Saasinās situācija Donbasā; Ukraina pieņem likumus bezvīzu režīmam ar ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Saasinājusies situācija Ukrainas austrumos, kur kopš 1. septembra formāli spēkā ir pamiers. Abas konfliktā iesaistītās puses apsūdz viena otru pamiera noteikumu pārkāpšanā. Arī Eiropas Drošības un sadarbibas (EDSO) novērotāji ziņo par pārkāpumiem bruņojuma atvilkšanas procesā. Bet tikmēr Ukrainas parlaments otrdien pieņēmis vairākus svarīgus likumprojektus, kas nepieciešami bezvīzu režīma ieviešanai ar Eiropas Savinību (ES).

Par to, ka pašpasludināto Doņeckas un Luhanskas tautas republiku kaujinieki regulāri pārkāpj pamiera noteikumus, organizējot apšaudes, otrdien paziņojuši Ukrainas pretterorisma operācijas štāba pārstāvji.

Tiek apgalvots, ka Doņeckas tuvumā atkal manīta kaujinieku tanku kolonna, kura neveiksmīgi mēģinājusi nomaskēties. Pieaugošo provokāciju skaita dēļ varas iestādes plāno arī uz laiku slēgt vienīgo caurlaižu punktu Luhanskas apgabalā, lai neradītu liekas problēmas mierīgajiem iedzīvotājiem.

Līdzīgas apsūdzības izteikuši arī prokrieviskie kaujinieki, kuri sūdzas par regulārām apšaudēm no Ukrainas bruņoto spēku puses.

Tiek apgalvots, ka, piemēram, Debaļcevas tuvumā, ukraiņu spēki otrdienas rītā ir mēģinājuši doties uzbrukumā, izmantojot smago artilēriju un vieglos šaujamieročus. Ukrainas ģenerālštābs šādas ziņas gan kategoriski noliedzis.

Arī Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas īpašās novērošanas misijas novērotāji pēdējo divu dienu laikā Luhanskas apgabalā ir konstatējuši septiņus uguns pārtraukšanas noteikumu pārkāpumus. Tas, kura no konfliktā iesaistītajām pusēm ir vainojama šajos pārkāpumos, pagaidām gan netiek precizēts. Tāpat tiek uzsvērts, ka joprojām ir novērojama virkne smagās bruņutehnikas atvilkšanas noteikumu pārkāpumu. Kopumā, raksturojot situāciju reģionā, novērotāju misijas vadītāja vietnieks Aleksandrs Hugs gan uzsvēris, ka situācija tomēr ir nedaudz uzlabojusies.

Tikmēr ukraiņu ģenerālis Leonīds Golopatjuks, viesojoties ANO galvenajā mītnē, atgādinājis, ka jau šī gada martā Ukrainas vadība oficiāli vērsās gan pie ANO Drošības padomes, gan pie ANO Ģenerālās asamblejas ar aicinājumu izvērst miera uzturētāju misiju Ukrainas austrumos. Viņš arī aicinājis Apvienotās Nācijas pēc iespējas ātrāk nosūtīt uz Ukrainas austrumiem starptautiskos miera uzturēšanas spēkus. Pēc Golopatjuka vārdiem, Ukraina sniedz nopietnu ieguldījumu starptautiskajos centienos nodrošināt mieru un drošību, pretī cerot saņemt arī ANO atbalstu tik ļoti sarežģītajā periodā.

Lai arī situācija Ukrainas austrumos joprojām saglabājas ļoti nestabila un Minskas process joprojām ir visai trausls, Ukrainas valdība paralēli aktīvi turpina strādāt pie tā, lai veicinātu valsts tuvināšanos ES.

Otrdien Augstākā rada pieņēmusi gandrīz visus likumprojektus no tā dēvētās bezvīzu paketes, kas ļautu, iespējams, jau no nākamā gada sākuma ieviest bezvīzu režīmu ar ES.

Kā paziņojis „Petro Porošenko bloka” frakcijas līderis Jurijs Lucenko, līdz šim joprojām nav apstiprināts jautājums par seksuālo minoritāšu nediskriminēšanu, pieņemot šīs personas darbā. Lucenko paudis pārliecību, ka parlamentam šādas Eiropas prasības tomēr vajadzētu pieņemt, jo sekošana Eiropas prasībām ir labākais veids, kā Ukrainai doties uz Eiropu. Ukraiņu mediji un politiķi gan norāda, ka jaunpieņemtajiem likumiem vēl nepieciešams saņemt ES ekspertu izvērtējumu un apstiprinājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti