Rovhani apliecina Irānas gatavību sarunām par kodolprogrammu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Teherāna ir gatava sarunām par tās pretrunīgi vērtēto kodolprogrammu. Tā uzstājoties ar savu pirmo runu ANO Ģenerālajā asamblejā paziņoja jaunais Irānas prezidents Hasans Rovhani. Viņš gan norādīja, ka no kodolcentieniem negatavojas attiekties, bet ka tiem ir tikai miermīlīgi mērķi. Rovhani mērenākais tonis ir iedrošinājis ASV un citas rietumvalstis, ka ar Irānu varētu panākt diplomātisku vienošanos. Izraēlas delegācija viņa uzrunu tomēr boikotēja, norādot, ka Irānas jaunais līderis tikai vēlas „apmuļķot pasauli.”

Irānas kodoldraudi ir iedomāti, otrdien uzstājoties ar runu ANO Ģenerālajā asamblejā uzstāja jaunais Irānas prezidents Hasans Rovhani. Par mērenu uzskatītais garīdznieks tika ievēlēts šovasar, un pazīmes liecina, ka viņš bauda arī Irānas augstākā līdera ajatollas Ali Hameneji atbalstu.

Rovhani centās pārliecināt pasaules valstu delegātus, ka kodolieročiem nav vietas „Irānas drošības un aizsardzības doktrīnā”, un ka tie ir pretrunā valsts „reliģiskajai un ētiskajai pārliecībai.” Tādēļ par kodolprogrammu Teherāna ir gatava nekavējoties sākt uz rezultātiem orientētas sarunas ar lielvarām ar konkrētiem laika termiņiem:

„Mēs esam gatavi sākt sarunas bez kavēšanās, lai radītu savstarpēju uzticēšanos, un lai ar procesa pilnīgu caurspīdīgumu novērstu visas neskaidrības.”

Viņš arī kritizēja starptautiski noteiktās sankcijas pret Irānu, paziņojot, ka tās ir „varmācīgas”, un iespaido ne tik daudz politisko eliti, bet vienkāršos iedzīvotājus. ANO Drošības padome četrās kārtās ir noteikusi sankcijas pret Irānu par tās urāna bagātināšanas programmu, bet Rovhani sacīja, ka „pieņēmumi, ka Irānas kodolprogrammas miermīlīgu raksturu var garantēt, īstenojot programmu ar nelikumīga spiediena izdarīšanu, [..] ārkārtīgi nereāla ilūzija”.

Ņujorkā Rovhani apmainījies ar rokasspiedieniem ar Francijas prezidentu Fransuā Olandu, kurš aicināja Irānu spert „konkrētus soļus”, lai pieradītu, ka Teherāna neattīsta atomieročus. Arī Vācijas ārlietu ministrs Gido Vestervelle pieprasīja „būtisku rīcību”, vienlaikus apsveicot Irānas „jauno toni”.

Uzstājoties ar runu dažas stundas pirms Rovhani, ASV prezidents Baraks Obama norādīja, ka Vašingtona vēlas atrisināt kodoljautājumu miermīlīgi, bet tā ir apņēmības pilna nepieļaut kodolieroču izstrādi Irānā. Viņš tomēr paziņoja, ka ciena „Irānas tautas tiesības iegūt miermīlīgu kodolenerģiju.” Obama pauda, ka neuzticībai ASV un Irānas starpā ir „dziļas saknes” un to „nevar pārvarēt vienā dienā.” Tomēr kodolprogrammas jautājuma atrisināšana būtu liels solis uz priekšu:

„Mēs atzinīgi vērtējam, ka prezidents Rovhani no Irānas tautas ir saņēmis mandātu ieņemt mērenāku kursu. Ņemot vērā prezidenta Rovhani apliecināto apņemšanos panākt vienošanos, es pilnvaroju ASV valsts sekretāru Džonu Keriju turpināt darbu ar Irānas valdību. Šķēršļi var izrādīties pārāk lieli. Bet es esmu stingri pārliecināts, ka diplomātijai ir jādod iespēja.”

*

Ceturtdien gaidāma pirmā Kerija un Irānas ārlietu ministra Muhameda Džavada Zarifa tikšanās. To apmeklēs arī pārējo ANO Drošības padomes pastāvīgo valstu - Krievijas, Francijas, Lielbritānijas un Ķīnas ministri, kā arī Vācija. Šveice ir paziņojusi, ka starptautiskās Teherānas kodolprogrammas sarunas varētu atsākties Ženevā jau oktobrī.

Tajā pašā laikā neformāla, bet vēsturiska tikšanās starp Rovhani un Obamu tomēr nenotika, kaut gan balstoties uz abu pušu amatpersonu izteikumiem, to gandrīz izdevies noorganizēt. Tā būtu vēsturiska abu valstu līderu tikšanās, kas šādā līmenī nav notikusi kopš 1979. gada Irānas revolūcijas.

Irāna varbūt nav mainījusi savu nostāju attiecībā uz kodolprogrammu, bet atmosfēra ir citāda, nekā iepriekšējos gados. Intervijā CNN Rovhani nosodīja holokaustu pret ebrejiem, bet vienlaikus netieši kritizēja Izraēlu par tās rīcību pret palestīniešiem. Pēdējos gados bijis ierasts, ka iepriekšējā Irānas prezidenta Mahmuda Ahmadinedžada uzrunas laikā zāli demonstratīvi pameta vairāku valstu delegācijas viņa provokatīvo izteikumu dēļ, tostarp holokausta noliegšanas dēļ.

Izraēlas delegācija no zāles tomēr izgāja arī šogad, paziņojot, ka Rovhani vēlas piemuļķot pasauli. Premjers Benjamins Netanjahu viņa uzrunu raksturoja kā „cinisku un pilnu liekulības,” norādot, ka neizskanēja jebkādi praktiski priekšlikumi par Irānas „militārās kodolprogrammas izbeigšanu.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti