Panorāma

Šogad lielākas siltuma tarifu atšķirības starp pilsētām

Panorāma

Panorāma

Gruzijā vēlēšanas; M. Saakašvili pieteicis badastreiku

Saakašvili pēc aresta Gruzijā pieteicis badastreiku

Gruzijas bijušais valsts prezidents Mihails Saakašvili pēc aresta cietumā pieteicis badastreiku un pasludinājis sevi par politieslodzīto.

Saakašvili pēc aresta Gruzijā pieteicis badastreikuUģis Lībietis
Gruzijas varas iestādes Saakašvili aizturējušas piektdien, 1. oktobrī, pēc tam, kad viņš ieradies valstī. Viņam izvirzītas jaunas apsūdzības par valsts robežas nelikumīgu šķērsošanu.

Bažas par notiekošo izteikusi Ukraina, solot izsaukt uz konsultācijām Gruzijas vēstnieku.

Bijušais Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili dzimtenē nebija viesojies astoņus gadus. Pēc tam, kad 2013. gadā viņa vadītā partija “Nacionālā kustība” zaudēja parlamenta vēlēšanās un beidzās viņa prezidenta pilnvaru otrais termiņš Saakašvili pameta valsti, uzturoties Eiropā un ASV, bet vēlāk kļūstot par Ukrainas prezidenta padomnieku reformu jautājumos.

Iegūstot Ukrainas pilsonību, Saakašvili zaudēja Gruzijas pilsonību. Pēc Saakašvili aizbraukšanas no valsts pašreizējā Gruzijas valdība apsūdzēja bijušo prezidentu noziegumos, kas saistīti ar viņa amata pilnvaru pārkāpšanu, solot viņu apcietināt, ja viņš atgriezīsies dzimtenē.

Taču par spīti šādiem aizliegumiem šīs nedēļas nogalē notiekošo parlamenta vēlēšanu priekšvakarā Saakašvili paziņoja, ka ir jau atgriezies Gruzijā.

Daudziem šāds paziņojums izrādījās pārsteigums, jo par oficiālu robežas šķērsošanu nebija informēta ne Gruzijas, ne Ukrainas robežsardze.

Internetā publicētā video Saakašvili aicināja savus atbalstītājus balsot par viņa izveidoto partiju “Vienotā nacionālā kustība” vai par kādu citu godīgu partiju, lai gāztu no varas valdošo partiju “Gruzijas sapnis – Demokrātiskā Gruzija”

Jau vēlāk vakarā Gruzijas premjerministrs Iraklijs Garibašvili sarīkoja preses brīfingu, kurā paziņoja, ka Mihails Saakašvili ir aizturēts galvaspilsētā Tbilisi un nogādāts cietumā Rustavi pilsētā. Pēc premjera vārdiem, Gruzijas varas iestādes esot zinājušas par Saakašvili pārvietošanos un izvēlējušās brīdi un vietu, lai nebūtu traucējošu faktoru bijušā prezidenta aizturēšanai.

Vēlāk kļuva zināms, ka Saakašvili cietumā ir izsludinājis badastreiku, pieprasījis tikšanos ar Ukrainas konsulu, kā arī pasludinājis sevi par politieslodzīto. Viņš no cietuma arī izplatījis vēstuli, vēršoties pie saviem atbalstītājiem.

“Kad es pametu Kijevu un ierados šeit, es zināju, ka mani, visticamāk, aizturēs. Mani arestēs, balstoties uz pilnībā safabricētiem un nepatiesiem pierādījumiem, kuri cita starpā ir izveidoti pēc Vladimira Putina rīkojuma. Neviena pasaules valsts, izņemot Krieviju, šādas apsūdzības neatzīst. Taču es joprojām atbraucu, jo es ticu savai valstij un katram no jums. Es gribētu aicināt visus jūs doties uz vēlēšanām, lai netiktu pazaudēta neviena balss. Un pēc tam mēs šī referenduma rezultātus aizstāvēsim kopā. Mana, un daudz svarīgāk, Gruzijas brīvība ir pilnībā atkarīga no jūsu aktivitātes un spējas cīnīties tuvāko dienu laikā. No tā ir atkarīgs arī starptautiskais atbalsts. Lūdzu, nešaubieties un ticiet, ka mūsu uzvara ir jūsu rokā,” pauda Saakašvili.

Par robežas nelikumīgu šķērsošanu Gruzijas iekšlietu ministrija ir ierosinājusi pret Mihailu Saakašvili vēl vienu krimināllietu un notiesāšanas gadījumā viņam draud līdz pat pieciem gadiem ilgs cietumsods.

Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili jau ir paziņojusi, ka Saakašvili nekad neapžēlos.

Bažas par notiekošo ir paudusi Ukrainas prezidenta administrācija, īpaši izsakot kritiku par Tbilisi toni, runājot par notikumu turpmāko attīstību. Ukraina arī gatavojas izsaukt uz konsultācijām Gruzijas vēstnieku.

Gruzijas parlamenta spīkers Kaha Kučava gan uzskata, ka viena cilvēka arrests nespēs saasināt attiecības starp abām valstīm. Notiekošo komentējuši arī ASV un Krievijas pārstāvji. ASV Valsts departaments norādījis, ka rūpīgi sekos notikumu attīstībai, savukārt Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs izteicies, ka Krievijai Saakašvili liktenis neesot interesants, jo jebkur, kur viņš parādoties, esot cirks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt