Sadaļas Sadaļas

Saeimas Ārlietu komisija pieprasa atbrīvot Navaļniju un izmeklēt saindēšanu

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 29. janvārī, pieņēma paziņojumu par Alekseja Navaļnija aizturēšanu un demokrātiskās opozīcijas apspiešanu un vajāšanu Krievijas Federācijā. Paziņojumā deputāti pieprasa nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot Navaļniju, kā arī veikt izmeklēšanu par viņa saindēšanas incidentu, informēja parlamentā.

“Reaģējot uz A.Navaļnija aizturēšanu un balstoties uz pieņemto Eiropas Savienības globālo cilvēktiesību sankciju režīmu, aicinām Krievijas valsts iestādes nekavējoties izbeigt politisko oponentu un sabiedrisko aktīvistu vajāšanu, iebiedēšanu un apspiešanu, kā arī citus cilvēktiesību pārkāpumus pret viņiem,” atsaucoties uz paziņojumu, uzsvēra komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (Nacionālā apvienība).

Komisija ieteica arī Ārlietu ministrijai aicināt starptautiskos partnerus ieņemt aktīvu nostāju šajā jautājumā un būtiski pastiprināt Eiropas Savienības atbildes soļus, ieviešot ierobežojošus pasākumus.

Paziņojumā deputāti stingri nosoda Navaļnija prettiesisko, politiski motivēto Krievijas varas iestāžu veikto aizturēšanu pēc viņa atgriešanās valstī, tā tiecoties apklusināt opozīciju un valdošās iekārtas kritiķus.

Dokumentā atgādināts par Krievijas starptautiskajām saistībām, kas prasa tiesiskuma principu ievērošanu un cilvēka tiesību un brīvību aizsardzību, kā arī tas, ka politiskās opozīcijas aizturēšana ir pretrunā ar šīm saistībām. 

Ārlietu komisija paziņojumā norāda, ka jau pagājušā gada augustā Navaļnijs Krievijas teritorijā kļuva par nežēlīga nozieguma upuri – viņu mēģināja noindēt, izmantojot valstī izstrādātu nervus paralizējošu kaujas vielu no “Novičok” grupas, un Krievija joprojām nav uzsākusi kriminālizmeklēšanu.

Deputāti paziņojumā arī atgādina, ka saskaņā ar Ķīmisko ieroču konvenciju jebkuru personas indēšanas mēģinājumu, izmantojot neiroparalītisku vielu, uzskata par ķīmisko ieroču izmantošanu. Šādu ieroču izmantošana neatkarīgi no tā, kas un kādos apstākļos to dara, ir nopietns starptautisko tiesību un cilvēktiesību standartu pārkāpums, teikts paziņojumā.

Tāpat deputāti rosina Krievijas Federāciju kā Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes pastāvīgo locekli un tās Cilvēktiesību padomē ievēlētu valsti rūpēties par šīs organizācijas statūtos nostiprināto principu un cilvēktiesību ievērošanu savā valstī. 

KONTEKSTS:

Kremļa opozicionāru Alekseju Navaļniju aizturēja Maskavas lidostā brīdi pēc tam, kad viņš bija ieradies no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc saindēšanas ar "Novičok" 2020. augustā Krievijas pilsētā Tomskā. Nākamajā dienā pēc atgriešanās Krievijā kļuva zināms, ka Navaļnijs ir apcietināts uz 30 dienām līdz februāra vidum, tas skaidrots ar to, ka opozicionārs pārkāpis viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumus. Navaļnijs gan norādījis, ka apsūdzības ir politiski motivētas. Tagad viņu apsūdz divos atsevišķos kriminālprocesos.

Apcietinātā Krievijas opozīcijas līdera Navaļnija atbalstītāju demonstrācijās sestdien Krievijā aizturēti vairāk nekā 3500 cilvēki. Pasaule uz notikušo Krievijā reaģējusi nosodoši. Piemēram, Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels paudis nosodījumu par plašajām aizturēšanām un nesamērīgo spēka pielietošanu.

Navaļnija līdzgaitnieki aicinājuši uz jaunu protesta akciju, kas paredzēta svētdien, 31. janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt