Romas pāvests nosauc 1915.gada armēņu masu slepkavības Osmaņu impērijā par genocīdu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Romas pāvests Francisks svētdien lietoja vārdu "genocīds", raksturojot 1915.gadā Osmaņu impērijā notikušās armēņu masu slepkavības, un viņa rīcība var izraisīt saspīlējumu Vatikāna diplomātiskajās attiecībās ar Turciju.

"Pagājušajā gadsimtā mūsu cilvēku saime ir pārdzīvojusi trīs masveidīgas bezprecedenta traģēdijas. Pirmā, kas tiek plaši uzskatīta par "20.gadsimta pirmo genocīdu", piemeklēja jūsu armēņu tautu," sacīja pāvests misē Sv.Pētera bazilikā, citējot 2000.gada paziņojumu, kuru bija parakstījis toreizējais Romas pāvests Jānis Pāvils II un armēņu apustuliskās baznīcas patriarhs katolikoss Karekins II.

78 gadus vecais Romas katoļu baznīcas vadītājs savā misē pieminēja Osmaņu impērijas īstenoto armēņu masu slepkavību 100.gadskārtu, kas oficiāli tiks atzīmēta 24.aprīlī. Attiecinot uz tām genocīda terminu, pāvests riskē atsvešināt Osmaņu impērijas mantinieci Turciju, kas ir svarīga sabiedrotā cīņā pret radikālo islāmu.

Pāvests celebrēja misi Sv.Pētera bazilikā kopā ar armēņu katoļu baznīcas patriarhu Nersesu Bedrosu XIX Tarmuni, un šajā misē bija iekļauti armēņu rita elementi. Uz misi bija ieradies Armēnijas prezidents Seržs Sargsjans.

Šajā misē pāvests Francisks pasludināja 10.gadsimtā dzīvojušu armēņu mūku Sv.Gregoriju par "baznīcas doktoru", padarot viņu par vienu no 36 svētiem teologiem, kuru raksti ir svarīgi Romas katoļu baznīcas doktrīnai.

Armēnija mēģina panākt, lai Osmaņu impērijas mantiniece Turcija atzītu 1,5 miljonu armēņu nogalināšanu Osmaņu impērijā no 1915. līdz 1917.gadam par genocīdu. Turcija kategoriski noraida genocīda terminu un uzstāj, ka Pirmā pasaules kara laikā no karadarbības un bada miruši no 300 tūkstošiem līdz pusmiljonam armēņu, bet vismaz tikpat daudz turku zaudējuši dzīvības armēņu cīņā pret Osmaņu impēriju valstī iebrukušā Krievijas karaspēka pusē.

Armēnijai ar diplomātiskiem līdzekļiem un ietekmīgu diasporu ārvalstīs ir izdevies panākt, ka vairāk nekā 20 valstis ir atzinušas armēņu  genocīdu.

1915.gadā toreizējais Romas pāvests Benedikts XVI nosūtīja divas vēstules osmaņu sultānam Mohammedam V, lūdzot viņu iejaukties armēņu masu slepkavībās, bet šie lūgumi netika uzklausīti.

Pirmais Romas pāvests, kurš raksturoja šīs slepkavības kā genocīdu, bija Jānis Pāvils II. Viņa un armēņu apustuliskās baznīcas vadītāja parakstītā kopīgā paziņojumā 2000.gadā teikts, ka "armēņu genocīds, kas iesāka gadsimtu, bija prologs šausmām, kas sekoja pēc tam".

Genocīda termina lietošana šajā paziņojumā izraisīja Turcijas sašutumu, un 2001.gadā Armēnijas apmeklējuma laikā pāvests atturējās no šī termina, tā vietā izvēloties armēņu lietoto apzīmējumu "Mec Jeghern" ("Lielais ļaunums").

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti