Sākotnējie rezultāti: Ukrainas parlamenta vēlēšanās uzvar Zelenska partija

Svētdien notikušajās Ukrainas parlamenta vēlēšanās visvairāk balsu ieguvusi prezidenta Volodimira Zelenska partija, liecina sākotnējie balsu skaitīšanas rezultāti.

Saskaņā ar rezultātiem, kas iegūti pēc 24,54% biļetenu saskaitīšanas, par Zelenska dibināto partiju "Tautas kalps" pēc partiju sarakstiem balsojuši 42,03% ukraiņu.

Valsts vadītājs jau apsveicis savus atbalstītājus ar panākumu: "Es apsveicu jūs visus ar šo patiešam labo, spēcīgo un simbolisko rezultātu. 73% būtu bijuši labāki, bet gan es, gan jūs – mani domubiedri – mēs visi esam pateicīgi Ukrainas iedzīvotājiem par lielo uzticību, par lielo uzticību "Tautas kalpam"."

Otrajā vietā izvirzījusies prokrieviskā Opozīcijas platforma, par kuru balsojuši 12,65% vēlētāju. Seko bijušā prezidenta Petro Porošenko partija "Eiropas solidaritāte", kas ieguvusi 8,64% balsu.

Iekļūšanai parlamentā noteikto piecu procentu barjeru pārvarējusi arī bijušās premjerministres Jūlijas Timošenko vadītā partija "Batkivščina" ("Tēvzeme") un rokzvaigznes Svjatoslava Vakarčuka jandibinātā partija "Balss", par kurām balsojuši attiecīgi 8,33 un 6,36% vēlētāju.

Šie rezultāti visumā atspoguļo pirmsvēlēšanu aptauju prognozes.

Ukrainā ir jaukta vēlēšanu sistēma, un pēc partiju sarakstiem tiek ievēlēta tikai puse no 450 parlamenta deputātiem, kamēr otra puse tiek ievēlēta vienmandāta apgabalos.

Arī vienmandāta apgabalos vadībā ir "Tautas kalps".

Saskaņā ar pašreizējiem balsu skaitīšanas rezultātiem Zelenska partijai pienākas vismaz 227 mandāti un tādējādi tā varētu būt nodrošinājusi sev absolūto vairākumu.

KONTEKSTS:

Cīņu pret politisko eliti izmantojot kā galveno priekšvēlēšanu lozungu, Volodimirs Zelenskis guva absolūto uzvaru aprīlī notikušajās Ukrainas prezidenta vēlēšanās. Taču valstī ar parlamentāri-prezidentālu pārvaldes iekārtu tā viņam devusi visai ierobežotas pilnvaras. Lai nostiprinātu savas pozīcijas, Zelenskis atlaida Augstāko Radu un izsludināja pirmstermiņa vēlēšanas.

Analītiķi uzskata, ka tas darīts, negaidot kārtējās vēlēšanas oktobrī, lai izmantotu Zelenska popularitātes augstāko punktu. Kā liecina aptaujas, patlaban viņa partija "Tautas kalps" ir populārākā partija Ukrainā. Politiskais spēks savu nosaukumu ieguvis no televīzijas šova, kurā Zelenskis tēloja prezidentu. Kamēr vairāki eksperti bažījas par iespējamo haosu, parlamentā nonākot politikā nepieredzējušiem cilvēkiem, liela daļa ukraiņu atzinīgi vērtē parlamenta sastāva atjaunošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti