Roterdamas mērs - marokānis - aicina iebraucējus patiesi integrēties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Roterdama ir viena no Nīderlandes vismodernākajām un attīstītākajām pilsētām. Jau vairākus gadus to vada cilvēks ar neparastu pagātni. Ahmeds Abutalebs ir musulmanis, kurš dzimis un audzis dziļos Marokas laukos un ar lielu gribasspēku izcīnījis nozīmīgu vietu Nīderlandes sabiedrībā. Abutalebs ir arī pazīstams kā tiešs savās domās par tautiešiem, kuri nevēlas integrēties Eiropas kultūrā un sabiedrībā.

Roterdamas mēru, 54 gadus veco Ahmedu Abutalebu izdevās satikt, Nīderlandē viesojoties kopā ar grupu citu ārvalstu žurnālistu. Nīderlande ir uzņēmusies sešu mēnešu prezidentūru Eiropas Savienībā, un tas ir laiks, kad ne vien risināt Eiropas Savienības problēmas, bet arī vēlreiz atgādināt vai no jauna iepazīstināt ar valsti. Roterdama, kas var lepoties ar Eiropas lielāko un darbīgāko ostu, ir moderna, attīstīta un arī bagāta pilsēta, un par to savā redzējumā dalās arī pilsētas mērs, kura paša pagātne un dzīvesstāsts ir teju pievienotā vērtība pilsētas tēlam.

Ahmeds Abutalebs ir marokānis un musulmanis. Viņš piedzima Marokā, kalnu rajonā, mazā ciematā, vietā ar nosaukumu Beni Sidela. Viņa tēvs bija berberu, musulmaņu sun nītu vietējais garīgais līderis. Kad nākamais Roterdamas mērs septiņdesmito gadu vidū kopā ar ģimeni ieradās Nīderlandē, viņam bija 15 gadu.

Vēlāk intervijās nīderlandiešu medijiem viņš sevi atceras kā ļoti noslēgtu, vāji izglītotu pusaudzi, kurš ļoti atšķīries no citiem, un kuram nācās īsā laikā gan apgūt jaunās valsts sociālo dzīvi un kultūru, gan arī kārtīgie iemācīties lasīt un rakstīt.

Sākumā ar milzīgu gribasspēku un vēlāk ar aizrautību viņš apguva telekomunikācijas un ieguva bakalaura grādu inženierzinātnē, vēlāk strādāja arī medijos un veselības ministrijas sabiedrisko attiecību nodaļā. Deviņdesmito gadu nogalē Ahmeds Abutalebs kļuva par vadītāju organizācijā „Forum”, kura nodarbojās ar daudzvalodības jautājumiem valstī, un ieguva ierēdņa vietu Amsterdamas pašvaldībā, bet nu jau gandrīz desmit gadu viņš ir ietekmīgās Roterdamas mērs.

Ar Ahmeda Abutaleba stāstu nīderlandieši labprāt dalās kā arī ar labu integrācijas piemēru, un, balstoties uz savu pieredzi, pašam mēram ir redzējums par to, kas notiek ar migrācijas krīzi Eiropā.

„Manuprāt, mums Eiropā ir nepieciešama solidaritāte dalībvalstu starpā, ne tikai balstīta demogrāfijā, bet arī ņemot vērā valstu ekonomisko stāvokli, izmēru. Tas viss spēlē būtisku lomu, veidojot kopīgu migrācijas politiku. Taču pati pirmā lieta, kas mums būtu jādara, ir jāaptur notiekošais Sīrijā, jo tas ir visu problēmu avots,” saka Ahmeds Abutalebs.

Roterdamas mērs uzskata, ka var saprast valstis, kuras vēlas uz laiku ieviest stingrākas robežkontroles saskaņā ar Šengenas nosacījumiem, jo tādā veidā tās parāda arī saviem pilsoņiem, ka rīkojas un situāciju kontrolē:

„Taču es nedomāju, ka tas būs ilgstoši. Manuprāt, visu Eiropas valstu interesēs ir, lai robežas būtu atvērtas, lai cilvēki, preces, kapitāls varētu brīvi pārvietoties, taču es pieņemu un saprotu, ka valstīm var būt šāda reakcija un vēlme slēgt robežas. Pirms dažiem mēnešiem biju Parīzē un mani pavadīja bruņoti sargi. Uz robežas mūs kontrolēja, un tas bija tik savādi, tik neparasta pieredze. Taču to es visu saprotu un pieņemu, zinot, kas Francijā pirms neilga laika ir noticis. Tas, es sacīšu, pat ir valstu vadītāju pienākums - parādīt pilsoņiem, ka viņi rīkojas, un tas tiešām ir atbalstāms un saprotams.”

Roterdamas mērs līdz šim ir bijis arī visai stingrs pret savas un citu zemju iebraucējiem, kuriem ir problēmas ar integrēšanos Eiropā, un labprāt dalās ar saviem uzskatiem.

„Es tiešām nevaru pieņemt to, ka cilvēki pēc brīvas gribas dodas uz citu valsti un paziņo, ka neintegrēsies. Tad jāvaicā – kāpēc tu vispār esi šeit? Ja tu pārcelies, piemēram, uz Kanādu un nokļūsti franciski runājošo sabiedrībā, tad pirmais, kas būtu jādara, ir jāiemācās franču valoda. Ir jāapgūst vietējās tradīcijas, dzīvesveids, kultūra un tā tālāk. Tev ir jāsper solis pretī un jāsaprot ar prātu, ka tā ir tava jaunā zeme. Tu tur būsi, tur augs tavi bērni, tu tur dzīvosi, strādāsi, uzkrāsi mantu un varbūt arī nomirsi. Es nekādā gadījumā nepieņemu pozīciju - doties uz valsti un atteikties pilntiesīgi piedalīties tās dzīvē, integrēties. Kurš gan apmaksās tavu dzīvi, ja tu neiemācīsies valodu, lai iegūtu darbu?

Un tas ir tas, ko saku imigrantiem no savas valsts, Marokas, - ja jūs šeit esat ieradušies pēc pašu gribas, jums ir jāpieņem šīs zemes likumi, Konstitūcija, ja nē, tad jums ir visas iespējas atzīt, ka šī nav īstā zeme un doties uz citu vietu pasaulē,” savu pozīciju skaidro Ahmeds Abutalebs.

Plašākās Eiropas preses slejās Ahmeds Abutalebs nokļuva uzreiz pēc Parīzē notikušajiem teroristu uzbrukumiem satīras žurnāla "Charlie Hebdo" redakcijā, paziņojot, ka "Islāma valsts" ir jāiznīcina pilnībā, jo sarunas neko nerisinās. Ahmeds Abutalebs arī aicināja visus mērenos musulmaņus skaļi paust savu viedokli un noraidīt vardarbību. Abutalebu pamanījis gan Baltais nams, gan ANO Ģenerālā asambleja, kas viņu aicinājusi uz tikšanos ar pasaules līderiem, lai pārrunātu globālo cīņu pret "Islāma valsti".


 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti