Dienas ziņas

Dienas ziņas (ar surdotulkojumu)

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Britu jaunais premjers sola stabilitāti un grūtus lēmumus

Riši Sunaks stājies Lielbritānijas premjerministra amatā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 1 mēneša.

Lielbritānijas premjerministra amatā otrdien stājies jaunieceltais Konservatīvās partijas līderis Riši Sunaks, kuram būs jāmēģina izvest valsti no politiskā haosa, kas pēdējo mēnešu laikā pārņēmis britu politiku.

Riši Sunaks stājies Lielbritānijas premjerministra amatā
00:00 / 03:19
Lejuplādēt

"Es apvienošu mūsu valsti: nevis ar vārdiem, bet gan ar darbiem," savā pirmajā runā premjera amatā solīja Sunaks. "Uzticība ir jānopelna. Un es nopelnīšu jūsējo."

"Pašlaik mūsu valsts atrodas dziļas ekonomiskās krīzes priekšā. Kovida sekas joprojām turpinās. Putina karš Ukrainā ir destabilizējis enerģijas tirgus un piegādes ķēdes visā pasaulē," atzina Sunaks.

Lielbritānijas karalis Čārlzs III otrdien aicināja Sunaku kļūt par jauno Lielbritānijas valdības vadītāju. Tas noticis tikai septiņas nedēļas pēc tam, kad Čārlza māte Lielbritānijas karaliene Elizabete II divas dienas pirms aiziešanas mūžībā uzticēja valdības veidošanu Lizai Trasai.

Lielbritānijas karalis Čārlzs III aicinājis Riši Sunaku kļūt par Lielbritānijas valdības vadītāju
Lielbritānijas karalis Čārlzs III aicinājis Riši Sunaku kļūt par Lielbritānijas valdības vadītāju

Trasas piedāvātais reformu plāns, kas paredzēja samazināt nodokļus, lai veicinātu ekonomikas izaugsmi, cieta pilnīgu neveiksmi, un pagājušonedēļ Trasa bija spiesta paziņot par atkāpšanos no amata.

Trasas radikālais ekonomikas plāns satricināja finanšu tirgu, noveda pie Lielbritānijas mārciņas kursa krišanas un sadārdzināja britiem aizņemšanos.

Konservatīvā partija viņas vietā ātri vien izvirzīja Sunaku, kurš pirms pāris mēnešiem bija zaudējis Trasai, kad pēc iepriekšējā premjera Borisa Džonsona demisijas atbrīvojās partijas līdera un premjerministra krēsls.

Šoreiz partija gribēja pēc iespējas ātrāk izvirzīt nākamo premjeru, lai nevilktu garumā krīzi, kas nopietni iedragājusi Konservatīvās partijas reputāciju.

Pašlaik opozīcijā esošās partijas uzskata, ka Sunakam nav sabiedrības mandāta, lai vadītu valsti, tādēļ opozīcija aicina izsludināt Lielbritānijas parlamenta vēlēšanas, bet patlaban šāds scenārijs tiek uzskatīts par maz ticamu, jo konservatīvie, kuriem ir vairākums parlamentā, nav ieinteresēti rīkot pirmstermiņa vēlēšanas.

Leiboristu partijas vadītāja vietniece Andžela Rainere vēlreiz atkārtoja, ka valstī ir nepieciešams sasaukt parlamenta vēlēšanas, nevis bez jebkādas konkurences un konsultēšanās ar vēlētājiem "kronēt" jauno premjerministru.

"Domāju, ka Konservatīvās partijas problēmas turpināsies. Tas jau ir trešais premjerministrs trīs mēnešu laikā. Kad Riši Sunaks bija finanšu ministrs, valstī bija zema ekonomikas izaugsme. Viņš nav spējis tikt galā ar inflāciju un palīdzēt ģimenēm, kas satraucas par pieaugošo dzīves dārdzību.

Pēdējās nedēļas laikā Riši Sunaks nav teicis ne vārda par to, kā viņš grasās risināt iedzīvotāju problēmas."

Līdzīgi izteicās arī Skotijas premjere Nikola Stērdžena. Viņa pauda satraukumu par Sunaka valdības gaidāmo taupības politiku, kas neesot pareizais ceļš.

"Riši Sunaks kļūs par vēl vienu konservatīvo premjerministru, ko Skotija nav ievēlējusi. Un es varētu saderēt uz savu pēdējo dolāru, ka, pat ja skotiem šodien dotu iespēju balsot, viņi tik un tā neizvēlētos Riši Sunaku.

Skotijai jau atkal ir jācer, ka jaunā Lielbritānijas valdība būs mazākais iespējamais ļaunums. Bet ir arī cits risinājums. Skotijas neatkarība nozīmēs atgriešanos Eiropas Savienībā un kontroli pār savu likteni. Tas noteikti būs labāk nekā haoss un ekonomiskā asinspirts, ar ko mums liek sadzīvot viens konservatīvais premjers aiz otra."

Turpretī Sunaka atbalstītāji cer, ka viņš varēs atgriezt valstī ekonomisko stabilitāti un atjaunot iedragāto Konservatīvās partijas reputāciju. Bet pēc pēdējo mēnešu skandāliem tas nebūs vienkārši.

Jau zināms, ka Lielbritānijas finanšu ministra amatu saglabās Džeremijs Hants, kurš tikai pirms 11 dienām tika iecelts šajā postenī. Tāpat ārlietu ministra amatu saglabās Džeimss Kleverlijs. Savukārt viens no tuvākajiem Sunaka līdzgaitniekiem Dominiks Rābs iecelts par tieslietu ministru.

Iekšlietu ministres amatā atgriezīsies Svella Breivermane, kas no šī posteņa atkāpās pirms nepilnas nedēļas. Pārstāvju palātas līdera amatu saglabās premjera sāncense uz konservatīvās partijas līdera posteni Penija Mordonta, un nav piepildījies ekspertu viedoklis, ka viņai varētu piešķirt ietekmīgāku amatu.

Premjers kā darbības prioritātes minējis ekonomisko un finanšu problēmu risināšanu un stabilitātes un vienotības nodrošināšanu. Tomēr nav skaidrs, vai viņam izdosies saliedēt konservatīvo partiju, un spiedienu uz valdību izdarīs arī opozīcija. Liberālie demokrāti uzskata, ka Sunakam pagaidām nav izdevies nomierināt sabiedrību, kas norūpējusies par gaidāmo ziemu. Savukārt leiboristu līderi minējuši  konkrētu politisko priekšlikumu trūkumu. Parastie cilvēki maksājot augstu cenu par Konservatīvās partijas ekonomisko neveiksmi. 

Sunaks ir pirmais aziātu izcelsmes premjerministrs Lielbritānijas vēsturē. 42 gadus vecais Sunaks arīdzan kļuvis par jaunāko britu premjeru vairāk nekā 200 gadu laikā.

Trasa savukārt ir iegājusi vēsturē ar īsāko valdīšanas laiku Lielbritānijas vēsturē, jo valdības vadītājas amatā viņa nostrādāja tikai 49 dienas.

Sunaks atzina, ka Trasas valdība ir pieļāvusi kļūdas, ko viņš ir apņēmies labot. Sunaks uzsvēra, ka tagadējās Lielbritānijas finanšu problēmas nedrīkst risināt, aizņemoties uz bērnu un mazbērnu rēķina.

Jaunais premjers jau ir brīdinājis, ka ekonomikas stabilizēšanai būs nepieciešams pieņemt smagus lēmumus.

Paredzams, ka Sunaka jaunā valdība nākamnedēļ ārkārtas budžeta paziņojumā apstiprinās nodokļu paaugstināšanu un izdevumu samazināšanu. Tas būs mēģinājums labot Trasas pieļautās kļūdas.

"Dažas kļūdas tika pieļautas. Ne aiz ļauna prāta vai sliktiem nodomiem. Tieši pretēji. Bet tās tik un tā bija kļūdas. Es esmu ievēlēts par manas partijas priekšsēdētāju un jūsu premjerministru arī tādēļ, lai tās labotu. Darbs sākas tūlīt. Ekonomikas stabilitāte būs manas valdības uzmanības centrā. Tas nozīmē, ka būs jāpieņem sarežģīti lēmumi."

Savā atvadu runā Trasa gan atturējās atzīt kļūdas, tomēr viņa pauda pārliecību, ka Lielbritāniju gaida labāki laiki.

Trasa arīdzan uzsvēra, ka Lielbritānijai jāturpina atbalstīt Ukrainu cīņā pret Krievijas agresiju.

"Mums jābūt spējīgiem pārspēt autoritārus režīmus, kur vara ir koncentrēta dažu rokās. Tagad  vairāk nekā jebkad agrāk mums ir jāsniedz atbalsts Ukrainai viņu drosmīgajā cīņā pret Putina agresiju. Ukrainai ir jāuzvar. Un mums jāturpina stiprināt mūsu valsts aizsardzību," teica Trasa.

Lielbritānijas aizsardzības ministra amatu saglabās Bens Voliss. Viņš uzskata, ka vajadzētu palielināt Lielbritānijas aizsardzības izdevumus, lai līdz 2030. gadam tie sasniegtu 3% no iekšzemes kopprodukta, bet Sunaks pagaidām nav paudis atbalstu šim plānam.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis jau apsveicis Sunaku ar stāšanos amatā un novēlējis viņam veiksmi Lielbritānijas un visas pasaules problēmu risināšanā.

KONTEKSTS:

20. oktobrī Lielbritānijas valdības vadītāja Liza Trasa paziņoja par atkāpšanos no premjerministres amata, kurā bija nostrādājusi tikai pusotru mēnesi.

Trasa pavēstīja, ka neredz iespēju izpildīt solījumus, uz kuru pamata viņa tika ievēlēta par Konservatīvās partijas līderi un kļuva par Lielbritānijas valdības vadītāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti