Rohindžu bēgļi pieprasa 150 miljardu dolāru kompensāciju no «Facebook» par naida runas izplatīšanu

Rohindžu bēgļi pirmdien iesūdzējuši tiesā sociālo mediju gigantu "Facebook", apgalvojot, ka sociālais tīkls neizskauž naida runu savā platformā, tādējādi saasinot vardarbību pret musulmaņu rohindžu kopienu.

Viņi pieprasījuši no "Facebook" 150 miljardu ASV dolāru (133 miljardus eiro) lielu kompensāciju.

Sūdzībā, kas iesniegta ASV Kalifornijas štata tiesā, teikts, ka "Facebook" algoritmi veicina dezinformāciju un ekstrēmistisku domāšanu, kas pārveidojas īstā vardarbībā.

""Facebook" ir kā robots, kas ieprogrammēts ar vienu misiju: augt," teikts tiesas dokumentā.

"Nenoliedzamā realitāte ir tāda, ka "Facebook" izaugsme, ko veicina naids, šķelšanās un dezinformācija, ir atstājusi aiz sevis simtiem tūkstošiem izpostītu rohindžu dzīves," teikts dokumentā.

Rohindži saskaras ar plašu diskrimināciju Mjanmā, kurā iedzīvotāju vairākums ir budisti. Mjanma uzskata musulmaņus rohindžus par bengāļiem no Bangladešas, lai gan rohindžu ģimenes ir dzīvojušas Mjanmā jau vairākas paaudzes.

Gandrīz visiem rohindžiem kopš 1982. gada tiek liegta Mjanmas pilsonība, praktiski padarot viņus par bezpavalstniekiem. Viņiem tiek liegta arī pārvietošanās brīvība un citas pamattiesības.

Rohindžu krīze uzliesmoja 2017. gada 25. augustā, kad Mjanmas armija Rakhainas pavalstī sāka kampaņu pret rohindžu nemierniekiem, atbildot uz nemiernieku grupējuma uzbrukumu. Šī kampaņa pamudināja apmēram 740 000 rohindžu bēgt no Mjanmas uz Bangladešu, un drošības spēki tika apsūdzēti masveida izvarošanā un slepkavībās, kā arī tūkstošiem māju nodedzināšanā.

ANO šo kampaņu pielīdzinājusi genocīdam.

Sūdzībā, kas iesniegta Kalifornijas tiesā, teikts, ka "Facebook" algoritmi mudina ietekmējamos lietotājus pievienoties arvien ekstrēmākām grupām, un šī situācija ir "atvērta autokrātisku politiķu un režīmu ekspluatācijai".

Tiesību aizstāvju grupas jau sen apgalvo, ka "Facebook" nedara pietiekami daudz, lai novērstu dezinformācijas izplatību internetā.

Kritiķi apgalvo, ka pat gadījumā, kad "Facebook" tiek informēts par naida runu tā platformā, uzņēmums nerīkojas.

Kā piemērs naida runai pret rohindžu minoritāti minēts "Facebook" tīklā izplatītais aicinājums: "Mums jācīnās ar viņiem, kā Hitlers to darīja ar ebrejiem." Citā ierakstā bija iekļauts aicinājums: "Apliet ar degvielu un aizdedzināt, lai viņi ātrāk nonāk pie Allāha."

Kritiķi apsūdz sociālo mediju gigantu, ka tas ļauj izplatīties meliem, apgrūtinot mazākumtautību dzīvi un ietekmējot vēlēšanas tādās demokrātijās kā ASV, kur līdzīgi domājošo vidū izplatās nepamatotas apsūdzības par krāpšanu.

Šogad trauksmes cēlājas Fransisas Haugenas nopludinātie "Facebook" dokumenti izraisīja skandālu, liecinot, ka uzņēmums peļņu un izaugsmi stāda augstāk par savu lietotāju drošību.

Haugena oktobrī ASV Kongresā liecināja, ka "Facebook" veicina etnisko vardarbību vairākās valstīs.

Saskaņā ar ASV likumiem "Facebook" lielā mērā ir aizsargāts no atbildības par tā lietotāju publicēto saturu. Tādēļ rohindžu sūdzībā teikts, ka šajā lietā, iespējams, būtu jābalstās uz Mjanmas likumiem, kas nepiedāvā šādu aizsardzību.

ASV un Eiropas Savienībā (ES) pret "Facebook"tiek izdarīts spiediens, lai tas ierobežotu nepatiesu informāciju, īpaši saistībā ar vēlēšanām un Covid-19 pandēmiju.

Uzņēmums ir izveidojis partnerattiecības ar vairākiem plašsaziņas līdzekļu uzņēmumiem ar mērķi pārbaudīt saturu un dzēst nepatiesu informāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt