Rohvani: Irāna vēlas atvērtākas attiecības ar pasauli; no kodolprogrammas neatsakās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Jaunais Irānas prezidents Hasans Rovhani šonedēļ sniedzis interviju un publicējis rakstu ASV medijos. Tajos viņš cenšas pārliecināt amerikāņus, tostarp prezidentu Baraku Obamu, ka viņa nostāja attiecībā uz Teherānas kodolprogrammu un citiem strīdīgiem jautājumi ir daudz atvērtāka, nekā iepriekšējam prezidentam.

Vašingtonā Rovhani izteikumus vērtē pozitīvi, tomēr brīdina, ka Irānai savi vārdi jāpierāda arī praksē. Tagad ar lielu interesi tiek gaidīta Rovhani uzruna nākamnedēļ ANO Ģenerālajā asamblejā.

Mēreni noskaņotais garīdznieks Hasans Rovhani jūnijā uzvarēja Irānas prezidenta vēlēšanās un augustā stājās prezidenta amatā. Viņš solīja mērenāku un atklātāku pieeju starptautiskajos jautājumos, un līdz šim, vismaz vārdos, solījumu ir pildījis, rietumvalstīs radot cerības, kaut gan piesardzīgas, par attiecību uzlabošanos ar Teherānu.

Pēdējās pāris dienās Rovhani sniedzis interviju gan ASV televīzijas kanālam „NBC News”, gan tagad publicējis rakstu laikrakstā „Washington Post”. Strīdīgajā Irānas kodolprogrammas jautājumā Teherānas nostāja gan nav mainījusies. Rovhani uzstāj, ka valstij ir tiesībās uz atomenerģiju miermīlīgiem mērķim, taču sarunā ar NBC viņš atkārtoti uzsvēra, ka mērķis nav un nekad nebūs iegūt atomieročus.

Piektdien publicētajā rakstā „Washington Post” Irānas prezidents savukārt uzsvēra, ir apņēmības pilns pildīt priekšvēlēšanu laikā dotos solījumus, tostarp „iesaistīties konstruktīvās attiecībās ar pasauli”. Runājot gan par Sīrijas konfliktu, gan Irānas kodolprogrammu, Rovhani norādīja, ka starptautiskajai sabiedrībai ir jāstrādā kopā, lai izbeigtu nesaskaņas, kas uzkurina vardarbību un šķeļ.

Bet kodolprogramma, prezidenta vārdiem, Irānai nozīmē ne tikai enerģijas avotu dažādošanu, tas ir jautājums arī par nācijas identitāti. Viņaprāt, pēdējos gados Irāna un ārvalstis pārāk daudz laika pavadījušas, diskutējot par to, ko tās nevēlas, bet vairāk vajadzētu pievērstiem tam, ko tās vēlas.

ASV prezidenta Baraka Obama administrācija atzinusi, ka jaunajam Irānas prezidentam ir citāda pieeja diskusijās par kodolprogrammu. Turklāt liekas, ka viņam ir arī Irānas augstākā vadītāja ajatollas Ali Hameneji atbalsts. ASV valsts sekretārs Džons Kerijs Rovhani izteikumus vērtē pozitīvi, tomēr norāda, ka galvenais pārbaudījums būs, kā Teherāna rīkosies praksē. Savukārt Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu bijis asāks, paziņojot, ka pasaule nedrīkst ļaut sevi piemuļķot, viņa vārdiem, „ar neuzticamajiem Irānas prezidenta paziņojumiem”. Rovhani Izraēlu šonedēļ apzīmēja kā „okupantu”, tomēr norādīja, ka Teherāna nevēlas karu ne ar vienu valsti.

Jaunais Irānas prezidents tagad gatavojas doties uz Ņujorku, kur viņam otrdien paredzēta pirmā uzruna ANO Ģenerālajā Asamblejā. Tā tiek gaidīta ar lietu interesi. Pēdējos gados bijis ierasts, ka iepriekšējā Irānas prezidenta Mahmuda Ahmadinedžada uzrunas laikā zāli pamet ASV un Izraēlas delegācija viņa radikālo izteikumu dēļ. Šobrīd viens aktuālajiem jautājumiem arī ir - vai Ņujorkā ASV prezidents Baraks Obama personīgi tiksies ar Irānas prezidentu. Rovhani norādījis, ka šādai iespējai ir atvērts. Tā būtu pirmā šāda līmeņa tikšanās pēdējo vairāk nekā 30 gadu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti