Rumānijā ieslodzījumā nonāk ietekmīgākais politiķis

Rumānijas augstākā tiesa noraidījusi valdošās Sociāldemokrātiskās partijas līdera Liviu Dragnea apelāciju un atstājusi spēkā viņam piespriesto trīs ar pus gadu cietumsodu. Dragnea jau sācis šo sodu izciest. Valdošajai partijai priekšā stāv gan jauna vadītāja vēlēšanas, gan arī nopietns darbs pie pretrunīgi vērtētajām tieslietu reformām, kuras svētdien notikušajā referendumā valsts iedzīvotāji pārliecinoši noraidīja.

Rumānijā ieslodzījumā nonāk ietekmīgākais politiķisUģis Lībietis

  2018. gadā par Rumānijas ietekmīgāko politiķi uzskatītais Sociāldemokrātu partijas līderis Liviu Dragnea, kuram savulaik jau tika liegts strādāt par premjerministru vēlēšanu rezultātu sagrozīšanas dēļ, tika notiesāts par varas ļaunprātīgu izmantošanu. Viņam tika piespriesti trīsarpus gadi cietumā par to, ka divas sievietes oficiāli skaitījās bērnu tiesību aizsardzības aģentūras darbinieces, lai arī faktiski strādāja Sociāldemokrātu partijas labā. Dragnea iesniedza apelācijas sūdzību, taču tagad Rumānijas augstākā tiesa šo sūdzību ir noraidījusi, un Dragnea jau sācis izciest piespriesto cietumsodu.

  Šis Augstākās tiesas spriedums stājies spēkā vien dienu pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām, kurās Sociāldemokrātu partija piedzīvoja ne to labāko iznākumu. Lai arī partija ierindojās otrajā vietā, salīdzinot ar 2014. gada vēlēšanām, tās popularitāte ir kritusies par vairāk nekā 12%. Savukārt centriski labējie un liberālie spēki kopumā ieguvuši gandrīz 50% no balsīm.

  Paralēli Eiropas Parlamenta vēlēšanām Rumānijā notika arī referendums par premjerministres Viorikas Dancilas valdības piedāvātajām un pretrunīgi vērtētajām tieslietu sistēmas reformām. Citstarp tās paredz noteikt, ka krimināllietas ir jāpabeidz gada laikā un jāslēdz, ja nav iespējams nākt klajā ar apsūdzībām. Īpaši satraukumi šādi ierosinājumi raisīja par korupcijas lietām, kas parasti ilgst gadiem ilgi. Tāpat tiesām tika uzdots neizmantot noklausīšanās laikā iegūtus ierakstus, bet augstākās instances tiesas nevarēja notiesāt personas, ja zemākās instances tiesas personu ir atzinušas par nevainīgu un lietā nav jaunu pierādījumu. Rumānijas opozīcija bija paziņojusi, ka šādi ierosinājumi ļaus Rumānijai kļūt par noziedznieku paradīzi. Un tika uzskatīts, ka ar šādu reformu palīdzību tiek mēģināts no ieslodzījuma pasargāt gan Liviu Dragnea, gan citus korumpētos politiķus.

  Kā jau tika gaidīts, Rumānijas prezidenta Klausa Johannisa ierosinātais referendums, kurš gan nav juridiski saistošs, ieguva plašu sabiedrības atbalstu, aptuveni 80 procentiem balsotāju iebilstot pret ierosinātajām reformām. Šo ziņu jau atzinīgi novērtējusi Eiropas Komisija, kas aicinājusi Rumānijas valdību rūpīgi ieklausīties šajā skaidrajā vēstījumā, aicinot nodrošināt neatkarīgu tieslietu sistēmu, kas nepieļauj nesodāmību noziedzniekiem un neparedz iecietību pret korupciju. Ja valdība savu nostāju nemainīs, Eiropas Komisija ir brīdinājusi par draudošām sankcijām.

  Rumānijas premjerministre Viorika Dancila, komentējot Augstākās tiesas spriedumu, kā arī Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultātus, norādījusi, ka šis Sociāldemokrātu partijai esot ļoti smags brīdis. Partijas līderi jau šodien pulcējas uz tikšanos, lai vienotos par Dragnea pēcteča ievēlēšanas termiņu. Līdz tam partijas vadības groži nonāks Dancilas rokās. Par spīti sakāvei vēlēšanās pati Dancila no amata atkāpties negrasās.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti