Dienas notikumu apskats

Rīgas dome neatceļ "deputātu apklusināšanas noteikumus"; Gerhards tos sola apturēt otrdien

Dienas notikumu apskats

Sakņu paviljonu Āgenskalna tirgū vēl nenojauks; dome par saglabāšanu skeptiska

Rietumi izraida Krievijas diplomātus saistībā ar Lielbritānijā saindēto dubultspiegu

Rietumvalstis izraida aptuveni 100 Krievijas diplomātu

Saistībā ar Lielbritānijā notikušo krievu bijušā spiega Sergeja Skripaļa saindēšanu virkne Rietumvalstu pirmdien, 26. martā, paziņoja, ka izraidīs Krievijas diplomātus - kopumā ap 100 cilvēku. Visvairāk Krievijas diplomātu izraidīs ASV - 60, pirmdien, 26. martā, paziņoja ASV prezidents Donalds Tramps, vēsta BBC.

48 no izraidītājiem būs jāpamet Krievijas konsulāts Sietlā un 12 citiem - Krievijas misija ANO. Prezidents uzdevis slēgt arī Krievijas konsulātu Sietlā.

Kanāda un tādas Eiropas valstis kā Vācija, Francija un Polija paziņojušas, ka katra izraida četrus krievu diplomātus. Ukraina – 13. Dānija, Nīderlande katra pa diviem, Somija vienu.

Lietuva trīs Krievijas vēstniecības amatpersonas pasludinājusi par nevēlamām personām. Igaunija izraida Krievijas vēstniecības militāro atašeju.

Amerikas Savienoto Valstu amatpersonas ziņo, ka no valsts kopumā tiks izraidīti 60 diplomāti. Prezidents Donalds Tramps arī devis rīkojumu slēgt Krievijas konsulātu Sietlā, jo tas atrodas netālu no kara flotes bāzes. 

Islandes amatpersonas arī paziņojušas, ka aptur augsta līmeņa divpusējo dialogu ar Krieviju, un šīs valsts līderi neapmeklēs šogad gaidāmo Pasaules kausu futbolā Krievijā.

Lielbritānija pirmdien sabiedroto soļus novērtēja kā „ārkārtēju starptautisko atbildi”, norādot, ka šī ir „vēsturē lielākā kolektīvā Krievijas izlūkdienestu amatpersonu izraidīšana.”

Krievija apsūdzības noraida un pirmdien solīja spert atbildes soļus uz diplomātu izraidīšanu, šādu rietumvalstu rīcību nosodot kā „provokatīvu žestu” un „nedraudzīgu soli”. Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs norādīja, ka katrā gadījumā reakcija būs adekvāta.

Ārpolitikas eksperts Māris Andžāns Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdienā" norādīja, ka Rietumvalstu reakcija ir ļoti loģiska, jo šis nav “parasts slepkavības mēģinājums un tam sekas ir daudz dziļākas”. Viņš gan atzīmēja, ka Krievija nekad savu vainu neatzīs, taču Rietumu valstīm, visticamāk, ir pietiekami daudz pierādījumu par Krievijas vainu, ja reiz ir pieņemti tik asi mēri.

KONTEKSTS:

4.martā ar nervus paralizējošu vielu tika saindēts 66 gadus vecais bijušais Krievijas dubultaģents Sergejs Skripaļs un viņa 33 gadus vecā meita Jūlija. Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja nāca klajā ar paziņojumu, ka Krievija varētu būt iesaistīta šajā indēšanā.

Tāpat Lielbritānija pieprasīja Krievijai 13.marta laikā sniegt paskaidrojumus, kāpēc bijušais krievu spiegs Skripaļs un viņa meita Lielbritānijas teritorijā saindēti ar Krievijā izstrādātu nervus paralizējošu vielu. Arī ASV un NATO ir pauduši atbalstu Londonai.  

Krievija 14.marta rītā nebija sniegusi oficiālu atbildi Lielbritānijai šajā lietā lietā, un britu Nacionālās drošības padome lēma par 23 Krievijas diplomātu izraidīšanu.  Krievija ir spērusi atbildes soļus Lielbritānijai, izraidot 23 britu diplomātus un apturot Britu padomes darbību Krievijā.

Latvija 23.martā pauda gatavību pievienoties Lietuvai, kā arī vairākām citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm un izraidīt krievu spiegus, kas maskējušies par diplomātiem, šādu iespēju apsverot arī Igaunija. ES jau paziņojusi, ka tā atsauc savu vēstnieku Maskavā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti