Dienas notikumu apskats

Trīs gadu laikā atteiksies no OIK sistēmas

Dienas notikumu apskats

Ar jauniem vilcieniem cer pieaudzēt pasažieru skaitu

Zimbabvē protesta akcijās pret parlamenta vēlēšanu rezultātiem viens bojāgājušais

Sākotnējie rezultāti: Vēlēšanās Zimbabvē uzvar līdz šim valdošā partija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Zimbabves parlamenta vēlēšanās uzvarējusi līdz šim valdošā partija, iegūstot vairākumu parlamentā. Uzvarētāju cīņā par prezidenta krēslu Centrālā vēlēšanu komisija atsakās nosaukt, līdz nebūs pilnībā pabeigta balsu skaitīšana. Tikmēr Zimbabves galvaspilsētā Hararē jau izcēlušās opozīcijas rīkotas protesta akcijas, kurās gāja bojā vismaz viens cilvēks.

Pirmdien, 30.jūlijā, notikušās vispārējās vēlēšanas Zimbabvē ieies vēsturē ar to, ka pirmo reizi pēc 37 gadu ilgas valdīšanas tajās nestartēja pērn novembrī no amata gāztais ilggadējais prezidents Roberts Mugabe. Turklāt Mugabe vēlēšanu priekšvakarā aicināja arī nebalsot par paša savulaik dibināto politisko spēku, dodot priekšroku opozīcijai.

Taču sākotnējie parlamenta vēlēšanu rezultāti liecina, ka pašreizējā prezidenta Emersona Mnangagvas vadītā valdošā Zimbabves Afrikāņu nacionālā savienība – Patriotiskā fronte (ZANU-PF) arī šoreiz, visticamāk, būs guvusi uzvaru.

Vēlēšanu komisija paziņojusi, ka no 210 parlamenta vietām ZANU-PF partija ieguvusi 109 deputātu krēslus un līdz ar to arī vairākumu.

Lielākā opozīcijas partija “Kustība Demokrātiskām pārmaiņām” ieguvusi vien 41 parlamenta vietu.

Kamēr parlamenta vēlēšanu rezultāti kļūst arvien skaidrāki, Centrālā vēlēšanu komisija pagaidām atsakās paziņot rezultātus prezidenta vēlēšanās, kurās galvenā sacensība ir starp 75 gadus veco Mnangagvu un opozīcijas līderi Nelsonu Čamisu, kuri abi pauduši pārliecību par savām iespējām uzvarēt. Oficiālie rezultāti ir jāpaziņo līdz 4.augustam un, ja neviens no kandidātiem nebūs ieguvis 50% balsu, balsošanas otrā kārta notiks 8.septembrī.

Komentējot pašu vēlēšanu norisi, Emersons Mnangagva paziņojis, ka ir saņēmis ārkārtīgi pozitīvas atsauksmes par vēlēšanām. Arī vēlēšanu komisijas vadītāja uzskata, ka nekādas krāpšanās nav bijis un balsojums noritējis mierīgā atmosfērā. Āfrikas Savienības novērotāji uzskata, ka vēlēšanu process bijis mierīgs un labi pārvaldīts.

Pretējās domās gan ir Eiropas Savienības novērotāji, kuri vēlēšanām klātienē sekoja pirmo reizi 20 gadu laikā. Pēc misijas pārstāvju teiktā,

politiskā vide kopumā ir uzlabojusies, taču partijām nav nodrošinātas vienādas dalības iespējas un ir trūcis uzticības vēlēšanu procesam.

Saņemtas ziņas par mēģinājumiem ietekmēt izteiksmes brīvību, pret vēlētājiem izdarīts spiediens un mēģināts ietekmēt balsojumu par labu valdošajai partijai. Eiropas Savienības misijas galvenais novērotājs Elmārs Broks norādījis – lai arī politiskās tiesības kopumā ir ievērotas, ir pamatīgas bažas par valsts resursu nekorektu izmantošanu.

Daļējo vēlēšanu rezultātu paziņošana izsaukusi opozīcijas atbalstītāju neapmierinātību un galvaspilsētas Harares centrā izcēlušās protesta akcijas, tas dalībniekiem apsūdzot valdošo partiju neatļautu metožu pielietošanā. Policijas vienības bijušas spiestas pielietot ūdens lielgabalus un asaru gāzi protestētāju izklīdināšanai.

Pret protestētājiem atklāta arī uguns no šaujamieročiem, nogalinot vismaz vienu cilvēku.

Prezidents Emersons Mnangagva aicinājis saglabāt mieru un atturēties no provokācijām un skaļiem saukļiem. Pēc viņa vārdiem šajā brīdī galvenais ir tieši miers.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti