Sākotnējie rezultāti: Lietuvas prezidenta vēlēšanās vadībā Nausēda, Šimonīte un Skvernelis

Lietuvā prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā vadībā ir trīs kandidāti, kuri jau iepriekš aptaujās bijuši izteiktā vadībā,  liecina centrālā vēlēšanu komisijas dati.

Rezultāti no 1523 vēlēšanu iecirkņiem (kopumā 1972 iecirkņi):

  • 31,28% – ekonomists Gitans Nausēda;
  • 25,96% – bijusī finanšu ministre Ingrīda Šimonīte;
  • 23,06% – premjers Sauļus Skvernelis.

Pārējo kandidātu rezultāti būtiski atpaliek.

Lai ievēlētu prezidentu jau pirmajā balsošanas kārtā, kandidātam jāsaņem vairāk nekā 50% vēlētāju atbalsts. Sagaidāms, ka šoreiz tiks rīkota vēlēšanu otrā kārta, kurā sacentīsies divi visvairāk balsu ieguvušie kandidāti un kura notiks Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienā, 26.maijā.

Vēlēšanu pirmajā kārtā piedalījās 56,45% balsstiesīgo: 10,75%  izvēli izdarīja iepriekšējā nobalsošanā, bet svētdien pie vēlēšanu urnām devās vēl 45,7%.

KONTEKSTS:

12. maijā Lietuvā notika prezidenta vēlēšanu pirmā kārta kurā uz augsto amatu pretendēja 9 kandidāti. Trīs favorīti cīnās par iekļūšanu otrajā kārtā, lai cīnītos par galīgo uzvaru. 

Būtiski, ka prezidenta vēlēšanās uz spēles likts arī Lietuvas valdības liktenis. Uz prezidenta amatu kandidē arī premjers Sauļus Skvernelis, kurš solījis atkāpsies, ja zaudēs vēlēšanās. Arī valdošie “zaļzemnieki” tad apsvērs valdības pamešanu un aiziešanu opozīcijā. Tas var draudēt ar ārkārtas parlamenta vēlēšanām.  

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti