Panorāma

20 gadus pēc gāšanas "Taliban" atgriežas Kabulā

Panorāma

Fiktīvās vakcinācijas lietās aiztur vēl divas personas

E. Rinkēvičs: jāgatavojas pastiprinātai bēgļu plūsmai

Rinkēvičs: Afganistānā notiekošais liecina par laikmeta beigām Rietumu domāšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Afganistānā notiekošais liecina par zināma laikmeta beigām Rietumu domāšanā, komentējot notikumus Kabulā, Latvijas Televīzijai teica ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība"). Viņš apstiprināja, ka Afganistānā palīdzību evakuācijai pagaidām lūgusi viena Latvijas valstspiederīgā.

Starptautiskā sabiedrība ir ļoti satraukta par notiekošo Afganistānā un it īpaši Kabulā. Kādas tagad ir rīcības iespējas? 

Rīcības iespēju nav daudz. Manuprāt, tas, kas šobrīd notiek Afganistānā, kas savulaik notika arī Irākā, un karaspēka izvešana no Irākas, un pēc tam dažāda veida atbalsta programmas,  – tas liecina par tāda zināma laikmeta beigām Rietumu domāšanā. Pirms kāda laika, sevišķi pēc Aukstā kara beigām, likās, ka Rietumi ir visvareni un tiem ir jāreaģē uz visa veida krīzēm. Ne tikai militāri sakaujot teroristu grupējumus. Gribu atgādināt, ka Afganistānā viss sākās pēc tam, kad notika teroristu uzbrukums Dvīņu torņiem pirms 20 gadiem. Bet bija jau arī cerība, ka pēc militāras operācijas var notikt valsts izveide. Tagad domāju, ka visiem ir skaidrs, ka tikai tautas spēj veidot valstis un no ārpuses to ir grūti izdarīt. 

Kas attiecas uz rīcības scenārijiem, pirmām kārtām, manuprāt, ir jākoncentrējas uz to, cik mēs varam palīdzēt tiem, kas savulaik sadarbojās un palīdzēja mums Afganistānā.

Otra lieta – jāsaprot, kādā veidā sadarboties ar reģiona valstīm – vai tā būtu Pakistāna, Centrālāzija, Indija vai Irāna. Treškārt – ir jāgatavojas pastiprinātai migrācijas un bēgļu plūsmai. Ceturtkārt – ir jādomā, kādu stratēģiju mēs veidosim attiecībās ar talibu kontrolēto valdību. 

Vai jums ir sajūta, ka talibiem var uzticēties? Viņi centušies radīt tēlu, ka ir mainījušies kopš pagājušā gadsimta 90. gadiem. Viņi solījuši garantēt diplomātu, civiliedzīvotāju drošību.  

Man jūlijā bija sarunas ar vairākiem reģiona kolēģiem. Un man daudzi teica, ka, jā, šobrīd sajūta ir, ka talibi cenšas panākt, lai viņu vara Afganistānā tiktu starptautiski atzīta, lai ar viņiem tiktu noslēgtas zināmas diplomātiskās attiecības un būtu iespējama arī tirdzniecība. Šobrīd tāda politika no viņu puses ir. Taču būsim reālisti! Mēs nevaram šodien pateikt, kā attīstīsies talibu vara Afganistānā, kas ņems virsroku.

KONTEKSTS

Talibi sāka ofensīvu, jo no Afganistānas tiek izvesti ASV un citu valstu spēki.

Kopš augusta sākuma talibi pārņēmuši savā kontrolē lielāko daļu valsts teritorijas, sakaujot Afganistānas drošības spēkus, pārvelkot tos savā pusē vai liekot tiem bēgt, neraugoties pat uz zināmu ASV aviācijas atbalstu.

Islāmistu grupējuma “Taliban” kaujinieki 15. augustā bez cīņām ienāca trijās Afganistānas galvaspilsētas Kabulas priekšpilsētās. Afganistānas amatpersonas paziņoja, ka talibi pilsētai neuzbruks un paredzēts varu mierīgā ceļā nodot pagaidu valdībai. Arī talibi norādīja, ka grib mierīgi pārņemt valsti pilnīgā kontrolē dažu tuvāko dienu laikā.

Tikmēr Kabulas lidostu pārpludinājuši cilvēki, kas vēlas pamest pilsētu. Lidostas pārstāvji lielā haosa dēļ, kas valda lidostas teritorijā, lēma atcelt visus komerciālos avioreisus. Valstis slēdz vēstniecības un steigšus evakuē savu diplomātisko pārstāvniecību darbiniekus. Pienākušas arī ziņas, ka valsti jau pamet valdības amatpersonas un arī prezidents Ašrafs Gani. Latvijas Ārlietu ministrija kopā ar partneriem strādā pie tā, lai no Kabulas evakuētu vienu Latvijas valstspiederīgo.

Premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) norādīja, ka Latvijas valdības koalīcija uzskata – Latvijai būtu jāpalīdz afgāņiem, kuri iepriekš palīdzējuši Latvijas karavīriem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti