Saasinājusies situācija pie Kirgizstānas un Tadžikistānas robežas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vairāki desmiti cilvēku gājuši bojā, simtiem ievainoti un vairāk nekā 10 000 cilvēku evakuēti no Kirgizstānas un Tadžikistānas pierobežas rajoniem. Tur ceturtdien izcēlās bruņotas sadursmes starp abu valstu bruņotajiem spēkiem. Lai arī valstu līderi jau pēc dažām stundām panāca vienošanos par pamieru, tiek saņemtas ziņas, ka apšaudes joprojām turpinās.

Saasinājusies situācija pie Kirgizstānas un Tadžikistānas robežas
00:00 / 02:09
Lejuplādēt

Bruņotas sadursmes uz Kirgizstānas un Tadžikistānas robežas notiek ar zināmu regularitāti, jo no aptuveni 980 kilometru garās robežas demarķēti ir tikai 580 kilometri. Pārējā teritorija ir konfliktu avots jau kopš Padomju Savienības sabrukuma.

Konflikts par ūdeni

Arī šajā nedēļā notikušās sadursmes ir saistītas ar ūdens sadales punktu uz Isfaras upes, ko abas valstis uzskata par savējo.

Jaunākā konflikta pirmsākums meklējams pirms nedēļas, kad tadžiku robežsargi aizturēja un vēlāk atbrīvoja divus Kirgizstānas pilsoņus, apsūdzot viņus robežas pārkāpšanā. Tam sekoja abpusēju diplomātisko notu iesniegšana. Savukārt 28. aprīlī strīdīgajā robežas rajonā tadžiku robežsargi uz elektrības stabiem sāka uzstādīt videonovērošanas kameras, izsaucot kaimiņvalsts neapmierinātību un prasību šos darbus pārtraukt.

Sākotnēji šajā reģionā sadursmēs iesaistījās vietējie iedzīvotāji, kas apmētāja viens otru ar akmeņiem, bet ceturtdien jau tiešas bruņotas sadursmes sākās arī abu pušu militārpersonu starpā.

Vienojas par pamieru

Jaunākā informācija liecina, ka apšaudēs dzīvību zaudējuši vismaz 40 cilvēki, kritušo vidū ir gan karavīri, gan civilpersonas. Kirgizstānas Veselības ministrija paziņojusi, ka vairāk nekā 300 cilvēki guvuši ievainojumus, bet no pierobežas ciematiem nācās evakuēt vairāk nekā 11 000 iedzīvotāju. Tāpat kirgīzi vēsta, ka nodedzināti vairāki īpašumi. Tadžikistānas varas iestādes ziņo par astoņiem kritušajiem un 110 ievainotajiem.

Konfliktam saasinoties, abu valstu līderi steidzami sarīkoja divpusējo tikšanos Kazaņā, kur viņi piedalījās Eirāzijas starpvaldību padomes sēdē. Arī Tadžikistānas un Kirgizstānas Ārlietu ministriju pārstāvji sarīkoja tikšanos un jau ceturtdien vakarā tika panākta vienošanās par pamieru.

Tāpat abas puses apņēmušās atvilkt no strīdīgajiem pierobežas rajoniem militāro tehniku, kā arī izveidot darba grupu un turpināt sarunas par situācijas stabilizēšanu.

Abu valstu amatpersonas, tostarp abu valstu prezidenti, piektdien turpināja sarunas par situācijas stabilizēšanu. Valstu vadītāji uzsvēruši nepieciešamību konfliktu risināt mierīgā ceļā. Gan Uzbekistāna, gan Krievija piedāvājušas kļūt par šo sarunu starpniecēm.

Taču piektdien Kirgizstānas puse ziņoja, ka par spīti noslēgtajam pamieram apšaudes joprojām turpinās. Tadžikistāna noraida šādus apgalvojumus, apgalvojot, ka notiek robežas uzraudzība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti