«Russia Today» pametusi ASV žurnāliste: Šī medija nolūks ir graut Rietumu demokrātiju

Tikai ar laiku atskārtu, ka "Russia Today" nolūks ir Rietumu demokrātijas graušana, intervijā LTV raidījumam "Pasaules panorāma" trešdien, 26. jūlijā, saka amerikāņu žurnāliste Liza Vāla, kas 2014. gadā aizgāja no "Russia Today", paziņojot, ka neatbalsta Kremļa iebrukumu Krimā, un norādot, ka "Russia Today" nav godīgs medijs.

Īsā laikā Krievijas finansētais televīzijas kanāls “Russia Today” jeb “RT” no alternatīva ziņu avota par Krieviju un starptautiskajiem notikumiem pārvērtās uzkrītošas propagandas rīkā.

Sākoties agresijai Ukrainā un Krievijas intervencei Krimā, 2014.gadā kāda amerikāņu žurnāliste - Liza Vāla - kas strādāja šī kanāla Amerikas birojā, uzteica darbu. Viņa izdarīja to publiski, paužot kritiku par iebrukumu Krimā. "Vakarnakt "Russia Today" nonāca ziņās, kad viens no mūsu raidījumu vadītājiem paziņoja, ka Krievijas intervence Krimā ir netaisna," toreiz sacīja Vāla. "Un patiesi - kā šī kanāla reportiere es saskaros ar daudziem ētiskiem un morāliem izaicinājumiem. (..) Tādēļ es personiski vairs nevaru būt daļa no televīzijas kanāla, ko finansē Krievijas valdība, kas attaisno Putina rīcību. Esmu lepna būt amerikāniete un ticu, ka jāvēsta patiesība. Tādēļ pēc šī ziņu izlaiduma es uzteikšu darbu," viņa norādīja.

Tas izraisīja ažiotāžu. Vieni karsti atbalstīja Lizu Vālu, bet citi viņu pāļāja, sakot, ka tas nav nekas vairāk, kā mēģinājums ar publisku gājienu nopelnīt maksimumu publicitātes.

LTV: Acīmredzot, jūs tomēr nebijāt komfortā ar to, ko darījāt?

Sākotnēji, kad sāku darbu "Russia Today", to pasniedza kā televīzijas kanālu, kas runā par to, ko citi mediji ignorējuši, kas izaicina ierastos vēstījumus. Daudzējādā ziņā šī misija arī tika īstenota. Vismaz sākotnēji.

Bet, laikam ejot, sāku atskārst, ka patiesā funkcija bija Rietumu demokrātijas graušana. Savienoto Valstu, Rietumu un NATO graušana, parādot tos ne tikai kā nepilnīgus, bet dažkārt pat kā ļaunus spēkus.

Var jau arī veidot stāstus, kas ASV un Rietumiem liek izskatīties slikti. Mēs nudien neesam nevainojami. Jūs iedrošina par to stāstīt. Tā ir 100% patiesība, bet problēmas sākās tur, kur tas skar Krievijas politiku vai Krievijas intereses.

Latvijā ir gana daudz ļaužu, kas iedomājas, ka, skatoties Krievijas kanālus, viņi spēs izlobīt kādu patiesības graudu, kas varbūt ticis paslēpts vai ignorēts Rietumu medijos Vai tajā ir vismaz kāds šāds patiesības grauds, ko meklēt?   

Tādēļ jau tas uzrunā daudzus skatītājus, ka tur bieži ir kāds patiesības grauds. Taču ir jāspēj nošķirt, kad visā tajā ir tikai kāds viens patiesības grauds, bet viss pārējais stāsts ir tik ļoti pārveidots un izkropļots, ka patiesības grauds ir pārspīlēts un tāls no konteksta. Piemēram, Ukrainā opozīcija tiek attēlota kā neonacisti un fašisti. Labi! Bija opozīcijā arī daži tādi, kas ierakstītos šajā kategorijā, bet tas ne tuvu neveidoja opozīcijas vairākumu. Ja visu sacelšanos ataino kā fašistu kustību - tā nav patiesība. Tādēļ, manuprāt, ja paņemat vienu patiesības graudu un tik ļoti izkropļojat, tad to vairs nevar saukt par patiesību.

Labi, jūs aizgājāt, bet tur paliek daudzi jūsu bijušie kolēģi. Ko viņi domā, kādēļ viņi to dara? Vai viņi sagroza ziņas un vai viņi apzinās, ka tās sagroza?

Man to bieži vaicā. Nav tik vienkārši. Cilvēkiem ir atšķirīga motivācija, kādēļ viņi to dara. Manuprāt, Kremlim visnoderīgākie ir cilvēki no Rietumu valstīm, kas paši pārstāv šo ideoloģiju, taču ir kritiski un pat naidīgi noskaņoti pret Rietumu politiku. Daži no viņiem nāk no sazvērestības teoriju piekritēju vidus. Krievijas televīzija kļuva par platformu arī galēji labējiem un arīdzan galējie kreisajiem. (..)

Diendienā mērķis ir demonizēt Rietumus un izvēlēties kritiskus ASV politikas aspektus, šaubīties par NATO un tā patiesajiem mērķiem; ja esat starp šādiem cilvēkiem, lasāt tādus rakstus un blogus, tad šāda vide var jūs pārņemt.

Manuprāt, tas notiek ar dažiem cilvēkiem, kas tur strādā. Bet citi to dara, jo tas ir vienkārši darbs, un viņi var paraudzīties uz visu citādāk.

Klausoties jūs, tomēr nebeidzu domāt, ka, pieņemot darbu "Russia Today", jūs taču zinājāt, ka tas ir propagandas medijs. Kādēļ tad to vispār darījāt?

Nē, es nezināju! Man to pasniedza tā, ka tas būs kā "Al Jazeera". Vairums tolaik nezināja, kas ir "Russia Today". Man teica, ka stāstīsim par Amerikā notiekošo. Par to, ko lielie kanāli ignorē.

Daudzi to nezina līdz pat šai dienai. Manuprāt, tagad vēl vairāk cilvēku tiek apmuļķoti ar tādiem stāstiem, kādus rāda "Russia Today" un ekstremāļu saiti internetā. Tas saskan ar šobrīd vērojamo anti-establišmenta noskaņojumu. Ļaudis man prasa – vai 2011. gadā tu zināji, kas tas ir? Vai zināji par ietekmes operācijām? Vai apjauti, ka Krievijas dezinformācijai būs liela loma, ietekmējot vēlēšanas pie mums? .. Nē! Toreiz bija cits laiks. Es to nezināju. Uzskatīju, ka Aukstais karš ir beidzies un tas pieder pagātnei. Turklāt viņi pasniedza to tā, ka visiem ir kāds valsts finansēts medijs un ka es stāstīšu ziņas no cita skatu punkta.

Vai jūs vēlētos doties uz Krieviju? Braucienā vai ceļojumā?

(Smejas) Zināt man ir cieņa pret šo valsti. Tas nekādi nav vērsts pret krieviem. Man ir krievu draugi Savienotajās Valstīs. Patīk balets un citas kultūras lietas tur. Es vēlētos, ka tur būtu tāda vide, ka varētu turp doties. Bet manā sapratnē tā nav draudzīga vieta žurnālistiem vai kritikai. Tādēļ nedomāju, ka tagad dotos. Varbūt nākamajos gados vai desmitgadēs tas mainīsies. Ja tā notiktu un būtu saprātīgi tur doties, tad jā! Bet pašreiz nedomāju, ka tas būtu mans ceļa mērķis numur viens.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt