Rosina pagarināt, iespējams, kaitīgā glifosāta izmantošanas atļauju ES

Eiropas Komisija (EK) rosina pagarināt augu aizsardzības līdzekļos plaši izmantotā glifosāta atļauju uz gadu vai pusotru. Patlaban novērtējumu par glifosātu gatavo Eiropas Ķīmisko vielu aģentūra. Tādēļ komisija kā ārkārtas risinājumu piedāvā glifosātu apstiprināt uz noteiktu termiņu, kamēr aģentūra pieņem savu atzinumu par to, kādas ir vielas īpašības un bīstamība.

Eiropas Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgajā komitejā pirmdien lems par EK rosinājumu pagarināt lauksaimniecības pesticīdos plaši izmantotā glifosāta atļaujas uz gadu vai pusotru.

Līdz šim priekšlikumi par glifosāta atļaujas atjaunošanu uz septiņiem gadiem neguva dalībvalstu atbalstu komitejā. Tāpat iepriekš Eiropas Parlamenta (EP) deputāti kritizēja priekšlikumu, bažījoties par glifosāta kancerogenitāti un ietekmi uz cilvēka veselību.

„Mēs esam sasaukuši ekspertu komiteju uz tikšanos 6. jūnijā, lai kārtējo reizi diskutētu un balsotu par glifosāta līdzšinējās atļaujas pagarināšanu ar dažām izmaiņām līdz brīdim, kad savu novērtējumu par šo vielu sniegs Eiropas Ķīmisko vielu aģentūra,” norāda Eiropas Komisijas veselības un pārtikas nekaitīguma komisārs Vītenis Andrukaitis.

„Aģentūrai patiešām pieder pēdējais vārds, ja runa ir par kāda ķīmiska savienojuma drošību. Tādēļ komisija ir lūgusi veikt zinātnisko pētījumu par to kādas ir vielas īpašības, proti, vai tā ir kancerogēna,” norāda Andrukaitis.

Esošais glifosāta aprites regulējuma termiņš beigsies jūnijā, kas nozīmē, ka pēc šī datuma produkti, kas to satur, piemēram, herbicīds „Monsanto Roundup”, būtu jāizņem no Eiropās Savienības (ES) tirgus. Taču komisārs vēl papildināja, ka līdz ar komisijas priekšlikumu pagarināt glifosāta atļauju vēl uz gadu atbildība lielā mērā nonāktu dalībvalstu rokās.

„Dažas dalībvalstis ir atturējušās ieņemt pozīciju šajā jautājumā. Es uzskatu - ir svarīgi ieviest skaidrību, ka brīdī, kad šī aktīvā viela ir apstiprināta vai atjaunota ES līmenī, pēc tam tas ir dalībvalstu pārziņā - vai atļaut apritē šos pesticīdus un herbicīdus, kas satur glifosātu,” pauž Andrukaitis.

„ES glifosāta apstiprinājums tikai nozīmē to, ka dalībvalstis var atļaut šo augu aizsardzības līdzekļu lietošanu savā teritorijā, ja vēlas, bet tām nav pienākums to darīt,” norāda Andrukaitis.

Vienlaikus ar ārkārtas priekšlikumu glifosāta atļauju atjaunot uz12 līdz 18 mēnešiem, EK gatavo arī priekšlikumu samazināt šo herbicīdu un pesticīdu lietošanu lauksaimniecībā pirms ražas, tāpat ierobežot to izmantošanu bērnu laukumos un publiskās vietās, kā arī aizliegt atsevišķu savienojumu formulas pesticīdu sastāvā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti