Dienas notikumu apskats

Nogalinātā Bunkus ģimene veido nodibinājumu slepkavības atklāšanai

Dienas notikumu apskats

Saūda Arābija: Žurnālists Hašogi slepkavība pastrādāta ar «iepriekšēju nodomu»

Saharova balva piešķirta ieslodzītajam ukraiņu režisoram Sencovam

Saharova balva piešķirta ieslodzītajam ukraiņu režisoram Sencovam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Eiropas Parlamenta (EP) Saharova balva piešķirta ieslodzītajam ukraiņu režisoram Oļegam Sencovam, informēja EP Informācijas birojā Latvijā.

Plenārsēdē paziņojot 2018. gada laureātu, EP priekšsēdētājs Antoni Tajāni teica: "Ar savu drosmi un apņēmību, apdraudot savu dzīvību, Oļegs Sencovs ir kļuvis par simbolu pasaulē cīņā par politisko ieslodzīto atbrīvošanu Krievijā un visā pasaulē. Piešķirot viņam Saharova balvu, Eiropas Parlaments izsaka solidaritāti un atbalstu viņam un idejām, par kurām viņš iestājas. Mēs pieprasām, lai viņu nekavējoties atbrīvo. Viņa cīņa mums atgādina, ka mūsu pienākums ir aizstāvēt cilvēktiesības visā pasaulē,  jebkuros apstākļos."

Kinorežisors apcietinājumā ir jau četrus gadus. Viņu arestēja tagad Krievijas anektētajā Krimā un apsūdzēja terorisma plānos pret prokrieviskajām Krimas organizācijām. 2015.gada augustā Sencovam piesprieda 20 gadus ieslodzījumā, ko viņš pašlaik izcieš cietumā Jakutijā. Kinorežisors savu vainu noliedz, un viņu atbalsta cilvēktiesību aizstāvji visur pasaulē. Sencovs cietumā sāka vairāk nekā trīs mēnešu ilgu badastreiku, lai atgādinātu arī par citiem Krievijā nelikumīgi ieslodzītajiem ukraiņiem, taču to pārtrauca, saprotot, ka viņu gatavojas barot piespiedu kārtā.

Cilvēktiesību aktīvisti Krievijā, kā arī citur pasaulē atzinīgi novērtējuši Eiropas Parlamenta lēmumu piešķirt 50 tūkstošus eiro vērto balvu Sencovam, kurš faktiski kļuvis par politieslodzīto cīņas simbolu.

Par režisora tiesībām cīnās vairākas lielas cilvēktiesību organizācijas, arī no Krievijas. Cilvēktiesību aizstāvji vairākkārt apsūdzējuši Krieviju, kas neievēro notiesātā Sencova pamattiesības.

Cilvēktiesību aizstāvji uzskata, ka pasaules mediju uzmanība Sencovam ir pārāk neliela – viņa atrašanās apcietinājumā ir pierādījums Krievijas varas visatļautībai, kā dēļ cieš ļoti daudzi nevainīgi cilvēki.

Tikmēr Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāve Marija Zaharova pauda neizpratni par lēmumu un to nodēvēja par politisku akciju. Viņa arī uzdeva retorisku jautājumu, vai kāds zina un skatās Sencova filmas.

Arī vairāki parlamenta deputāti to nosauca par akciju, kas vērsta pret Krieviju, bet Kremlis pagaidām nav reaģējis uz lēmumu.

Kodolfiziķa un Nobela miera prēmijas laureāta Andreja Saharova vārdā nosaukto apbalvojumu Eiropas Parlaments katru gadu pasniedz cilvēktiesību un demokrātijas aizstāvjiem no visas pasaules. Šogad finālisti bija trīs – jau minētais Sencovs, nevalstiskās organizācijas, kas Vidusjūrā glābj migrantus, un marokāņu aktīvists Nasers Zefsafi, kuram līdzīgi kā Sencovam ir piespriests 20 gadu ilgs cietumsods un kurš arī sācis bada streiku. Arī pārējie finālisti tiks uzaicināti uz apbalvošanas ceremoniju decembrī. 

Jau iepriekš neoficiāli lēsts, ka balvu iegūs Sencovs. Viņu balvai izvirzīja arī lielākā EP pārstāvētā politiskā grupa Eiropas Tautas partija. Grupas pārstāvis, EP Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Deivids Makalisters nomināciju pamatojis, norādot, ka Sencovs ir kļuvis par Ukrainas politieslodzīto balsi. "Atbalstot viņu Saharova balvai, mēs kā Eiropas Tautas partija apstiprinām arī savu apņemšanos aizstāvēt cilvēktiesības, demokrātiju un izteiksmes brīvību. Mums nevajadzētu pieļaut domas brīvībai klusi nomirt," uzsvēra Makalisters.

Aizvadītajā gadā Saharova balvu Eiropas Parlaments piešķīra demokrātiskajai opozīcijai Venecuēlā.

Saharova balvu cilvēktiesību un demokrātijas aizstāvjiem pasniedz jau trīsdesmito gadu. Un pats pirmais to saņēma cīnītājs pret aparteīdu un bijušais Dienvidāfrikas prezidents Nelsons Mandela. 

Vēlākajos gados balvu ir saņēmuši demokrātijas cīnītāji no visas pasaules - no Sīrijas, Lībijas, Pakistānas, Ķīnas, Saūda Arābijas, Irānas un citām zemēm, vairākkārt arī Krievijas un Baltkrievijas. Ļoti bieži laureāta krēsls ceremonijas laikā ir palicis tukšs, jo balvas saņēmēji tobrīd vēl joprojām atradušies ieslodzījumā. Šogad Saharova balvu, kas ir arī 50 000 eiro liels naudas dāvinājums, pasniegs 12.decembrī Eiropas Parlamenta sesijas laikā Strasbūrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti