Rumānija grib pārcelt vēstniecību uz Jeruzalemi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Eiropas Savienības prezidējošās valsts Rumānijas premjerministre Viorika Dancila pieļauj, ka Rumānija varētu sekot ASV piemēram un pārcelt savu vēstniecību Izraēlā no Telavivas uz Jeruzalemi. Šādi izteikumi izsaukuši asu kritiku gan pašmājās - gan Briseles amatpersonas, gan arī Rumānijas prezidents norādījis uz ievērojamu kaitējumu valsts reputācijai.

Rumānija grib pārcelt vēstniecību uz Jeruzalemi
00:00 / 02:13
Lejuplādēt

Jautājums par Jeruzalemes oficiālo statusu ir viens no strīdīgākajiem Tuvo Austrumu konfliktā starp Izraēlu un palestīniešiem. Gan vieni, gan otri vēlas Jeruzalemi noteikt par savu oficiālo galvaspilsētu. Apvienoto Nāciju Organizācija uzskata, ka šis jautājums ir jāatrisina abām konfliktā iesaistītajām pusēm, un līdz brīdim, kamēr nav panākts tā dēvētais divu valstu risinājums, citām valstīm būtu jāatturas no savu vēstniecību pārcelšanas uz Jeruzalemi.

Taču 2017. gada beigās ASV prezidents Donalds Tramps nāca klajā ar visai negaidītu paziņojumu, ka viņš atzīst Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu un ASV vēstniecība tiks no Telavivas pārcelta uz šo pilsētu. Jaunā vēstniecības ēka tika atklāta pagājušā gada maijā.

Pirms nedēļas, piedaloties ietekmīgā Izraēlas lobija, "Amerikas Izraēlas Sabiedrisko lietu komitejas", gadskārtējā konferencē, Rumānijas premjerministre Viorika Dancila daudzus pārsteidza, paziņojot, ka arī viņas valsts pārcels savu vēstniecību Izraēlā no Telavivas uz Jeruzālemi. "Man ir patiess prieks šodien paziņot, ka pēc visu manas valsts lēmumu pieņemšanas procesā iesaistīto konstitucionālo iestāžu secinājumu izanalizēšanas, es kā Rumānijas premjerministre un mana valdība pārcelsim Rumānijas vēstniecību uz Izraēlas galvaspilsētu Jeruzalemi," teica Dancila.

Šādi izteikumi, kas ir pretrunā ar Eiropas Savienības kopējo nostāju, ir izraisījuši asu nosodījumu gan Rumānijā, gan ārpus tās. Kā paziņojis Rumānijas prezidents Klauss Johannis, viņš kategoriski iebilst pret premjerministres pausto viedokli, uzsverot, ka tas pārkāpj starptautisko likumu normas.

Johannis pieminējis, ka premjerministres amatiera rīcības dēļ savu vizīti valstī ir atcēlis Jordānijas karalis Abdulla, un tas esot nopietns trieciens ilgus gadus veidotajām, uz uzticību balstītajām attiecībām ar Arābu pasauli. Prezidents arī atgādinājis, ka jebkurā gadījumā šādai vēstniecības pārcelšanai būtu nepieciešams arī prezidenta apstiprinājums.

Savukārt Rumānijas Nacionālās liberālās partijas līderis Ludoviks Orbans pauda pārliecību, ka premjerministres izteikumi nenāks par labu valsts reputācijai. "Rumānijas tēlam Eiropas Savienības līmenī pilnīgi noteikti tiks nodarīts liels kaitējums. Es gribētu atgādināt Dancilas kundzei, ka viņa nerunā tikai savā vārdā, bet gan kā Eiropadomes prezidējošās valsts premjerministre. Visi viņas paziņojumi tiek izdarīti tieši no šīs oficiālās pozīcijas," teica Orbans.

Taču Viorikas Dancilas nostājai ir arī savi atbalstītāji. Tā, piemēram, valdošās Sociāldemokrātu partijas ietekmīgais līderis Liviu Dragna, kurš uzskata, ka vēstniecības pārcelšanai ir tikai priekšrocības. Dragna ir aicinājis prezidentu Johanni šo jautājumu izskatīt Augstākajā Nacionālās aizsardzības padomē, vienlaicīgi kritizējot prezidentu par to, ka par spīti valdības aicinājumiem un izvirzītajiem kandidātiem Rumānijas vēstnieks Izraēlā tā arī nav iecelts.

Pagājušajā nedēļā ASV prezidents Donalds Tramps savu Izraēlai labvēlīgo nostāju nodemonstrēja vēlreiz, oficiāli atzīstot arī Izraēlas anektētās Golānas augstienes, kuras Izraēla sagrāba no Sīrijas 1967. gadā. Kā Latvijas Radio pastāstīja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība"), mūsu valsts pozīcija ne Jeruzalemes, ne Golānas augstieņu jautājumā nav mainījusies.

"Mēs savu nostāju jautājumā par vēstniecības pārcelšanu no Telavivas uz Jeruzalemi paudām jau 2017. gada nogalē, un tā paliek nemainīga – mēs vēstniecību nepārcelsim. Mēs uzskatām, ka tas var būt darāms tikai tad, kad Tuvo Austrumu miera process nonāks stadijā, kad ir skaidrība, kā veidojas divas valstis – Izraēla un Palestīna - un kādas ir savstarpējās attiecības. Par Golānas augstienēm mēs uzskatām, ka šeit ir ļoti spēcīgs starptautisko tiesību tvērums, kas neatzīst Izraēlas tiesības pār Golānas augstienēm. Un mēs pilnīgi noteikti šādu Izraēlas suverenitāti pār Golānas augstienēm neatzīstam," teica Rinkēvičs.

Arī Eiropas Komisija ir paziņojusi, ka tās pozīcija paliek nemainīga – tā atbalsta divu valstu risinājumu ar Jeruzalemi kā abu valstu galvaspilsētu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti