Panorāma

Panorāma

Panorāma

KNAB aiztur Rīgas tūrisma attīstības biroja vadītāju

Lietuvā – prezidenta vēlēšanas un divi referendumi

REPORTĀŽA no Viļņas: Lietuvā vēlē prezidentu un balso divos referendumos

Svētdien, 12. maijā, Lietuvas prezidenta vēlēšanās izvēlas, kuram vajadzētu būt nākamajam valsts galvai pēc Daļas Grībauskaites. Vienlaikus lietuvieši svētdien balso divos referendumos – par dubultpilsonību un deputātu skaita samazināšanu. Viļņā Latvijas Radio korespondents tikās ar vēlētājiem, lai skaidrotu, ko un kāpēc izvēlas mūsu dienvidu kaimiņi.

REPORTĀŽA no Viļņas: Lietuvā velē prezidentu un balso divos referendumosGints Amoliņš

Noslēgumam tuvojas Daļas Grībauskaites otrais piecu gadu termiņš Lietuvas prezidentes amatā. Uz trešo viņa kandidēt vairs nevar. Svētdien lietuvieši izvēlas, kuram būtu jāstājas viņas vietā.

Pēc balsošanas iecirkņu slēgšanas kļuva zināms, ka kopumā nobalsojuši 56,46% balsstiesīgo.

Balsošanas dienā Latvijas Radio devās uz Viļņas Karaļa Mindauga skolu, kur atrodas viens no vēlēšanu iecirkņiem. Tas atrodas otrajā stāvā. Virzienu norāda bultiņas ar uzrakstu “Balsuoti” jeb „Balsot”. Svētdien lietuvieši balso arī divos referendumos. Viens par dubultpilsonību. Otrs par parlamenta deputātu vietu skaita samazināšanu.

Uzrunātā pensionāre Leokādija atbalsta ekonomistu Gitanu Nausēdu: „Viņš man šķiet piemērots, prot skaisti runāt. Mēs vienkārši gribam, lai mums kaut kas uzlabotos. Varbūt dzīve nedaudz uzlabosies, varbūt pensijai pieliks.”

Leokādija nobalsoja arī referendumā par dubulpilsonības atļaušanu personām, kurām ir tādu valstu pilsonība, kas atbilst eiroatlantiskās integrācijas kritērijiem. Proti, visticamāk, tas varētu būt Latvijai līdzīgs modelis, piemēram, dubulpilsonību pieļaujot attiecībā uz Eiropas Savienības un NATO valstīm. Jautājums īpaši aktuāls kopš lietuviešu pastiprinātas emigrācijas uz rietumvalstīm labākas dzīves meklējumos.

Leokādija tomēr nobalsoja pret dubulpilsonību: „Tāpēc, ka tāds mans viedoklis, ka tajā valstī, kurā dzīvo, tās valstis pilsonībai arī jābūt. Bet dubulpilsonība – es to vienkārši nevaru iedomāties.”

Otrs referendums par Seima deputātu skaita samazināšanu no 141 līdz 121. Atbalstītāju arguments – kopš 90. gadiem Lietuvas iedzīvotāju skaits būtiski samazinājis, tādēļ arī deputātus vajag mazāk. Arī te Leokādija pret skaita samazināšanu:  „Tas neko nemainīs, vai deputātu skatu samazinās vai palielinās.”

Nausēdas atbalstītāji tostarp uzsver svešvalodu zināšanās. Šo kandidātu atbalsta arī 63 gadus vecais Genriks, kas strādā valsts iestādē. Patīk arī, ka viņš neatkarīgais kandidāts: „Viņš tomēr ir ekonomists, ar plašu skatījumu.”

Genriks atbalsta dubultpilsonības iespēju paplašināšanu: „Ja reiz esi saistīts ar Lietuvas valsti, tad to nedrīkst pazaudēt, lai arī kur tu atrastos. Cilvēku vairs nav daudz. Ja te tā sāks atgrūst visus, vispār nekā nepaliks.”

Bet nobalsoja pret deputātu skaita samazināšanu: „Kad mazāk deputātu, tad arī mazāk daudzveidības un viedokļu. Droši vien politiķus arī var vieglāk ietekmēt, ja viņu ir mazāk. Turklāt 141 vai 121 deputāts – starpība ir tik nebūtiska, ka tas neko nerisina.” 

Citi atbalsta otru favorīti vēlēšanās – bijušo finanšu ministri, konservatīvo partijas kandidāti Ingrīdu Šimonīti. „Par Šimonīti, tikai par Šimonīti. Viņa ir jauna sieviete. Viņa ir lepna, pašapzinīga. Visas cerības ir uz Šimonīti. Visi jaunie cilvēki balso par Šimonīti, un vecie arī balso par Šimonīti,” sacīja kāds vēlētājs.

„Es nobalsoju par kandidātu vidū vienīgo sievieti– Šimonīti. Jo viņas vērtības ir tuvākas manējām, un arī viņas personības dēļ,” pastāstīja kāda jauniete.

Tikmēr premjers Sauļus Skvernelis populārāks lauku rajonos, tādēļ Viļņā viņa atbalstītāju mazāk. Tomēr kādu no viņiem izdevās sastapt arī Latvijas Radio: „Es nobalsoju par Skverneli, lai balsis nedabūtu konservatīvie. Es vispār labāk balsotu par kādu citu, kurš būtu, teiksim, cilvēcīgāks. Taču šis man ir taktisks balsojums. Arī otrajā kārtā par Skverneli balsotu. Nausēda un Šimonīte ir līdzšinējās prezidentes ielikteņi, un es negribu tādu politiku.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti