Pasaules panorāma

Tramps maina ASV lobisma tradīcijas

Pasaules panorāma

Baltijas lobijas ASV - cik ietekmīgs?

Rumānija turpina izaicināt likuma varu, tauta turpina protestēt

Rumānija turpina izaicināt likuma varu, tauta turpina protestēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Rumānijā reizē ar Eiropas Parlamenta vēlēšanām gaidāms arī valsts prezidenta izsludinātais tautas balsojums par uzticību valdībai cīņā ar korupciju. Eiropas Savienības prezidējošā valsts Rumānija jau vairākkārt brīdināta no Briseles puses - ja valdība centīsies vājināt korupcijas apkarošanu, tiks ierosināta sankciju procedūra. Kritika izskan ne tikai Briselē, bet arī no pašu iedzīvotājiem.  

Vienā no Eiropas nabadzīgākajām un vienlaikus korumpētākajām valstīm Rumānijā protesti pret valdošo varu aizvien nerimstas. Tāpat nerimstas arī valdības centieni vājināt cīņu ar korupciju - vismaz tā tas izskatās protestētāju acīs. Nesen parlaments apstiprināja grozījumus krimināllikumā, kas ar korupciju saistītos noziegumos paātrinātu noilguma iestāšanos.

Pateicoties šīm izmaiņām, varētu tikt izbeigta lieta arī pret valdošās sociāldemokrātu partijas vadītāju Liviu Dragnea un citām augsta ranga amatpersonām.

Tās ir tikai pēdējās izmaiņas no vairākiem grozījumiem, kurus pēc uzvaras vēlēšanās 2016. gadā uzsāka valdošā sociāldemokrātu partija. Kritiķi uzskata, ka reformu mērķis ir valdošās partijas politiķu pasargāšana un tās autors - pats Dragnea.

Bukarestes ielās sastaptie cilvēki atzīst, ka lielā korupcija atstāj iespaidu arī uz viņu ikdienu.

“Es domāju, ka korupcija ir iemesls tam, kāpēc mums ir slikta veselības aprūpe, izglītības sistēma, nepietiekama transporta infrastruktūra. Viņi arī nepareizi pielieto likumus, lai risinātu šādas problēmas,” sprieda Bukarestes iedzīvotājs Mihails.

“Viņi zog visu. Uz manas ielas pārtaisīja ceļu trīs reizes, lai gan tam viss bija kārtībā. Ir skaidrs, ka viņi atmazgā naudu,” sašutumu neslēpa Bukarestes iedzīvotājs Andrejs.

Cīņu ar korupciju būtiski iedragāja arī Pretkorupcijas direktorāta vadītājas Lauras Kovesi gāšana no amata.

Laikā, kad strādāja Laura Kovesi, Rumānijas pretkorupcijas direktorātu uzskatīja par vienu no spēcīgākajiem korupcijas apkarotājiem Eiropā. Piecu darba gadu mantojums prokurorei ir simtiem notiesājošu spriedumu korumpētām rumāņu amatpersonām.

Taču, kopš pērn valdošā partija viņu no šī amata gāza, tagad pretkorupcijas čempiones krēsls ir tukšs.

Liela daļa no notiesājošajiem spriedumiem ir pret vadošās sociāldemokrātu partijas politiķiem.

Visskaļākā lieta ir pret partijas līderi Liviu Dragnea, kurš apsūdzēts par pilnvaru pārkāpšanu un krāpšanos vēlēšanās. Šīs apsūdzības viņam pēc 2016. gadā notikušajām vēlēšanām liedza ieņemt premjerministra amatu. Pret Dragnea notiek arī izmeklēšana par iespējamu krāpšanos ar Eiropas Savienības fonda līdzekļiem 20 miljonu eiro vērtībā. Tāpēc vadošā partija ne tikai gāza Kovesi, bet tagad cenšas bloķēt viņas kandidatūru Eiropas prokurora biroja vadītāja amatam, kura mērķis būs izmeklēt tieši fondu naudas nelietderīgu izlietošanu.

“Es domāju, ka valdībai ir daudz varas un viņi cenšas panākt, lai cilvēki, kas cīnās ar to, apklust. Viņa centās cīnīties, bet ir pārāk daudzi, kas cīnās pret viņu,” sacīja Bukarestes iedzīvotājs Andrejs.  

Bukarestes iedzīvotāja Kristīna savukārt norādīja, ka “Kovesi ir spēcīga sieviete, un ir skaidrs, ka cilvēkiem skauž. Viņu izvēlējās Brisele, jo viņa ir spējīga. Ja viņa ir laba tam darbam, tad viņa var arī turpināt savu darbu šeit. Viņu nenovērtēja.”

“Jūs man prasāt par korupciju… ir skaidrs, ka tur, kur ir korupcija, cilvēkiem neļauj savu darbu darīt labi. [..] Cerams, ka mainīsies kaut kas, cerība mirst pēdējā. Ne tikai valdībai, bet arī cilvēkiem jāmainās. Ne tagad. Varbūt pēc 50 gadiem. Mums visiem ir atbildība pret to,” sacīja Kristīna.

Eiropas Komisijas viceprezidents Franss Timmermanss nosūtījis Bukarestei vēstuli ar brīdinājumu - ja Rumānija izveidos de facto imunitāti korumpētām amatpersonām, pret valsti var tikt vērstas vairākas sankcijas, piemēram, samazināta kohēzijas fondu nauda un liegta pievienošanās Šengenas zonai nākotnē.

Cerību protestētājiem vieš arī Rumānijas prezidents Klauss Johannis, kurš arī nav mierā ar valdošās partijas ieņemto kursu. Tāpēc viņš Eiroparlamenta vēlēšanu dienā izsludinājis arī tautas referendumu, kurā iedzīvotājiem tiks prasīts, vai viņi atbalsta iesākto cīņu ar korupciju. Šis referendums būtībā tiek uztverts kā uzticības balsojums valdošajai koalīcijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti