Panorāma

Represētie aicina pielikt punktu čekas maisu jautājumam

Panorāma

Nedēļa Panorāmas arhīvos

Rumānijas KNAB spoži panākumi cīņā pret korupciju

Rumānijas KNAB spoži panākumi cīņā pret korupciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lai gan Rumāniju pieskaita Eiropas korumpētākajām valstīm, tomēr viņu KNAB jeb Rumānijas Pretkorupcijas direktorātu var uzskatīt par izcilu Eiropas līmeņa paraugu cīņā ar visaugstākā līmeņa politisko korupciju. Tiesas priekšā nācies stāties pat premjeram un ministriem. Panākumus korupcijas apkarošanā saista ar Rumānijas pretkorupcijas direktorāta vadītāju un viņas aktīvo un nelokāmo rīcību.

Rumānijas Pretkorupcijas direktorāta vadītāja Laura Kovesi (Laura Codruța Kövesi) savulaik bija laba basketboliste. Vēlāk – pirmā Rumānijas ģenerālprokurore - sieviete, bet tagad – specializējusies tēmā - kā tikt galā ar korupciju. Par to pie sienām viņas birojā ir bērnu sūtītie zīmējumi. Bet darbu kontā - 5 gadu laikā ir tiesai nodotas vairāk nekā 70 augstas amatpersonas. Starp tām viens premjers, divi vicepremjeri, 11 ministri vairāk nekā 50 deputāti. No tiem tiem galīgie tiesas spriedumi jau stājušies spēkā premjerministram, pieci ministriem un 25 deputātiem. Tauta viņai uzticas apmēram tikpat cik baznīcai un armijai. Un cilvēki, kas uz ielām protestē pret politiķu centieniem vājināt pretkorupcijas normas, piesauc pretkorupcijas direktorāta  vārdu.

Jums tiek piedēvēts korupcijas apkarošanas čempiona titiuls. Turklāt ne tikai Rumānijā. Jūs esat spējusi nodot tiesai tā sauktās lielās zivis – premjerministrus, ministrus, parlamenta deputātus, kas tiek vainoti korupcijā.. Domāju, manā valstī kas tāds cilvēkiem šķistu kā brīnums. Kā tas ir iespējams? Kas ir jūsu veiksmes atslēga?

Rumānijas Nacionālā pretkorupcijas direktorāta vadītāja Laura Kovesi: "Mēs savus likumus pieskaņojām tiem, kādi jau bija Eiropā. Un tas atļāva mums  tikt pie ļoti svarīgiem un noderīgiem instrumentiem. Kā piemēram, izmantot darbiniekus, kas strādā zem slepenības piesega, izmantot noklausīšanos, arī piekļūt dažāda veida informācijai. Šos izmeklēšanas instrumentus nav ieviesusi Rumānija. Tie jau tika izmantoti Eiropā un mēs tos iekļāvām mūsu likumdošanā.

Ikviena lieta, ko mēs darām, ir atbilstoša likumiem. Un atbilstoši likumiem mēs arī izmeklējam šo augsta līmeņa korupciju. Tas ir tas, kas mums ir ļāvis veikt  šo izmeklēšanu pret parlamenta  deputātiem, valsts sekretāriem, ministriem un tā tālāk.. Fakts, ka tiesas beigās pieņēma galīgo notiesājošo lēmumu šajās lietās,tas noveda pie uzticības pieauguma. Rumānijas sabiedrība sāka uzticēties mūsu darbībai. Tas bija mūsu darbības rezultātu dēļ. Tam sekoja viņu uzticība un  izmaiņas mentalitātē. Arvien vairāk un vairāk cilvēku nāca pie mums ar savām sūdzībām par kukuļiem, kas no viņiem prasīti apmaiņā pret kādiem pakalpojumiem. Arvien vairāk un vairāk Rumānijas ierēdņu atteicās kukuļus pieņemt.  Un tas ir tas, kāpēc mēs varam sacīt, ka tās bija izmaiņas cilvēku domāšanā. Jo patlaban izskatās, ka Rumānijas pilsoni grib dzīvot tīrākā un daudz godīgākā valstī. Valstī, kas brīva no korupcijas."

Runājot par šiem milzīgajiem protestiem, demonstrācijām Rumānijas galvaspilsētā Bukarestē, arī citās pilsētās – kā jums šķiet, kāda ir cilvēku motivācija. Kādēļ tie tik lielā skaitā ir gatavi ziedot savu laiku, lai paustu savu attieksmi un tādējādi atbalstītu pretkorupcijas cīņu? Mums Latvijā tas būtu neparasti. Mums gan arī ir ļoti skaļas korupcijas lietas par augsta līmeņa politiķiem.

Laura Kovesi: "Pagājušajā gadā bija mēģinājumi grozīt likumdošanu attiecībā uz tiesu varu. Bija mēģinājumi dekriminalizēt noteiktus kriminālnoziegumus, korupcijas noziegumus. Un šos mēģinājumus veica tie, kuri paši ir iesaistīti tādās lietās. Tie bija mēģinājumi samazināt antikorupcijas cīņās efektivitāti. Tie bija mēģinājumi padarīt tieslietu sistēmu politiski pakļāvīgu. Un tāpēc Rumānijas pilsoņi to ir uztvēruši tik nopietni. Tāpēc viņi ir ķērušies pie šāda līdzekļa.

Pērn jūs teicāt, ka dažkārt jums nācies piedzīvot gluži vai neticamus uzbrukumus ar centieniem tā teikt, nolaist no sliedēm Rumānijas pretkorupcijas cīņu. Vai šie uzbrukumi turpinās? Kāda ir jūsu pieredze – kā tikt ar to galā? Un kā jūs esat varējusi šos uzbrukumus atvairīt?"

Laura Kovesi: "Bet – kā redzat – pašlaik esmu vēl dzīva! Jā, šie uzbrukumi kļuva biežāki ar katru gadu,  bet ja mēs domājam par šo uzbrukumu intensitāti kā par kritēriju saistībā ar mūsu veiksmīgajām aktivitātēm, tad var teikt -  ka  jā – mēs esam ļoti labi darījuši savu darbu. Tas nozīmē arī to, ka mēs esam trāpījuši pa ļoti svarīgiem cilvēkiem, tādiem, kuri Rumānijas sabiedrībā ieņem augstus amatus, cilvēkiem, kam pieder iespaidīgas bagātības, cilvēkiem, kuriem ir ietekme šajā valstī. Jā ir bijuši uzņēmumi, kuru galvenais mērķis bija uzbukt un iebiedēt, Viņi tika algoti, lai vērstos pret mani un pret manu ģimeni. Un viņu mērkis bija mūs iebiedēt. Tomēr – mēs neesam iebiedēti. Mēs turpināsim strādāt.

Mums tas bija ļoti svarīgi, ka Rumānijas pilsoņi mums uzticas, ka mūs atbalsta. Atbilstoši pēdējiem pārskatiem, vairāk nekā 60% Rumānijas iedzīvotāju mūs atbalsta. Tas mūs ļoti iedrošina. Ik pa laikam, kad ir bijusi nepatiesa informācija, mēs esam publiski izskaidrojuši, kāpēc tā nav patiesa, skaidrojuši Rumānijas pilsoņiem visus attiecīgo situāciju aspektus. Cilvēku atbalsts – tas ir tas, kas mums dod spēku turpināt mūsu darbu. Tas mums dod drosmi un ļoti palīdz."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti