Ruandā izzūd bites, aug medus cenas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pēdējā desmitgadē medus cenas Āfrikas valstī Ruandā ievērojami cēlušās. Tam par iemeslu ir bišu izzušana un augošais medus deficīts. Viena no lielākajām biškopju sāpēm ir bitēm nāvējošu pesticīdu izmantošana Ruandas laukos.

Bites skaļi rosās pie stropa, dienas pavada, ražojot medu un apputeksnējot puķes. Taču Ruandā un arī citviet pasaulē medus bišu skaits manāmi samazinās. No apputeksnēšanas ir atkarīgas daudzas lauksaimniecības kultūras, tostarp kafija, saulespuķes, sezama un tējas augi. Taču, kā liecina ANO Vides programmas statistika par 2016. gadu, aptuveni 16% apputeksnētāju draud izzušana. Kukaiņus apdraud vairāki faktori - no viņu ierastās vides iznīcināšanas un intensīvas lauksaimniecības līdz pesticīdiem, slimībām un klimata izmaiņām. Mazāk bišu nozīmē arī mazāk medus un zemākus ienākumus biškopjiem un medus ražotājiem.

"Mēs zaudējām tik daudz klientu, jo medus cenas ir ievērojami augušas. Mazāk cilvēku var atļauties mūsu produktus, un tie kļūst par bagātu cilvēku prerogatīvu – kādreiz tā nebija. Mēs ļoti nožēlojam, ka medus ražošana samazinās," teica uzņēmuma “ABDC” menedžeris Gilberts Kanezs.

"ABDC" ir viens no Ruandas lielākajiem medus ražotājiem, kas eksportē medu arī uz Eiropu. Kādreiz uzņēmums ražoja 70 tonnu medus gadā, bet tagad var saražot tikai ap 40 tonnām. Attiecīgi medus cenas Ruandā pieauga no viena līdz gandrīz sešiem dolāriem par litru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti