Sadursmēs Ēģiptē desmitiem bojāgājušo, simtiem ievainoto

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Sadursmēs Ēģiptē dzīvību zaudējuši vairāki desmiti cilvēku un vairāki simti ir ievainoti. Vakar Ēģiptes galvaspilsētas Kairas ielās izgāja tūkstošiem cilvēku, lai demonstrācijās pieminētu Arābu pavasara gadadienu. Demonstrācijās piedalījās gan pašreizējās pagaidu varas atbalstītāji, gan oponenti.

Eksperti lēš, ka Ēģipte ir nonākusi cīņas par izdzīvošanu apburtajā lokā.

Sadursmēs Ēģiptē pēdējās diennakts laikā dzīvību zaudējuši vairāki desmiti cilvēku, vairāk nekā 200 ir ievainoti. Lielākās sadursmes bijušas galvaspilsētā Kairā un tās piepilsētās.

Kārtības sargi demonstrāciju laikā aizturējuši vairāk nekā 1000 cilvēku. Pieminot trešo gadadienu kopš Arābu pavasara sākšanās Ēģiptē, ielās izgājuši gan gāztā prezidenta Mohameda Mursi atbalstītāji, gan pretinieki. Mursi atbalstītāji - Apvērsuma pretinieku alianse aicinājusi savus atbalstītājus svētdien Kairā un citās provincēs turpināt šo revolucionāro kustību.

Mediji ziņo, ka Kairas centrā, Tarira laukumā, kur visplašākās demonstrācijas norisinājās arī Arābu pavasara laikā, noticis pagaidu valdības atbalstītāju mītiņš, kurš noritējis salīdzinoši mierīgi plašas policijas un kārtības sargu ielenkumā.

Šodien Ēģiptē gaida paziņojumu no pagaidu prezidenta Adlija Mansura, kurš varētu uzsludināt nākamās prezidenta un parlamenta vēlēšanas. Tās pagaidu valdība, kas izveidota militārā apvērsuma rezultātā, solījusi pēc tam, kad ēģiptieši balsojuši par jauno Konstitūciju.

Ārpolitikas eksperts Ēriks Trigers Raidorganizācijai „Al Jazeera” atzīts, ka šo trīs gadu laikā Ēģipte ir kļuvusi vēl sadalītāka un attālinājusies no tām vērtībām, par kurām iestājās Arābu pavasara laikā. Turklāt abas naidīgās frontes tagad ar spēku cenšas cīnīties gan par varu, gan izdzīvošanu.

Ēģiptes ģenerāļi baidās no tā, ja nenostāsies pret Musulmaņu brālību, tad tā atgriezīsies pie varas un viņus nogalinās. Šī Ēģiptē ir eksistenciāla cīņa abām pusēm. Ir ļoti grūti kādu ietekmēt un pārliecināt, ja viņš uzskata, ka, ja nerīkosies tā, kā to dara tagad, tad gluži vienkārši aizies bojā. Nogalini vai tevi nogalinās – tik drausmīga ir šī dinamika,” norāda Ēriks Trigers.

Vēl vasarā gāztais prezidents Mohameds Mursi joprojām atrodas ieslodzījumā un līdz ar viņu arī simtiem Mursi vadītās musulmaņu brālības pārstāvju. Mursi, kā pirmajam demokrātiskās vēlēšanās ieceltajam prezidentam bija lemts īss politiskais mūžs.

2011.gadā, kad Ēģiptē uzliesmoja Arābu pavasaris un pēc asiņainām protesta akcijām no amata bija spiets atkāpties ilgstošais Ēģiptes autoritārais prezidents Hosnī Mubaraks, viņa vietā stājās Mohameds Mursi, kurš pēc dažiem gadiem amatā aizvadītajā vasarā krita nežēlastībā un militāra apvērsuma rezultātā bija spiests atkāpties no amata un nonāca cietumā, gluži kā viņa priekštecis.

Pēdējie mēneši Ēģiptē ir bijuši nemieru un protestu pilni, saduroties gāztā prezidenta Mursi atbalstītājiem un oponentiem. Pēc starptautisku organizāciju datiem, gluži kā pirmajā apvērsumā, arī tagad pēdējā pusgadā dzīvību zaudējuši vismaz 1000 cilvēku un vardarbības līmenis tiek vērtēts kā neredzēti augsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti