Rietumi skeptiski par Saūda Arābijas skaidrojumu par žurnālista Hašogi nāvi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Rietumvalstis ir skeptiskas un par nepietiekamiem uzskata Saūda Arābijas līdzšinējos skaidrojumus par saudārābu žurnālista Džamala Hašogi nāves apstākļiem. Rijāda atzinusi, ka Hašogi ir miris, tomēr detaļu joprojām trūkst. Vienlaikus rietumvalstis izvairīgi runā par sankciju vēršanu pret ar naftu bagāto Tuvo Austrumu karaļvalsti.

Pēc pusmēnesi ilgas liegšanās, ka par viņa likteni neko nezina, Saūda Arābija šonedēļ tomēr atzina, ka saūdarābu žurnālists Džamals Hašogi ir miris un tas notika Saūda Arābijas konsulāta telpās Stambulā. Viņš miris pēc „dūru cīņas”, kas notika strīda laikā starp Hašogi un „citiem, kurus bija saticis [konsulātā]”. Izmeklēšana turpinās, un aizturēti 18 cilvēki.

Tomēr īsais paziņojums, ko izplatīja konservatīvās islāma monarhistes valsts mediji, joprojām neizskaidro daudzas lietas, piemēram, kur tagad atrodas Hašogi mirstīgās atliekas.

Ar naftu bagātā Saūda Arābija ir Savienoto Valstu ciešs sabiedrotais Tuvajos Austrumos, un ASV prezidents Donalds Tramps sākotnēji izteicās, ka Rijādas skaidrojumus uzskata par „ticamiem”. Tomēr vēlāk viņš paziņoja, ka „nav apmierināts, kamēr nebūs atrasta atbilde”.

Tramps neizslēdz sankcijas, tomēr atkārtoti uzsvēra, ka bruņojuma pārdošanas pārtraukšana Saūda Arābijai kaitētu ASV darbavietām.

Līdzīga ir arī citu valstu nostāja. Saūda Arābijas skaidrojumiem „trūkst konsekvences un ticamības”, norādīja Kanāda. „Ar to nepietiek,” paziņoja Austrālija. Francijā runā par neatbildētiem jautājumiem. Vācijas kanclere Angela Merkele teica, ka „līdz šim nekas nav ticis paskaidrots un mums ir vajadzīgi paskaidrojumi”. Arī Vācijā zem lupas paliktas bruņojuma piegādes Saūda Arābijai.

Starptautiskā cilvēktiesību organizācija “Amnesty International” Rijādas skaidrojumus noraidīja kā centienus attaisnot „šaušalīgu slepkavību”. Bet ASV laikraksts “Washington Post”, kurā publicējās Hašogi, paziņoja, ka Saūda Arābijas valdība nāk klajā ar vieniem „meliem” pēc otriem.

Kritikai pievienojusies arī Lielbritānija. Tās “Brexit” ministrs Dominiks Rābs svētdien, 21.oktobrī, raidsabiedrībā BBC pauda neticību Rijādas skaidrojumiem, tomēr bija piesardzīgs, runājot par iespējamie soļiem pret Saūda Arābiju. „Nedomāju, ka tas ir ticams skaidrojums. Mēs atbalstām Turcijas izmeklēšanu, un britu valdība grib redzēt, ka cilvēki tiek saukti pie atbildības par šo nāvi. [Tomēr] mēs netrakosim un nesarausim savas attiecības ar Saūda Arābiju. Ne tikai tāpēc, ka no tām atkarīgs liels daudzums britu darbavietu, bet arī tāpēc – lai varētu ietekmēt savus partnerus, ir jābūt iespējai ar viņiem sarunāties,” sacīja britu ministrs.

Vienlaikus Saūda Arābijai, tās karalim Salmanam un ietekmīgajam kroņprincim Mohamedam bin Salmanam atbalstu paudušas tādas reģionālās kaimiņvalstis kā Kuveita, Bahreina, Apvienotie Arābu Emirāti un Eģipte. Tās Rijādas skaidrojumu novērtē atzinīgi.

KONTEKSTS:

Hašogi Saūda Arābijas konsulātā Stambulā ieradās 2.oktobrī, taču no tā telpām tā arī neizgāja. Turcijā uzskata, ka viņu nogalināja Saūda Arābijas aģentu komanda, mirstīgās atliekas sadalīja ar kaulu zāģi un aizveda. Turcija saka, ka tās rīcībā ir video un audio pierādījumi, un sola atklāt visas Hašogi nāves detaļas.

ASV aicināja Saūda Arābiju uz atklātu izmeklēšanu. Situāciju ar bažām vēro arī Eiropas Komisija.

Bet 20.oktobrī Saūda Arābija tomēr atzina, ka Hašogi miris valsts konsulātā Stambulā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti