Rinkēvičs uzrunā ANO mudina Krieviju pārtraukt agresiju pret Ukrainu

Cilvēktiesību ievērošana, mediju brīvība un konflikts Ukrainā bija galvenie temati šīsdienas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča uzrunā Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālajā asamblejā Ņujorkā. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, kad uz ANO devās Valsts prezidents, šogad mūsu valsts vārdā runāja ārlietu ministrs.

Rinkēviča uzrunā sestdien notiekošajā ANO Ģenerālajā asamblejā Ņujorkā Krievijas vārds izskanēja visai bieži. Rinkēvičs mudināja Maskavu gan atzīt padomju laikā pastrādātos noziegumus pret Latvijas iedzīvotājiem, gan pārtraukt konfliktu Ukrainas austrumos, gan atbrīvot 65 ukraiņu politieslodzītos. Viņu vidū ir arī režisors Oļegs Sencovs. Kā zināms, viņš jau vairāk nekā 130 dienas turpina badastreiku cietumā Krievijas ziemeļos. 

Edgars Rinkēvičs uzrunā ANO Ģenerālo asambleju
00:00 / 01:26
Lejuplādēt

Sarunā ar Latvijas Radio uzreiz pēc uzstāšanās ārlietu ministrs pasvītroja, ka šāda izvēle izdarīta, jo Krievija pārkāpj vairākus būtiskus starptautisko tiesību principus. Tomēr ministrs uzsver, ka tik pat lielu nosodījumu ir pelnījis arī konflikts Mjanmā un Sīrijā.

“Pirmkārt, mēs runājām par starptautisko tiesību ievērošanu. Tā ir būtiska gan drošības un miera jautājumos, gan jautājumos, kas skar cilvēktiesības un preses brīvību," teica Rinkēvičs. "Otrs, mēs runājām par sieviešu tiesībām, par preses brīvību, par to, ka arī mūsu politikā un attīstības sadarbībā šie principi ir ļoti svarīgi. Un trešais, protams, tas, kas ANO ir svarīgi, tie ir attīstības sadarbības mērķi 2030. gadam.”

Rinkēviča uzruna notika dažas dienas pēc ASV prezidenta Donalda Trampa uzstāšanās no tās pašas tribīnes. Tās laikā Tramps mudināja valstis atteikties no globālas pieejas problēmu risināšanā un galvenokārt pievērsties savu interešu aizstāvībai. Eiropas Savienības valstis šādai pozīcijai lielākoties nepiekrīt un uzstāj, ka tikai visiem kopā var atrisināt globālos izaicinājumus.

Savukārt ārlietu ministrs pasvītroja, ka, viņaprāt,

rūpes par savas valsts interesēm nevajag pretnostatīt sadarbībai ar pārējo pasauli globālajās organizācijās.

“Mēs labi redzējām, kas notiek, ja starptautiskā sistēma un savienība nespēj garantēt tos principus, par kuriem tā ir vienojusies," Rinkēvičs. "Un tāpēc mēs esam viena no tām valstīm, kas iestājas par daudzpusējo diplomātiju un daudzpusējo problēmu risināšanu, jo tas ir viens no mūsu valsts drošības un neatkarības stūrakmeņiem. Militārā alianse ir noteikti svarīga, bet tas, ka ir starptautiskā kārtība, kas dara visu, lai nepieļautu brutālā spēka pielietošanu, mums ir vienlīdz svarīgi.”

Rinkēvičs arī atzina, ka uzstāšanās no vēsturiskās ANO tribīnes viņam bija īpašs brīdis, jo tas bija jādara pirmo reizi. Līdz šim aptuveni 20 gadu laikā mūsu valsti ANO Ģenerālajā asamblejā vienmēr pārstāvēja Valsts prezidents.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti