Rumānija liedz izbraukt no valsts bijušajai korupcijas apkarotājai Kovesi

Rumānijas tiesībsargājošās iestādes aizliegušas pamest valsti bijušajai Pretkorupcijas direktorāta vadītājai Laurai Kovesi. Viņa tiek uzskatīta par vienu no galvenajām pretendentēm uz jauno Eiropas prokurora amatu. Jaunās drošības sankcijas var apgrūtināt Kovesi cīņu par šo ietekmīgo krēslu, turklāt pret viņas kandidatūru iebilst gan Rumānijas valdība, gan arī daudzu dalībvalstu pārstāvji.

Rumānija liedz izbraukt no valsts bijušajai korupcijas apkarotājai KovesiUģis Lībietis

2020. gadā plānots izveidot Eiropas prokurora biroju, kura mērķis būs izmeklēt Eiropas Savienības (ES) fondu naudas nelietderīgu izmantošanu, kā arī pievienotās vērtības nodokļa krāpšanos starp ES dalībvalstīm. Jau tagad notiek aktīvas diskusijas par to, kurš ieņems šo jauno, bet ļoti ietekmīgo amatu. Dažādās diskusijās par vienu no reālākajām kandidātēm tiek uzskatīta bijusī Rumānijas Nacionālā pretkorupcijas direktorāta vadītāja Laura Kodruta Kovesi.

Savas darbības laikā viņa izpelnījusies plašu starptautisku atzinību, uzsākot vairākas skaļas korupcijas lietas pret vairākiem simtiem ietekmīgu politiķu. Iespējams, ka tieši savas aktīvās darbības dēļ, tostarp vēršoties pret vairākiem ar valdošās sociāldemokrātu partijas līderi Liviu Dragnea saistītiem politiķiem, Kovesi no amata tika atcelta. Tagad Kovesi ceļā uz ietekmīgo Eiropas amatu sāk parādīties arvien jauni šķēršļi.

Ir kļuvis zināms, ka pašu Kovesi dzimtenē apsūdz korupcijā. Pret viņu uzsākta izmeklēšana divās lietās, vienā no kurām viņa ir apsūdzēta varas ļaunprātīgā izmantošanā, kukuļdošanā un nepatiesu liecību sniegšanā. Prokurora birojs gan sīkākus paskaidrojumus gatavojas publiskot šodien, taču izmeklēšanas laikā Kovesi ir aizliegts darboties savā amatā, turklāt viņai regulāri būs jāpiesakās policijā. Vietējie mediji arī ziņo, ka Kovesi ir aizliegts atstāt valsti. Sagaidāms, ka Laura Kovesi pret viņu izvirzītās apsūdzības un drošības līdzekļus apstrīdēs. Pēc Kovesi vārdiem, ir pilnīgi nepārprotami, ka visu šo izmeklēšanu mērķis ir pilnībā skaidrs – apklusināt viņu un vērsties pret visiem tieslietu sistēmas darbiniekiem, kuri ir apzinīgi pildījuši savu darbu.

Taču tiesvedība dzimtenē nebūt nav vienīgais kavēklis ceļā uz Eiropas prokurora krēslu. Rumānijas valdība līdz šim ir aktīvi iebildusi pret Kovesi kandidatūras izvirzīšanu, un īpaši tas ir jūtams laikā, kad Rumānija pilda Eiropadomes prezidējošās valsts pilnvaras. Situāciju vieglāku nepadara arī fakts, ka Eiropas Savienība nav apmierināta ar Rumānijas valdošās partijas piedāvāto tieslietu reformu, kas, pēc Briseles domām, ievērojami apdraudēs cīņu pret korupciju Rumānijā. Šādu viedokli aizstāv arī Rumānijas prezidents Klauss Johannis, kurš ir piedāvājis vienā dienā ar Eiropas Parlamenta vēlēšanām sarīkot referendumu par tieslietu jautājumiem. Pēc Rumānijas prezidenta vārdiem, pilsoņiem ir tiesības izlemt, vai pieļaut korupcijas kļūšanu par oficiālu valsts politiku.

Sagaidāms, ka pēdējās diskusijas par nākamo Eiropas prokuroru notiks aprīļa sākumā. Lai arī vairums Eiropas Parlamenta deputātu ir gatavi atbalstīt tieši Lauras Kodrutas Kovesi kandidatūru, atšķirīgs viedoklis ir Eiropas Savienības dalībvalstīm. Tās Eiropas prokurora krēslā vēlas redzēt Francijas virzīto Žanu Fransuā Bonertu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti