Sākas Minhenes drošības konference

Piektdien, 15.feruārī, sākas ikgadējā Minhenes drošības konference, kas pulcē simtiem politiķu un ekspertu no visas pasaules. Gaidāms, ka trīs dienu diskusijās piedalīsies vairāk nekā 35 valdību vadītāji un valstu prezidenti, kā arī 80 ārlietu un aizsardzības ministri no desmitiem valstu.

Starp dalībniekiem arī Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, Vācijas kanclere Angela Merkele, Ukrainas prezidents Petro Porošenko, Afganistānas prezidents Ašrafs Gani, ASV viceprezidents Maiks Penss un citi.

Diskusijās tiks apspriesti starptautiskie, tostarp drošības jautājumi, piemēram, raķešu likvidācijas līgumu liktenis, Irāna un Sīrija. Minhenes drošības konferencē piedalās arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kurš Latvijas Radio atzina, ka  „būs diezgan daudz sarunu par Eiropas Parlamenta vēlēšanām, Eiropas nākotni, Eiropas aizsardzības dimensiju”.

Edgars Rinkēvičs: Par Minhenes konferences tematiem
00:00 / 00:21
Lejuplādēt

“Domāju, būs diezgan daudz sarunu arī par to, kāda pasaulē sāk veidoties Ķīnas loma. Kādas ir Eiropas Savienības - Ķīnas, ASV - Ķīnas attiecības. Kā šis trīsstūris ietekmē ne tik daudz vairs ekonomisko, bet arī drošības situāciju pasaulē. Tā zināmā mērā ir gada temperatūras mērīšana un problēmu iezīmēšana. Pieredze gan rāda, ka dažreiz to ir izdevies izdarīt precīzāk, dažreiz ne tik ļoti,” stāstīja Rinkēvičs.

Ikgadējā drošības konference Minhenē ir viens no prominentākajiem pasākumiem Eiropā, kas pulcē ietekmīgus valsts vadītājus un politikas ekspertus. Ņemot vērā pēdējos notikumu starptautiskajā arēnā, šogad gaisotne Minhenē ir īpaši spraiga.

Kā paziņoja konferences vadītājs Volfgangs Išingers, Eiropai ir jāsagatavojas bruņošanās sacensībai un jauniem ģeopolitiskajiem izaicinājumiem. Viņš īpaši nosodīja vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu līguma likvidāciju.

Šim jautājumam konferencē cer pievērsties arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs. "Ir svarīgi tikties ar Krieviju un apspriest sarežģītus jautājumus. Dialogs vienmēr ir svarīgs, un jo īpaši tad, kad spriedze ir tik liela kā šobrīd. Es sagaidu, ka raķešu līgums būs viens no galvenajiem jautājumiem šajā sanāksmē, tāpēc ka visi sabiedrotie ir ļoti noraizējušies par līguma pārkāpumiem no Krievijas puses."

Viens no centrālajiem jautājumiem būs arī cīņa pret džihādistu grupējumu "Daīš". Starptautiskās koalīcijas izaicinājumus, pēc ASV lēmuma izvest karaspēku no Sīrijas, piektdien apsprieda ASV un Vācijas aizsardzības ministri.

"Mēs uzturēsim savas pretterorisma spējas reģionā un atbalstīsim mūsu vietējos partneru cīņā pret grupējuma "Daīš" paliekām. Mēs apspriedām, kā izskatīsies mūsu koalīcijas nākotne. Es saredzu, ka tā būs vēl lielāka un stiprāka," teica ASV aizsardzības ministra pienākumu izpildītājs Patriks Šanahans.

Kā izskanējis konferences sākumā, lielāki vai mazāki konflikti pasaulē bija novērojami vienmēr, taču pašlaik ir iezīmējusies atšķirīgā tendence, un mēs, iespējams, kļūstam par būtiskas pārejas lieciniekiem. Liberālā starptautiskā kārtība izjūk, un mēs iesoļojam jaunajā lielvaru sacensību ērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti