Sāk meklēt Bostonas sprādziena rīkotāju motīvu

Pēc otra aizdomās turētā par Bostonas maratona sprādzieniem aresta spriež par uzbrukuma motīviem un terorakta ietekmi uz ASV un Krievijas attiecībām.


Bostonā pēc Džohara Carnajeva aizturēšanas, kuru uzskata par vienu no maratona terorakta rīkotājiem, uzmanība tiek pievērsta uzbrukuma motīvu meklēšanai. Viņa vecāko brāli nogalināja apšaudē ar policiju. Tāpat tiek uzdoti jautājumi, kā aizdomās turēto saistība ar Čečeniju un Dagestānu ietekmēs ASV un Krievijas attiecības, kas pēdējos mēnešos dažādu iemeslu dēļ arvien pasliktinājušās. 

Piektdien vakarā pēc vietējā laika policija Bostonas piepilsētā aizturēja 19 gadus veco čečenu izcelsmes jaunieti Džoharu Carnajevu, kura vajāšana gandrīz 24 stundas bija paralizējusi visu Bostonas apkaimi. Aizdomās turēto par pirmdien sarīkotajiem sprādzieniem maratona laikā atrada slēpjamies kādā pagalmā novietotā laivā zem pārsega. Džohars Carnajevs smagā stāvokli ievietos vietējā slimnīcā, bet viņa vecākais brālis- 26 gadus vecais Tamerlans Carnajevs, apšaudē ar policiju tika nogalināts naktī uz ceturtdienu.

Vecākais brālis aizrāvās ar boksu, bet jaunākais studēja universitātē Bostonā. Cilvēki, kas viņu pazina vidusskolā un universitātē, 19 gadus veco Džoharu atceras kā mierīgu un atsaucīgu personu. Izskan versijas, ka viņu negatīvi ietekmējis vecākais brālis Tamerlans. Uz to vietējam laikrakstam „Boston Globe” norādījis abu brālēns, norādot, ka vecākais brālis „vienmēr iekūlies nepatikšanās”. Kā ziņo ASV prese, internetā atrodamā informācija, tostarp „YouTube”, liecina, ka Tamerlanam tuvi bijuši radikālo islāmistu uzskati. Tajā pašā laikā jāuzsver, ka uzbrukuma motīvi joprojām nav skaidri, un arī ASV prezidents Baraks Obama brīdinājis nepārsteigties ar secinājumiem.

ASV dzīvojošais brāļu tēvocis Ruslans Carni medijiem pastāstījis, ka abi ASV dzīvojuši aptuveni desmit gadus, bet pirms tam neilgi mituši Krievijas Dagestānas autonomajā republikā, bet uzauguši esot Kirgizstānā. ASV viņi esot ieradušies kā bēgļi. Džohara un Tamerlana tēvocis kategoriski nosodīja teroraktu, kā iespējamu iemeslu minēja nespēju integrēties amerikāņu sabiedrībā, bet strikti noliedza, ka uzbrukums varētu būt motivēts ar islāma uzskatiem. Vēl pirms jaunākais brālis tika notverts, Ruslans Carni aicināja viņu padoties pašam.

„Viņam jālūdz piedošana, no upuriem, no ievainotajiem, no bojā gājušajiem. Mēs neprasām, lai viņš lūdz piedošanu šai ģimenei. Viņš mūs ir apkaunojis, apkaunojis Carni ģimeni. Viņš ir apkaunojis visu čečenu tautu. Tagad visi šo vardarbību saista ar vārdu "čečens",” sacīja Carni.

Savukārt brāļu tēvs Anzors Carnajevs, kurš joprojām dzīvo Dagestānā, ziņu aģentūrām pauda pārliecību, ka viņa dēlus „ir iegāzuši [ASV slepenie dienesti], jo viņi ir praktizējoši musulmaņi”. Tēvs piebilda, ja jaunākais dēls studējis medicīnu un vēlējies kļūt par smadzeņu ķirurgu.

Tostarp Krievija paziņojusi, ka Maskava un Vašingtona ir vienojušās padziļināt sadarbību cīņā pret terorismu. Aizdomās turēto saistība ar Čečeniju un Dagestānu arī liek uzdot jautājumus, kā notikušais ietekmēs ASV un Krievijas attiecības. 90. gados Čečenijas karu laikā Vašingtona atbalstīja Krievijas nostāju runājot par teritoriālo integritāti, tomēr pie varas nākot Vladimiram Putinam, arvien asāk nosodīja cilvēktiesību pārkāpumus un Maskavas politiku separātiskajā reģionā. Bet saredzamākiem kļūstot islāma radikālisma elementiem un pēc 11. septembra teroaktiem, Vašingtona kļuva pielaidīgāka. Pēdējos mēnešos Krievijas un ASV attiecības dažādu iemeslu dēļ gan kļuvušas arvien saspīlētākas. Kā norāda viens no vadošajiem ASV ārlietu ekspertiem Džeims Lindsijs, Bostonas terorakti var būt iespēja tās uzlabot.. Viņš gan piebilst, ka tie arī var novest pie pārāk agresīvas Krievijas reakcijas Ziemeļkaukāzā, ko Vašingtonā varētu uzskatīt par satraucošu notikumu attīstību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti