Panorāma

"Expo" lietā no amata atstādina departamentu direktores

Panorāma

Ģimenes ārsti uz laukiem neraujas

Ukrainas frontē bez pārmaiņām

Reportāža: Pēc kaujām Doņeckā un Ilovaiskā atgriežas karā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Smagās bruņutehnikas atvilkšana no Ukrainas frontes līnijas pašlaik nenotiks, jo prokrieviskie separātisti neievēro uguns pārtraukšanas režīmu. To otrdien paziņojusi Ukrainas pretterorisma operācijas vadība, uzsverot, ka tehnika tiks atvilkta tikai tad, ja divas dienas pēc kārtas netiks apšaudītas Ukrainas spēku pozīcijas. Otrdien Doņeckas apgabalā ieradās arī Latvijas Televīzijas filmēšanas grupa, kas sekoja līdzi tam, kā uz fronti dodas brīvprātīgie karavīri.

Brīvprātīgais 22 gadus vecais karavīrs ar segvārdu “Donbass” izkāpj no vilciena, lai kopā ar medmāsu 19 gadus veco “Malvīni” jau atkal dotos uz fronti. “Donbass” pēdējā gada laikā ir redzējis visu – viņš ir viens no tā sauktajiem kiborgiem, karavīriem, kuri līdz pēdējam turēja Doņeckas lidostu, pārdzīvojis Ilovaiskas katlu, no kura, izejot ar kauju, nokļuva gūstā, pēc gūstekņu apmaiņas atbrīvots un kopā ar cīņu biedriem atkal dodas ieņemt pozīcijas tikai aptuveni 600 metru attālumā no lidostas.

Lielākā daļa viņa draugu gan vairs nav starp dzīvajiem.

Pirmā pieturvieta ir bāzē, kur bāzējas vairāki brīvprātīgo bataljoni. Tā izvietota aptuveni 60 kilometru attālumā no frontes līnijas. Mierīgā un klusā vietā, kur nekas neliecina par to, ka turpat netālu par spīti visām sarunām par pamieru notiek aktīva karadarbība. „Šeit pie mums ir klusu, šeit ir bāze, bet Peskiem vēl uzbrūk. Tur, Peskos, ir mūsu puiši un dara savu darbu, taču tur miera un klusuma nav,” stāsta brīvprātīgais no Horļivkas "Sirmais". Viņš saka, ka pēdējās dienās nekas nav mainījies.

„Kā pilsoņi DNR kopā ar krieviem līda mums virsū, tā arī tagad lien. Apšaudes notiek un viss pārējais. Pagaidām pamiera nav,” norāda "Sirmais".

Karavīrs ar segvārdu “Sirmais” ir no Horļivkas – separātistu pārņemtās pilsētas pie Doņeckas; Horļivkā viņam kopā ar brāli bija uzņēmums un māja, no tā visa palikusi pāri vien mašīna, ar kuru viņš izbrauca no dzimtās pilsētas, lai iestātos brīvprātīgo rindās. „No plaša mēroga kara ar Krieviju neizvairīties. Tas nav tikai mans viedoklis – tas ir šeit esošā vairākuma viedoklis,” saka "Sirmais".

Par brīvprātīgo trūkumu bataljoni nesūdzas, vien par ieroču trūkumu – vairāki brīvprātīgie bataljoni ir vāji apbruņoti, salīdzinot ar otru pusi, kur tiek izmēģinātas pašas jaunākās Krievijai pieejamās militārās tehnoloģijas – raķešu sistēmas un snaiperu ieroči.

„Brīvprātīgo bataljonos iestājas gan meitenes, gan puiši. Pat 18-gadīgi un pat arī viens 17 gadus vecs, kurš dikti gribēja būt mūsu bataljonā. Bija arī īsti vectēvi, piemēram, Ivans, viņam bija 69. Atnāca pie mums un teica – gribu karot un aizstāvēt savu zemi, dodiet man automātu!” saka brīvprātīgā no Ivanofrankivskas "Malvīne".

Ukrainas brīvprātīgo bāze izvietota padomju laikā būvētas pionieru nometnes teritorijā. Vēl pirms gada tur joprojām atpūtās bērni, tad nāca karš. Nometnē no padomju laikiem vēl saglabājušās dažādas liecības, bet Ļeņina pieminekļa vairs nav. Tas kādu brīdi kalpoja par mācību šaušanas mērķi, līdz tika aizvākts pa visam. Turpat arī bunkuri un ierakumi gadījumam, ja karš atnāks tik tālu, un pamats tādām bažām ir – pirmkārt, tāpēc, ka pēc Debaļceves krišanas novērota smagās bruņutehnikas virzība uz dienvidiem tātad gan Pesku, gan citu mazo Doņeckas priekšpilsētu virzienā, kā arī Mariupoles virzienā. Otrkārt, tāpēc, ka otrā pusē Kurahovskas ūdenskrātuvei strādā tai piesaistītā termoelektrostacija – stratēģiski svarīgs mērķis.

Tomēr šeit esošie brīvprātīgie ir apņēmības pilni ne tikai noturēt esošās pozīcijas, bet arī doties tālāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti