidenta amatu, kurā viņš, gaidāms, pavadīs nākamos desmit gadus, šī ir pirmā reize, kad viņš tiekas ar ASV prezidentu Baraku Obamu. Pēc vizītes Meksikā Sji Kalifornijā ieradās piektdien uz divu dienu ilgām sarunām neformālā gaisotnē.

Šī tiek uztverta kā iespēja pasaules divu lielāko ekonomiku līderiem izprast vienam otru, censties rast kopsaucējus, jo nākamos gados abi atradīsies divu ietekmīgu valstu galvgalī. Kaut gan sākotnēji bija paredzēts, ka Obama un Sji sastapsies tikai septembrī ekonomikas samita ietvaros Krievijā, tika nolemts, ka abi tiksies krietni agrāk. Piektdien pirms došanās kopējās vakariņās prezidents Obama paziņoja, ka tas liecina par ASV un Ķīnas attiecību nozīmīgumu. Viņš pauda cerību, ka abas valstis var „veidot jaunu sadarbības modeli, kas balstīts uz savstarpējām interesēm un cieņu," un norādīja, ka „mierīga, stabila un pārtikusi Ķīna nes labumu arī ASV un pasaulei."

Arī prezidents Sji norādīja, ka abi tiekas, lai „veidotu Ķīnas un ASV nākotnes attiecības." Viņš piebilda, ka „plašajā Klusajā okeānā ir pietiekami vietas divām tik lielām valstīm kā ASV un Ķīna."

59 gadus vecais Ķīnas prezidents Sji tiek uzskatīts par atvērtāku un rietumus labāk izprotošu nekā viņa priekšgājējs, taču viņš tikai nesen uzsācis darbu kā valsts galva. Pēdējā laikā starp abām pusēm zināmu saspīlējumu gan radījuši tādi jautājumi kā kiberdrošība. Tomēr sarunā ar radisabiedrību BBC bijušais ASV valsts sekretārs Henrijs Kisindžers pauda uzskatu, ka gan Vašingtona, gan Pekina ir atvērtas viedokļu apmaiņai: „Šīs ir divas administrācijas, kas tikko sākušas savu termiņu. Man ir sajūta, ka abas puses ir gatavas pārskatīt savas nostādnes, lai redzētu, vai var izveidot attiecības, kas balstās uz perspektīvu, kas sniedzas tālāk par neatliekamu problēmu risināšanu.”

Ķīnai un ASV tomēr ir jautājumi, kas apspriežami jau tagad. Viens no tiem ir ekonomiskās attiecības, un Obama paziņoja, ka vēlas „ekonomisko kārtību, kur valstis spēlē pēc vienādiem noteikumiem.” Starp sarunu tematiem ir arī Ziemeļkoreja.

Tomēr pēdējā laikā viens no aktuālākajiem jautājumiem ir kiberspiegošana, par ko Vašingtona atklāti apsūdzējusi Pekinu. Tā apsūdzības noliedz, un norādījusi, ka tai ir virkne pierādījumu par kiberuzbrukumiem Ķīnai. Obama norādīja, ka abām valstīm ir jāvienojas par vienotiem principiem attiecībā uz kiberdrošību. Arī prezidents Sji paziņoja, ka vēlas „labā gribā balstītu sadarbību", lai novērstu ASV „bažas” par šo jautājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti