Sāksies Bosnijas serbu ģenerāļa Mladiča apelācijas lieta Hāgas tribunālā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Bijušais Bosnijas serbu militārais komandieris Ratko Mladičs otrdien, 25. augustā, Starptautiskajā krimināltiesā uzsāks apelāciju par spriedumu, kurā viņš atzīts par vainīgu genocīdā un kara noziegumos. Savu apelāciju par 2017. gada spriedumu ir iesniegusi arī apsūdzība. Mladiča pārstāvji vēlas procesa atlikšanu uz vēl vēlāku laiku, aizbildinoties ar sava aizstāvamā slikto veselības stāvokli.  

ĪSUMĀ:

  • 1995. gadā starptautiskais tribunāls apsūdzēja Mladiču par kara noziegumiem.
  • Līdz 2011. gada maijam Mladičs slēpās, bet tika aizturēts un izdots Hāgas tribunālam.
  • 2017. gada novembrī tiesa atzina Mladiču par vainīgu 10 no 11 apsūdzībām.
  • Mladičam piesprieda mūža ieslodzījumu.
  • 2018. gadā šo spriedumu pārsūdzēja abas puses.
  • Lietu atlika Mladiča veselības stāvokļa, vēlāk Covid-19 dēļ. 
  • Mladiča advokāts: Ģenerāļa veselības stāvoklis nav pienācīgi novērtēts. 
  • Mladičam ir izvēle –  piedalīties tiesas sēdē klātienē vai arī attālināti.
  • Spriedums Mladiča lietā, visticamāk, būs pieejams 2021. gada pirmajā pusē.

1995. gadā, neilgi pirms Bosnijas kara beigām, starptautiskais tribunāls bijušās Dienvidslāvijas jautājumos apsūdzēja bijušo serbu komandieri Ratko Mladiču par kara noziegumu pastrādāšanu, genocīdu, noziegumiem pret cilvēci un vēl citiem noziegumiem. Tā paša gada beigās apsūdzībai pievienoja arī uzbrukumus Srebreņicai 1995. gada jūlijā, kā arī ANO miera uzturētāju saņemšanu gūstā.

Sāksies Bosnijas serbu ģenerāļa Mladiča apelācijas lieta Hāgas tribunālā
00:00 / 04:52
Lejuplādēt

Līdz pat 2011. gada maijam Ratko Mladičs veiksmīgi slēpās, taču tika aizturēts un izdots Hāgā bāzētajam tribunālam. Vēl pēc sešiem gadiem, 2017. gada novembrī, tiesas pirmā instance atzina Mladiču par vainīgu 10 no 11 apsūdzībām, piespriežot viņam mūža ieslodzījumu.

Vienīgais punkts, kurā Mladičs tika attaisnots, apsūdzēja viņu par genocīdu vēl citās Bosnijas pašvaldībās 1992. gadā.

Jau 2018. gadā šo spriedumu pārsūdzēja abas puses, un nākamā noklausīšanās sākotnēji bija paredzēta jau martā. Taču toreiz tā tika atcelta uz jūniju, jo Mladičam bija nepieciešams veikt zarnu operāciju. Taču arī šī noklausīšanās tika pārcelta, šoreiz koronavīrusa pandēmijas radīto ceļošanas ierobežojumu dēļ.

Tāpat tika norādīts, ka 77 gadus vecajam Ratko Mladičam nebūtu ieteicams ierasties uz lietas noklausīšanos, jo viņš dažādu slimību dēļ ir augstā riska grupā. Arī pats Ratko Mladičs ir nosodījis ANO aizturēšanas centra mediķu ziņojumus, apgalvojot, ka viņa veselības stāvoklis pasliktinās ik dienu un mediķi par zemu novērtē situācijas nopietnību.

Līdzīgu viedokli šī gada vasarā pauda arī Mladiča advokāts Branko Lukičs, apgalvojot, ka no viņiem tiekot slēpta medicīniskā dokumentācija.

“Ģenerāļa Mladiča veselības stāvoklis ir slikts jau ilgāku laiku, un pēc veiktās operācijas tas ir pasliktinājies vēl vairāk. Mūsuprāt, viņam netiek nodrošināta pareizā terapija, un tāpēc mēs esam aicinājuši viņu pārvest ārstēties vai nu uz Serbiju, vai Krieviju. Tas nav atļauts, bet Ratko Mladiča veselība pasliktinās ar katru dienu.

Problēma ir tajā, ka mēs nedrīkstam atklāt vairāk detaļu. Viņi liedz mums iespēju sniegt sabiedrībai visu informāciju,” apgalvoja advokāts Lukičs.

Vairāki Balkānu komentētāji uzskata, ka tieši Mladiča veselības stāvoklis būs viens no galvenajiem aizstāvības argumentiem, arī turpmāk cenšoties aizkavēt tiesas procesa novešanu līdz galam.

Taču, ņemot vērā arī šos argumentus, Mladičam ir dota izvēle – vai nu piedalīties tiesas sēdē klātienē, vai arī attālināti ar videokonferences palīdzību.

Otrdien Hāgā notiks apelācijas lietas noklausīšanās, pēc kuras 10 minūtes savu viedokli varēs paust arī pats Mladičs.

Savukārt trešdien, 26. augustā, savu apelācijas prasību izklāstīs arī apsūdzības puse, kas vēlas apstrīdēt un pievienot apsūdzībai punktu par pastrādātajiem noziegumiem minētajās sešās pašvaldībās.

Mladiča lietas apelācijas izskatīšana tiek uzsākta vien mēnesi pēc tam, kad tika pieminēta 25. gadskārta pēc asiņainajiem notikumiem Srebreņicā, kad serbu spēki iznīcināja aptuveni 8000 musulmaņu vīriešu.

ANO Starptautisko kara noziegumu tribunālu mehānismu struktūras prezidents Karmels Agius, kurš pats piedalījies daudzu Bosnijas kara noziegumu iztiesāšanā, Srebreņicas genocīda piemiņas dienā paziņoja, ka līdz lietu novešanai līdz galam vēl tāls ceļš ejams. 

“Es ceru, ka šī notikuma piemiņas gadskārta ļaus jēgpilni atskatīties uz to, kāds progress ir sasniegts kopš 1995. gada un kas vēl būtu jāizdara. Man ir žēl, ka priekšā joprojām ir ļoti daudz darāmā. Lai arī Starptautiskā krimināltiesa bijušās Dienvidslāvijas jautājumos un tribunālu mehānismu struktūra ir spriedusi tiesu starptautiskā līmenī, tūkstošiem noziegumu pastrādātāju joprojām ir jātiesā pašmājās. Daudzus no upuriem joprojām moka tie, kuri cenšas noliegt viņu pārdzīvoto un tādējādi arī viņu eksistenci.

Revizionisti vēlas panākt patiesības aprakšanu ar tādu pašu bezkaislību, kā aukstasinīgi tika nogalināti un iemesti seklos kapos aptuveni 8000 vīriešu un zēnu,” sacīja Agius.

Karmels Aguis arī ir informējis ANO Drošības padomi, ka koronavīrusa radītās kavēšanās dēļ galējais spriedums Ratko Mladiča lietā, visticamāk, nebūs pieejams līdz šī gada beigām, bet gan 2021. gada pirmajā pusē.

Tāpat līdz šī gada beigām paredzēts nopratināt visus lieciniekus arī lietā pret bijušajiem serbu valsts drošības struktūru vadītājiem Jovicu Stanišiču un Franko Simatoviču.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti