Panorāma

Kapseļu ielas bērnunamā svin Saulgriežus

Panorāma

Skaļā lieta par partijas "KPV LV" finansēm

Saulgriežu nakts Stonhendžā

REPORTĀŽA no Stounhendžas: Kā vasaras saulgriežu nakti pavada maģiskajā svētvietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Gada garākās dienas rīts šorīt sagaidīts arī Lielbritānijā, slavenajā Stounhendžā – noslēpumaino akmeņu krāvumu pakājē. Ik gadu tur pulcējas gan briti, gan tūristi no visas pasaules, lai vasaras saulgriežu nakti pavadītu maģiskajā svētvietā, kopīgi sagaidot saullēktu.

Nav zināms, kādiem mērķiem 3000 gadu pirms mūsu ēras celts Stounhendžas akmeņu krāvums, taču mūsdienās šī vieta tiek uzskatīta par pagānu svētvietu. Tādēļ vasaras saulgriežos uz turieni sagaidīt saullēktu dodas ap 25 000 cilvēku. Neatņemama svētku sastāvdaļa ir ķeltu priesteri druīdi, kurus var atpazīt pēc baltajiem tērpiem.

"Būt druīdam ir vairāk dzīvesveids, ne tik daudz reliģija. Mēs, protams, pielūdzam senos dievus un seno dzīvesveidu, taču tas ir vispirms dzīvesstils. Mēs esam tuvu dabai, esam gatavi darīt visu, lai apturētu frakingu [naftas ieguvi], mūsu svētvietu iznīcināšanu, tādēļ mēs noprotestējām pret tuneli, ko plānots celt tepat tuvumā. Ja tas būtu garāks un tas šķērsotu kādu no mūsu svētvietām, tad mēs protestētu daudz aktīvāk," stāstīja druīds Mareks.

Galvenā improvizēto priekšnesumu vieta ir pats akmeņu krāvuma centrs. Tur gan nav skatuves, tādēļ kaut ko redz tikai tuvāk stāvošie.

"Nav tādas noteiktas pasākuma kārtības. Kā var redzēt, cilvēki ir sabraukuši no visas pasaules. Ceru, ka būs rituāls vēlāk, gribu piedalīties, un, ja būs, tad būšu tur. Tūkstošiem gadu jau cilvēki ir šeit nākuši, lai pieminētu mūsu senčus, kuri cēluši šos akmeņus. Mēs nezinām, kāpēc tie ir tur vai no kurienes nākuši. Visā pasaulē ir cilvēku grupas, kas atceras, ko mūsu senči darīja, kam viņi ticēja un ko viņi pielūdza," sacīja druīds Īans.

Taču saulgriežus nesvin druīdi vien. Stounhendžas hipiju festivāla tradīciju savulaik uzsāka Volijs Houps 1974.gadā. Viņam ir daudz sekotāju, kas sevi dēvē par volijiem. Viņu simbols - britu karogs ar smaidošo seju - simbolizē mieru un prieku.

Ja ir paņemts līdzi kāds instruments, tad droši var pievienoties citiem vai spēlēt vienatnē.

"Es sajutu vēlmi atbraukt uz saulgriežu svinēšanu, saģērbos tradicionāli druīdu stilā. Dejošu, spēlēšu bungas. Cerams, sameklēšu savus draugus, bet, ja nē, tad atradīšu jaunus draugus, un viss būs kārtībā!" teica Filips no Londonas.

"Ja mēs salīdzinām latviešu Jāņu pasākumu un šo te pasākumu, kas notiek Stonhendžā, es teikšu, ir ļoti, ļoti liela atšķirība. Tāpēc, ka pie Stounhendžas te katrs viņi dara, ko grib, tāds brīvais hipiju variants nedaudz. Latviešiem tomēr tas ir tā ļoti saorganizēti, dejotāji viens pēc otra, koncerts," teica Lielbritānijas latviešu "Facebook" grupas "Tauta" vadītāja Agnese Bērziņa.

Lai arī uz zemes gulēt aizliegts, jo citi var tumsā paklupt, tomēr šo aizliegumu daudzi ignorē. Tāpat tiek ignorēts aizliegums akmeņus neaiztikt.

Pats galvenais ir sagaidīt rītausmu, tam nav nekādas speciālas programmas vai tradīciju. Katrs izklaidē sevi, kā nu var, cits spēlē mūzikas instrumentu, cits dejo, cits vienkārši guļ zālītē. Ugunskurus kurināt nedrīkst, tādēļ viss lielākoties notiek tumsā, taču tālāk prom no akmeņiem ir gaišāks, ir iespējams iegādāties arī siltu dzērienu un ēdienu, lai sasildītos, gaidot saullēktu plkst.4.52.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti